Praca - newsy

tag
Według badań Eurostatu około 30 proc. obywateli Unii Europejskiej nie posiada wystarczających kompetencji w zakresie obsługi komputera, mimo iż osoby te są najliczniejszą grupą bezrobotnych. Ponad to prognozuje się, że w 2015 w całej europie będzie brakować 700 000 pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami komputerowymi.
Zatrudnienie wzrosło latem i trend ten powinien się utrzymać również po sezonie wakacyjnym. Z punktu widzenia pracodawców, nie jest to idealna sytuacja – pokazują wyniki najnowszego badania „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie, jednak co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Niedopasowanie kwalifikacji blokuje efektywność przedsiębiorstw i trwałą poprawę gospodarczą oraz jednocześnie wpływa na ograniczenie redukcji stopy bezrobocia.

Sesja letnia dobiegła końca, więc wielu studentów i absolwentów zaczyna poszukiwać praktyk, stażu, czy pracy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego pracodawcy, nawet jeśli staramy się o pracę sezonową? Czy można sprawdzić jego rzetelność, która jest równie ważna, jak możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego? Oprócz profilu działalności firmy, czy opinii na temat atmosfery panującej w organizacji warto zwrócić uwagę na kondycję finansową firmy.
Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zdobyć wymarzoną pracę? W maju 2013 roku konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, którego celem była weryfikacja m.in. najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy.
Jak pokazują wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS, zdaniem co drugiego ankietowanego przedsiębiorcy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca firm do zatrudniania pracowników. Blisko 3 na 4 respondentów stwierdza, że powinno ono zostać podwyższone, w tym połowa z nich zaoferowałaby zmianę wyższą niż przewidują to zapisy ustawowe.
Trwa badanie polskiego rynku pracy. Każdy może wziąć udział w badaniu - do wygrania atrakcyjne nagrody!
I edycję konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami została rozstrzygnięta. Zwycięzcami konkursu zostały przedsiębiorstwa podejmujące inicjatywy employer brandingowe skierowane do uczniów, studentów lub absolwentów, a także prowadzące efektywne działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy.
Badanie organizowane jest przez Employer Branding Institute, a jego celem jest stworzenie rankingu najbardziej angażujących pracodawców.
GoWork.pl to nie tylko jedna z największych w Polsce ofert szkoleniowych czy agregator ofert pracy. To także prężnie rozwijające się forum opinii o pracodawcach, na którym użytkownicy zamieścili już ponad 1,8 mln wpisów, a kolejne pojawiają się codziennie!
Opierając się na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst & Young, za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska.
Bezrobocie wynosi obecnie w Polsce ponad 14% i dotyka coraz częściej młodych ludzi, w tym absolwentów szkół wyższych. Wbrew popularnym opiniom, tzw. pokolenie Y to nie tylko osoby, które nad pracę zawodową przedkładają własny rozwój i osobiste szczęście.
Bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa firmy to najważniejsze kryteria, którymi kierują się pracownicy przy wyborze przyszłego pracodawcy – wynika z najnowszego badania Randstad Award. W czasie stagnacji znaczenie wysokiego wynagrodzenia schodzi na dalszy plan.
Jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS w ciągu ostatnich miesięcy więcej firm zmniejszyło niż zwiększyło poziom zatrudnienia. Zwolnienia dotykały głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsce w działach produkcji, sprzedaży oraz administracji i obsługi klienta.
Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w lutym 2013 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych i aktywnych zawodowo Polaków przez NORSTAT, na zlecenie Instytutu Great Place To Work® Polska, niecałe 45 proc. Polaków uważa, że kierownictwo ich firmy prowadzi biznes w sposób uczciwy i etyczny. W stosunku do analogicznego badania, przeprowadzonego w 2011 r., to spadek o 7,5 punktów procentowych.
Jak wynika z badania Kandydat 2012, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. prawie połowa potencjalnych kandydatów nie zdecydowałaby się na podjęcie pracy w firmie o złej reputacji. Największe znaczenie opinii o pracodawcy ma znaczenie dla specjalistów z branży IT, a najmniej wizerunkiem pracodawcy przejmują się osoby zatrudnione w branżach „wizerunkowych” – w marketingu i reklamie.
Z ostatniego raportu Monster Worldwide Polska dotyczącego najpopularniejszych branż wynika, że najłatwiej o pracę w branży IT, finansach i księgowości, sprzedaży oraz sektorze usług dla biznesu. Poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne.
ING Bank Śląski zajął trzecie miejsce w rankingu najbardziej pożądanych pracodawców z branży bankowości i finansów. Badanie przeprowadziła międzynarodowa firma rekrutacyjna Antal International.
Ciągle słyszymy o pogłębiającym się kryzysie oraz wzroście bezrobocia. Coraz częściej firmy z dużą ostrożnością podchodzą do wszelkich inwestycji, a co za tym idzie - tworzenia nowych miejsc pracy. Istnieją jednak branże, które kryzys dotyka w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe, a spowolnienie w ich obszarze jest dużo mniej zauważalne. To rynek IT, specjaliści z tego obszaru są wciąż najbardziej poszukiwani przez pracodawców.
W postawie wyczekiwania przedsiębiorców na rozwój sytuacji gospodarczej na rynku pracy zapanowała stabilizacja. Firmy w ostatnim półroczu nie wykonywały gwałtownych ruchów w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń, jednak jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców, większość badanych, zwłaszcza mniejszych firm, umacnia pesymistyczne oceny kondycji gospodarczej i zamraża jakiekolwiek zmiany. Tylko w niewielkim stopniu pracodawcy upatrują poprawy kondycji w zwiększeniu adaptacyjności firmy przez wykorzystanie elastycznego zatrudnienia.
Skończyłeś studia i stoisz przed wyborem odpowiedniej ścieżki zawodowej? Zastanawiasz się nad pierwszą pracą i nie wiesz od czego zacząć? Grupa Pracuj, właściciel portalu Pracuj.pl, jak co roku przygotowała przewodnik „Pracodawcy 2012/2013”. Autorzy publikacji spróbowali odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania oraz wątpliwości studentów i absolwentów, by ułatwić im rozpoczęcie drogi zawodowej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
Agent handlowy powraca z podróży służbowej.
- To skandal - mówi jego szef. - Znowu nie przywiózł pan ani jedengo zamówienia.
- Co w tym dziwnego - tłumaczy się agent. Do nowej klienteli nie miałem dojścia, a starej bałem się pokazać na oczy.
Polityka Prywatności