Praca - newsy

tag
Z raportu firmy doradczej EY „Globalne pokolenia 3.0. Badanie zaufania w miejscu pracy" wynika, że mniej niż połowa pełnoetatowych pracowników ma zaufanie do swojego pracodawcy, przełożonego i kolegów. Dla pokolenia Z, które dopiero wejdzie na rynek pracy, najważniejsze czynniki budujące zaufanie do przyszłych pracodawców to przede wszystkim równe szanse dotyczące wynagrodzeń i awansu oraz szacunek i etyczne zachowanie ze strony przełożonego.
Portal Praca.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników badanie dotyczące opinii kandydatów na temat budowania przez firmy marki pracodawcy. Jedynie 18% ankietowanych potwierdza, że firma w której aktualnie pracują dba o dobry wizerunek w oczach pracowników.
Lepiej dokładnie sprawdzić, czy na pewno chcemy pracować w danej firmie, zanim podpiszemy umowę. Inaczej praca marzeń może zamienić się w koszmar.
Ważna zmiana dla firm, które wysyłają pracowników za granicę. Od 18 czerwca br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych, czyli osób wykonujących pracę w innym kraju Unii Europejskiej niż kraj ich zatrudnienia. Właściwe organy będą mogły zbadać czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczącą działalność w państwie siedziby oraz czy delegowanie pracownika ma charakter tymczasowy. Nowe przepisy dotyczą wszystkich branż. Pracodawcy będą zmuszeni do przechowywania dokumentacji dotyczącej delegowania oraz ustanowienia osoby przeznaczonej do kontaktu z właściwymi organami państwa przyjmującego. Dodatkowo są zobowiązani do składania oświadczenia umożliwiającego przeprowadzenie kontroli.
Jest darmowa, pozwala na natychmiastowy kontakt, a do jej obsługi wystarczy komórka. Polscy programiści stworzyli Jobsquare – pierwszą mobilną aplikację, która pozwala pracodawcom na znalezienie pracownika tymczasowego od ręki. Narzędzie jest już dostępne dla polskich pracodawców i pracowników. Wkrótce ma szansę podbić rynki USA i Chin.
Ponad połowa zapytanych kandydatów (57%) uważa, że pracodawcy w Polsce nie dbają o relacje z nimi – tak wynika z badania „Candidate Experience” przeprowadzonego przez eRecruiter. Co czwarty rekrutowany nie otrzymuje żadnej odpowiedzi o przebiegu rekrutacji (23%), a co drugi nigdy nie dowiedział się, czemu nie został zatrudniony (55%).
Nieczęsto pracownik otrzymuje atrakcyjną propozycję przejścia do innej firmy. Decydując się na jej przyjęcie, nieuchronnie czeka go złożenie wypowiedzenia u obecnego pracodawcy. Niespodziewanie przełożony, aby nie stracić cennego członka zespołu, może złożyć atrakcyjną kontrofertę. Nie zawsze jednak warto ją przyjąć.
Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.
W powszechnej świadomości pokolenie Y rysuje się jako generacja roszczeniowa, nielojalna i leniwa. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla pracodawców, zważywszy że wkrótce generacja Y stanowić będzie 75 proc. zasobów ludzkich w organizacjach. Obraz Ygreków ma zmienić startująca właśnie kampania świadomościowa #jestemYgrekiem. nie jestem leniem. realizowana przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
Umowa o pracę na czas nieokreślony to forma zatrudnienia, która dla etatowych pracowników często jest tą wymarzoną. Z drugiej strony, w opinii pracodawców jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy takiej formy zatrudnienia?
Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, już ponad połowa pracowników w Polsce otrzymuje benefity. Dzięki nim możemy nie tylko rozwijać swoje kompetencje, ale także zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Suma oszczędności, w przypadku hojnego pracodawcy, może wynieść nawet powyżej kilkuset złotych miesięcznie.
Jesień nadeszła, temperatury spadają, ale nawet przy tych niekorzystnych warunkach pod biurami można spotkać grupki pracowników zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.
Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów - znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.
W czerwcu pozycję lidera w comiesięcznym zestawieniu ofert pracy na portalu monsterpolska.pl utrzymała branża IT. 21% wszystkich ogłoszeń było adresowanych do kandydatów z tej kategorii. Największy wzrost ofert pracy, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowaliśmy w kategorii Technika / Inżynieria oraz Produkcja. W TOP 3 znalazły się również Logistyka / Zakupy / Transport (19%) oraz Obsługa Klienta (18%).
Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie młodych w maju wyniosło w Polsce 24 proc., co w porównaniu z kwietniem oznacza spadek o 0,5 proc. Tendencja spadkowa poziomu bezrobocia utrzymuje się od października 2013 roku. Sukcesywna poprawa sytuacji młodego pokolenia na rynku pracy jest według ekspertów rezultatem zwiększonej skali działań firm na rzecz systemu edukacji.
Studenci ponownie zdecydowali gdzie chcieliby pracować. Firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealny Pracodawca 2014, oparty na opinii ponad 23 500 studentów. W trakcie tegorocznego badania studenci dokonali ponad 70 tysięcy indywidualnych ocen pracodawców – jeden student jako Idealnego Pracodawcę wskazywał średnio aż trzy firmy.
Sytuacja na rynku pracy poprawia się. W I kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały o 9% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie 2013 roku. Lepsza koniunktura oznacza jednak, że trudniej będzie znaleźć odpowiednich pracowników, dlatego firmy szukają nowych metod dotarcia do najlepszych kandydatów. Jedną z nich są Dni Pracodawców, organizowane online w dniach 7 - 11 kwietnia, podczas których ponad 120 firm zaprezentuje siebie jako atrakcyjne miejsca pracy.
Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.
3/4 studentów i absolwentów deklaruje, że podczas studiów brało udział w praktykach, najczęściej związanych z kierunkiem nauki – wynika z badania „Studenci na rynku pracy 2013”. Praktyka, staż a może pierwsza praca? – na te oraz inne pytania odpowiada najnowszy przewodnik „Pracodawcy 2013/2014”.
Podczas gali Top Employer for Top Management uhonorowano firmy, które zostały wskazane przez polskich menedżerów, jako najlepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Preferowani pracodawcy zostali wybrani na podstawie badania przeprowadzonego przez ICAN Institute, Harvard Business Review Polska oraz Hays Poland.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności