Praca - newsy

„Pięćset świetnych ofert na ogłoszenie o pracę, losowy wybór dziesięciu z nich a reszta lądująca w koszu, bo przecież ci, którzy nie mają szczęścia nie są w firmie potrzebni” – to scenariusz procesu standardowej rekrutacji opowiadany przez head hanterów jako anegdota sprzed kilku lat. Jak wiele się dziś zmieniło wiedzą szefowie HR odpowiedzialni za tzw. rekrutację talentów. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie jak dziś wygląda rekrutacja i jak się do niej przygotować.
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach dystans między szefem a podwładnym radykalnie się zmniejsza. W wielu instytucjach normą stało się zwracanie do siebie po imieniu niezależnie od zajmowanego stanowiska, a wspólne wypady po pracy z szefem, to niemal rytuał. Czy warto "bratać się" z szefem?... tak, jeśli zachowa się umiar.
Obecny na rynku pracy kryzys, redukcja etatów i duża konkurencja sprawiają, że znalezienie zatrudnienia to dla osób kończących edukację nie lada wyzwanie. Ponadto, elementem CV, na który kładzie się szczególny nacisk jest doświadczenie zawodowe, którym niewielu świeżo upieczonych absolwentów może się pochwalić. Jednak brak kierunkowej praktyki nie musi skutkować pustą rubryką w dokumentach aplikacyjnych. Roznoszenie ulotek, opieka nad dziećmi czy praca w restauracji nie są bez znaczenia. Każdy rodzaj doświadczenia dostarcza wiedzy i kompetencji, które można wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej.
Są silniejsi i sprawniejsi, bardziej cierpliwi i wyrozumiali, a dodatkowo bardziej odporni na stresujące sytuacje. Dlatego coraz częściej to właśnie mężczyźni są poszukiwani do pracy w charakterze opiekuna osoby starszej.
Poszukiwanie pracy jest pewnego rodzaju grą losową. Nigdy nie wiesz, kiedy nadejdzie ten moment, w którym ktoś zobaczy Twoje CV i po prostu Cię zechce. Często jednak oczekiwanie na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest długie i nużące. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój ducha i z pozytywnym nastawieniem szukać dalej wymarzonej pracy.
Branża IT była zdecydowanym liderem jeśli chodzi o liczbę ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl w czwartym kwartale ubiegłego roku. Za nią uplasowały się oferty z kategorii finanse
i bankowość oraz na stanowiska techniczne. Spadło zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych, obsługi klienta oraz stanowiska produkcyjne.
Na rozwijającym się dynamicznie rynku IT utrzymuje się stały wzrost popytu na specjalistów. Rekrutujący ich konsultanci agencji doradztwa personalnego Experis od dłuższego czasu obserwują coraz częstsze aplikowanie na stanowiska informatyczne przez panie. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, do 2016 roku ma powstać w Europie 700 tys. nowych miejsc pracy w IT, co dodatkowo skłania do zwiększania grona kształcących się pod tym kierunkiem osób. Zmaskulinizowana do niedawna branża informatyczna staje się otwarta na różnorodność.
Badania dwojga amerykańskich naukowców: Joann Prause oraz Davida Dooleya przekonują, że praca poniżej własnych ambicji i posiadanych kwalifikacji jest ważnym problemem społecznym i psychologicznym w wymiarze globalnym. Jedną z wielu stosowanych w języku angielskim nazw określających sytuacje, gdy pracownik wykonuje jakąś pracę, jednak praca ta z różnych powodów nie daje mu satysfakcji jest underemployment. Dosyć trudno termin ten przetłumaczyć na język polski, możemy przyjąć, że niezłym określeniem jest nieadekwatne zatrudnienie.
Zaburzenie granic między pracą a czasem prywatnym prowadzi do przemęczenia, kłopotów zdrowotnych i rodzinnych, a także wypalenia zawodowego. Odnalezienie równowagi pomiędzy obiema sferami jest wbrew pozorom niezwykle skomplikowane. Zjawisko od lat jest obiektem zainteresowania pracodawców, psychologów oraz socjologów na całym świecie. Jak pracować, żeby żyć i żyć zarazem by normalnie pracować tłumaczy koncepcja work–life balance. Wdrożenie tej idei może stać się konkretnym postanowieniem noworocznym.
