W odpowiedzi na ogłoszenie o pracy kandydaci powinni postępować zgodnie z procedurą aplikacyjną opisaną w ogłoszeniu. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają od kandydatów złożenia CV i listu motywacyjnego, inne udostępniają formularz aplikacyjny, który należy w całości wypełnić. Podanie o pracę należy zawsze przygotować w języku ogłoszenia, chyba że wskazano inaczej. W miarę możliwości kandydat może spersonalizować aplikację, dowiadując się na przykład, kto prowadzi rekrutację - może to być dyrektor personalny lub dyrektor działu - i zaadresować podanie do tej osoby. Kandydaci powinni zachowywać informacje o posadach, na które aplikowali, ponieważ mogą ich potrzebować później, gdy skontaktuje się z nimi pracodawca.
Ogłoszeń o pracy należy szukać w internecie, w prasie, w urzędach pracy i wśród prywatnych firm rekrutacyjnych. Warto również odwiedzić strony portalu EURES. Ponadto informacje na temat wakatów można znaleźć na stronach internetowych przedsiębiorstw. Firmy mogą też korzystać z usług agencji rekrutacyjnej, by przeprowadzić wstępną selekcję kandydatów.
Należy dobrze się przygotować na szereg pytań, które mogą zostać zadane. Większość pytań będzie najprawdopodobniej dotyczyć doświadczenia, umiejętności i motywacji kandydata. Pracodawca powinien być przekonany co do motywacji kandydata. Powinien również usłyszeć o mocnych stronach i zainteresowaniach kandydata, które odpowiadają jego preferencjom. Odpowiedzi na pytania powinny być pełne, ale zwięzłe. Należy mówić wyłącznie o faktach będących przedmiotem zainteresowania pracodawcy. Osoba ubiegająca się o pracę powinna zawsze być uprzejma, szczera i zachowywać się w sposób profesjonalny. Pod żadnym pozorem nie należy okłamywać osób prowadzących rozmowę.
Rozmowa kwalifikacyjna może mieć bardzo różny charakter w zależności od przedsiębiorstwa lub organizacji, w której się odbywa. Kandydat powinien uprzednio jak najwięcej dowiedzieć się na temat jej przebiegu, na przykład, czy konieczne jest zabranie ze sobą dokumentów, przygotowanie prezentacji lub wzięcie udziału w sprawdzianach psychometrycznych lub praktycznych bądź innego rodzaju testach w trakcie rozmowy. Warto również dowiedzieć się, jak długo potrwa procedura i kto może w niej uczestniczyć.
źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autor: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)