
Wyjazd do pracy za granicę z rodziną to sposób na dobry zarobek, ale także inwestycja w jakość życia i związku małżeńskiego. Badania SWPS pokazały, że polskie pary małżeńskie w Wielkiej Brytanii bardziej cieszą się z życia, a kobiety odczuwają większą satysfakcję ze związku, niż Polacy w kraju.

Rekordowe liczby nadgodzin, prawie 90 dni niewykorzystanego urlopu, ciągłe myślenie o nowych projektach, pełna gotowość na telefon i zacieranie się granic między życiem prywatnym a zawodowym – taki jest powszechny obraz pracoholika. Jednak czy prawdziwy? Okazuje się, że pracoholizm nie ma nic wspólnego z czasem pracy, lecz z nastawieniem do niej – pokazują badania realizowane między innymi w SWPS Sopot.

Wysokie wynagrodzenie - to najbardziej poszukiwana cecha atrakcyjnego pracodawcy. Jak pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad Award 2014, po dwóch latach skupienia pracowników na poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia, obecnie Polacy chcą przede wszystkim dobrze zarabiać. Zdaniem 8000 respondentów firmą, która najlepiej łączy te kryteria jest Mercedes-Benz Polska, który uzyskał tym samym tytuł najbardziej atrakcyjnego pracodawcy w Polsce. Kolejne miejsca na podium zajęły Toyota Motor Manufacturing Polska oraz Samsung Electronics Polska.

W lutym najwięcej - prawie jedna trzecia firm (31 proc.) – poszukiwała kandydatów do pracy w branży IT. Pracodawcy rekrutowali również do finansów / księgowości / controllingu oraz sprzedaży. W obu przypadkach stanowiły one 11 proc. ogółu opublikowanych ofert pracy. W poprzednim miesiącu największą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w kategorii logistyka / zakupy / transport. Całkowita liczba ofert pracy w porównaniu do stycznia tego roku wzrosła o 17 proc., natomiast w stosunku do lutego ubiegłego roku zwiększyła się o prawie 26 proc.

Nowy szef, obowiązki czy utrata stabilizacji w życiu? Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie elementy zmiany pracy są dla pracowników najbardziej stresujące – czego boją się najbardziej idąc do nowej firmy?

Większość firm korzysta z technologii informatycznych i potrzebuje wsparcia wykwalifikowanych pracowników z dziedziny IT. Ta zależność powoduje, że aktualnie ponad 8 tysięcy firm zatrudnia specjalistów IT. W jakim regionie Polski najczęściej zatrudniany jest informatyk i w jakiej branży może liczyć na pracę?

Pytania dotyczące tego co zrobić, by zdobyć dobrą pracę i rozpocząć karierę zawodową, trapią wielu studentów oraz ich rodziców. Od kilku lat są ku temu obiektywne powody. Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w raporcie „Szkolnictwo wyższe w Polsce (2013)” , rokrocznie polskie uczelnie opuszcza prawie dwa miliony absolwentów.

Motoryzacja, energetyka i ciepłownictwo oraz elektrotechnika to obecnie najbardziej atrakcyjne branże do pracy - pokazują pierwsze wyniki badania Randstad Award 2014. Każdy z tych sektorów wygrywa w nieco innym obszarze zatrudnienia, łączy je jednak zdobyte wysokie zaufanie kandydatów do pracy. Na te branże warto zwrócić szczególną uwagę poszukując nowego pracodawcy.

Bycie miłym jest przereklamowane – pewnie często to słyszysz. To samo dotyczy pracy w firmie. Zazwyczaj brak umiejętności odmawiania i przyjmowanie wszystkiego z uśmiechem na ustach kończy się byciem chłopcem na posyłki, co rzadko przynosi realne korzyści. Prawda jest taka: trzeba nauczyć się od czasu do czasu mówić „nie”. Ekspert portalu monsterpolska.pl pomoże Ci zrozumieć, dlaczego, kiedy i jak mówić „nie”, aby Twoja kariera nabrała tempa.

Postęp techniczny i zmiany w gospodarce sprawiają, że pojawiają się coraz wyraźniejsze różnice pomiędzy pokoleniami. Każda nowa generacja niesie ze sobą nowe wyzwania, z którymi musi poradzić sobie zarówno rynek pracy, jak i pracodawcy. Zadanie to wydaje się być szczególnie trudne w przypadku najmłodszych pracowników, którymi należy umiejętnie pokierować, dając im jednocześnie dość dużą swobodę. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak zarządzać najmłodszymi osobami w zespole.

Już wkrótce aż 20 proc. światowej populacji będzie zamieszkiwać kontynent afrykański. Sześć na dziesięć najszybciej rozwijających się krajów świata znajduje się w na tym obszarze. Afryka to zatem obszar intensywnego rozwoju gospodarczego. Czy wraz z nim obserwujemy też zmiany na tamtejszym rynku pracy?

Takich problemów nie powinny mieć osoby, które ukończyły dobrze prosperujący kierunek, jak finanse czy inżynierię lub posiadają rzadkie umiejętności, które są często poszukiwane przez pracodawców. W większości przypadków, pensje dla początkujących są z góry ustalone, a świeży absolwent nie ma jeszcze zbyt wiele do zaoferowania, aby przekonać szefa do wyższej stawki.

Firma doradcza EY rozpoczyna wiosenną rekrutację. Do 7 kwietnia kandydaci - studenci i absolwenci m.in. kierunków biznesowych, prawniczych, ścisłych i informatyki - mogą przesyłać swoje aplikacje. EY zatrudni blisko 200 osób w sześciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu we Wrocławiu oraz w Łodzi. O wyborze najlepszych nie przesądzą jedynie kwalifikacje kandydatów – będą się liczyć także kompetencje ‘miękkie’, których znaczenie w środowisku pracy jest równie ważne jak przygotowanie merytoryczne.

Studia na kierunku marketing i zarządzanie jeszcze kilka lat temu należały do najpopularniejszych kierunków studiów. Gdzie dziś poszukiwani są marketerzy?

Zdanie tak często wypowiadane przez osoby poszukujące pracy: „muszę się dobrze zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej”, nabiera nowego znaczenia. Dziś coraz częściej, żeby zdobyć wymarzoną pracę trzeba nie tylko dobrze zaprezentować „siebie” na takiej rozmowie, ale również... swoje najbliższe otoczenie. Wszystko dlatego, że coraz częściej rekruterzy oraz pracodawcy rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzają na... Skype.