Wydarzenia, które będą miały miejsce w roku 2014 mogą okazać się kluczowe dla kształtu polskiego rynku pracy w najbliższych latach. Czy obierzemy drogę zwiększania elastyczności, czy też zostaniemy w skostniałej strukturze, która będzie jedynie utrwaleniem obecnego, niewydolnego systemu? Czy pójdziemy drogą Niemiec, czy skończymy z ogromnym bezrobociem jak Hiszpania?
Ponad 13% firm zapowiada zwiększanie zatrudnienia, a co czwarta planuje podwyżki płac. Najwięcej ofert pracy czekać będzie w firmach produkcyjnych, choć eksperci typują również te sektory, które nie unikną zwolnień - wynika z prognozy przygotowanej przez Money.pl.
Jest wiele kroków, które zazwyczaj podejmujemy na etapie poszukiwania pracy: pisanie CV, nawiązywanie kontaktów czy też zbieranie referencji. Większość poszukujących wkłada wiele pracy w przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ale nie radzi sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zwykle wynika to z braku odpowiedniego przygotowania do spotkania z rekruterem.
Według przebadanych przez Michael Page 3800 pracowników sektora finansowego na świecie aktywne poszukiwanie zatrudnienia poprzez media społecznościowe, nawet te specjalizujące się w kontaktach biznesowych, jak LinkedIn, czy Goldenline nie jest skuteczne. Pomimo że 58 proc. respondentów badania posiada konto i jest aktywna w LinkedIn, tylko 33 proc. używa tego kanału do poszukiwania pracy. 1/4 twierdzi, że wykorzystuje LinkedIn w kontaktach biznesowych, ale tylko tych nie związanych z rekrutacją.
Ze swoimi smartfonami nie rozstają się na krok, częściej korzystają z tableta niż laptopa, z technonowinkami są na bieżąco i z niecierpliwością czekają na kolejne elektroniczne gadżety – oto tzw. pokolenie Z. Osoby urodzone po 1990 roku od wczesnego dzieciństwa miały i nadal mają dostęp do nowych technologii, w efekcie z innowacyjnością są na „ty”. Teraz te pokolenie powoli wkracza na rynek pracy. Niepewnie, ale z wysokimi wymaganiami. Rynek pracy może ich mocno zaskoczyć.
Wiele firm wymaga od pracownika 8-godzinnego dnia pracy, ale to się powoli zmienia. Coraz więcej pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej. Czy to możliwość dla każdego? - pisze dzisiaj Justyna Bednarczyk-Wilgos, doradca zawodowy z SWPS.
Prawie połowa ofert pracy zamieszczonych na monsterpolska.pl w listopadzie 2013 roku była adresowana do specjalistów IT. Sektor ten przez cały 2013 rok zajmował pierwsze miejsce w cyklicznych analizach portalu. Po nich najchętniej poszukiwani są pracownicy z branży finanse i bankowość, inżynierowie oraz osoby do sektora sprzedaży.
Branża e-commerce w Polsce od lat dynamicznie rośnie. Eksperci szacują, że wartość polskiego rynku e-zakupów powinna wynieść na koniec 2013 roku około 26 mld złotych. Tym samym wzrost wydatków w porównaniu z ubiegłym rokiem przekroczy 20%. Tak intensywny rozwój wiąże się dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników. Kto, gdzie i kogo rekrutuje?
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r. wskazuje na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dwóch lat prognozę netto zatrudnienia +9 proc., która jest najwyższym wynikiem wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura jest przewidywana dla branż Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele,
a także Handel detaliczny i hurtowy.
Patrząc na ogłoszenia o pracę czujesz przerażenie? W zasadzie nie spełniasz większości kryteriów, o których pisze pracodawca. Spójrz jednak na te oferty inaczej. Pomyśl o kompetencjach, które kryją się pod zadaniami i zastanów się, czy zdołasz podjąć wyzwanie, aby rozwijać się zawodowo
Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
- Co najskuteczniej zabija nudę?
- Nudzić się? To już lepiej spać!
- Co ty gadasz? Nie sposób przespać całego dnia w pracy.
Polityka Prywatności