
Ciągle słyszymy o pogłębiającym się kryzysie oraz wzroście bezrobocia. Coraz częściej firmy z dużą ostrożnością podchodzą do wszelkich inwestycji, a co za tym idzie - tworzenia nowych miejsc pracy. Istnieją jednak branże, które kryzys dotyka w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe, a spowolnienie w ich obszarze jest dużo mniej zauważalne. To rynek IT, specjaliści z tego obszaru są wciąż najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

Rosnące bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych nikogo już nie dziwi. Przedstawiciele mediów coraz szerzej omawiają ten temat, szukając winnych takiej sytuacji wśród byłych ministrów edukacji i swoich kolegów po fachu. Czy my sami pozostajemy jednak bez winy?

W postawie wyczekiwania przedsiębiorców na rozwój sytuacji gospodarczej na rynku pracy zapanowała stabilizacja. Firmy w ostatnim półroczu nie wykonywały gwałtownych ruchów w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń, jednak jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców, większość badanych, zwłaszcza mniejszych firm, umacnia pesymistyczne oceny kondycji gospodarczej i zamraża jakiekolwiek zmiany. Tylko w niewielkim stopniu pracodawcy upatrują poprawy kondycji w zwiększeniu adaptacyjności firmy przez wykorzystanie elastycznego zatrudnienia.

Twój przełożony stosuje wobec Ciebie mobbing? Zastanawiasz się, czy skierować sprawę do sądu? Na pytanie co można zrobić w tej sytuacji, jak udowodnić nękanie oraz czego można się domagać, odpowiada Agnieszka Janowska, radca prawny i ekspert prawa pracy z TGC Corporate Lawyers.

Polska mapa bezrobocia nie wygląda optymistycznie. Z jednej strony małe miasta i wsie, w których bezrobocie często przekracza 20 proc., są także gminy rekordziści, gdzie bez pracy pozostaje ponad 30 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym. Natomiast z drugiej strony, duże ośrodki miejskie, w których bezrobocie waha się w granicach 5-9 proc. – jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Jakie są przyczyny takich różnic w liczbie zatrudnionych? Czy tak wysokie bezrobocie w małych miastach jest regułą? A może powodów trzeba szukać gdzie indziej?

Zajęcia do południa, piątkowe przyjemności, wolne weekendy i nadrabianie zaległości w czasie sesji egzaminacyjnej – taka charakterystyka studenckiego życia odchodzi w zapomnienie. Dzisiaj, między wizytą w bibliotece a spotkaniami z przyjaciółmi, studenci znajdują również czas na pracę. Bez względu na to, w jakim trybie podjęli naukę oraz na jaką część etatu pracują, warto, by aktywni zawodowo żacy znali swoje prawa.

Dla 18 proc. pracodawców na świecie przyczyną trudności w obsadzaniu stanowisk jest brak kompetencji miękkich u kandydatów. Czynnik ten coraz częściej przesądza o przyjęciu lub awansie pracownika, nawet wtedy, gdy jego stanowisko związane jest z obowiązkami technicznymi, czego dobrym przykładem są inżynierowie.

Spowolnienie gospodarcze oraz towarzyszący mu wzrost bezrobocia sprawiają, że wiele osób jest zmuszonych do poszukiwania pracy w innej niż dotychczas branży. Czyżby i do Polski zawitał amerykański model częstej zmiany zawodu? Eksperci monsterpolska.pl przekonują, że przekwalifikowanie może być sposobem na znalezienie nowej, satysfakcjonującej pracy.

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz ukończenie studiów to podstawa w zdobyciu ciekawego zatrudnienia. Są jednak kierunki, po których trudniej lub zdecydowanie łatwiej znaleźć ciekawą pracę. Dlatego im wcześniej zadamy sobie pytanie, co chcemy w życiu robić i wybierzemy odpowiedni kierunek studiów, tym łatwiej będzie nam znaleźć pracę, która nie będzie tylko miejscem, w którym zarabiamy pieniądze, ale również miejscem, w którym spełniamy własne pasje i ambicje.

Czemu Polacy z małych miejscowości mają większe problemy ze znalezieniem pracy niż ich rodacy z dużych miast? Najprostsza odpowiedź - „bo nie wiedzą jak się przygotować do nowoczesnego procesu rekrutacji”. Wniosek taki płynie z pierwszych dwóch miesięcy trasy Work Busa (mobilnego biura rekrutacji, po Polsce).

Z raportu opublikowanego przez Eurofund wynika, że 2011 roku w krajach UE koszty bezrobocia wśród młodych osiągnęły poziom 153 mld euro, z czego na Polskę przypadło ponad 7,5 mld euro. Polska znalazła się pośród krajów w najtrudniejszej sytuacji, które płacą wyjątkowo wysoką cenę za bezrobocie młodych. Z tego tytułu straty gospodarcze dla Polski wyniosły 2,04% PKB.

Sieć biur nieruchomości Metrohouse zamierza pozyskać do współpracy ponad 1200 agentów nieruchomości i doradców kredytowych. Rekrutacja jest wynikiem intensywnego rozwoju spółki oraz nowego modelu pracy.

W okresie świątecznym praca tymczasowa jest rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym przez pracodawców. Dla kandydatów to możliwość zyskania dodatkowego wynagrodzenia, poszerzenia swoich kwalifikacji, a także łatwiejszego zdobycia zatrudnienia. Według ekspertów Manpower w czasie Świąt w całej Polsce możemy spodziewać się utworzenia co najmniej kilkuset nowych miejsc pracy.

Szukanie zatrudnienia to ciężka praca, ale trudne zadanie mają też rekruterzy, którzy selekcjonują setki życiorysów. Kandydaci robią w nich bowiem sporo błędów. „Wpadki” zaliczają także na rozmowach kwalifikacyjnych. Więc zanim zaczniesz ubiegać się o pracę, zobacz na co zwrócić uwagę, by nie znaleźć się na czarnej liście rekrutera. Szczególnie, że mają oni już swoje sposoby na oznaczanie niesolidnych kandydatów…

Dane Start People z ostatnich dwóch kwartałów pokazują że – 12,77% pracowników tymczasowych zostaje zatrudnionych na stałe u pracodawcy użytkownika, u którego pracowali jako pracownicy tymczasowi. Pracę stałą otrzymywali średnio po przepracowaniu około 40 tygodni.