Jakie benefity pracownicze oferują firmy?

Dział: praca.studentnews.pl

Korzystne warunki zatrudnienia już od dawna nie ograniczają się wyłącznie do atrakcyjnego wynagrodzenia. Wraz z nim pracownik pragnie uzyskać od firmy dodatkowe świadczenia pozapłacowe, w postaci benefitów pracowniczych. Dodatki do pensji to dla pracodawców sprawdzony sposób na przyciągnięcie kandydatów. Ci drudzy zaś zyskują dzięki temu dostęp do licznych, bezpłatnych bonusów. Które z nich są obecnie najchętniej oferowane przez firmy?

Czym są benefity pracownicze i dlaczego warto je oferować?

Benefity pracownicze to pojęcie odnoszące się do świadczeń pozapłacowych, które są dostarczane pracownikowi wraz z miesięczną pensją. Przyjmują one postać bonusów, finansowanych przez firmę pracodawcy. Pula benefitów jest bardzo duża, a wielu przedsiębiorców decyduje się zaoferować swoim zatrudnionym więcej niż jedno pozapłacowe wynagrodzenie. Dlaczego jest to tak istotne? Benefity pracownicze działają na pracowników motywująco.

Benefity pracownicze stanowią sprawdzony sposób na pozyskanie i zatrzymanie pracowników. Oprócz tego są jednak czynnikiem, który mówi o tym, że przełożony ma na celu dobro swoich zatrudnionych. Dlatego też świadczenia pozapłacowe bardzo często są wymieniane w ogłoszeniach zamieszczanych na portalu Pracuj.pl przez pracodawców, którzy chcą wykazać, jakie zalety płyną ze współpracy z ich firmą.

Najpopularniejsze benefity pracownicze

Wśród najpopularniejszych benefitów pracowniczych znajdują się: dostęp do prywatnej opieki medycznej, karty sportowe czy programy ubezpieczeniowe. Dzięki nim pracownik zyskuje bezpłatny dostęp do świadczeń, które są mu niezbędne w codziennym życiu. Wielu pracodawców decyduje się na bonusy w postaci dofinansowań – do kursów językowych czy szkoleń – aby stale poszerzać kompetencje swoich zatrudnionych. Do świadczeń pozapłacowych należą także świąteczne paczki, bilety do ośrodków kultury czy firmowe lunche.

Benefity niskobudżetowe. Czym są?

Nie każda firma może jednak pozwolić sobie na wdrożenie kosztownych wynagrodzeń dla pracowników. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą okazać się benefity niskobudżetowe. Należą do nich choćby owocowe dni czy stworzenie w siedzibie strefy gier lub relaksu. Niekiedy pracodawca decyduje się także na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, umożliwia zatrudnionym przyjście do firmy z dzieckiem lub oferuje im dni wolne w ważne wydarzenia (np. urodziny).


Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2022-07-28 17:20:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności