Praca - artykuły, informacje

Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty. Trwające właśnie egzaminy doskonale zweryfikują poziom ich wiedzy oraz zapoczątkują nowy etap w ich życiu - studia. Wybór szkoły wyższej to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed tymi młodymi ludźmi. Często bowiem nie wiedzą oni, co chcą robić w życiu i decydują się na studia pod presją otoczenia. Dla tych, którzy jeszcze się wahają monsterpolska.pl przygotował kilka wskazówek ułatwiających ten wybór.
Elastyczność, mobilność, ciągła gotowość do samodoskonalenia – to tylko niektóre warunki sprawnego poruszania się po dzisiejszym rynku pracy. Wiele osób, którym brakuje opcji rozwoju zawodowego w kraju, rozważa podjęcie pracy, praktyk lub stażu za granicą. Z perspektywy takiej osoby niezwykle istotny wydaje się być dostęp do najnowszych informacji o wakatach występujących w państwach UE.
Odpowiednie nastawienie w czasie poszukiwania pracy jest Twoim głównym sprzymierzeńcem.
Obecnie 30% młodych ludzi jest bez pracy. Za dwa miesiące przybędą kolejne tysiące bezrobotnych absolwentów. Przyczyną ich problemów z wejściem na rynek pracy jest często brak doświadczenie, ale także nieumiejętność postępowania w procesie poszukiwania pracy.. Bezkrytycznie kopiowanie ładnie brzmiących zdań do listu motywacyjnego i ślepe odtworzenie CV według wzoru z Internetu, a następnie wysyłanie dziesiątek identycznych kopii dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców to przyczyna wielu porażek. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Od wielu miesięcy liczba bezrobotnych Polaków przekracza 2 mln, a stopa bezrobocia rejestrowanego oscyluje wokół 13-14 %. Mimo to część firm, szczególnie tych z branży przemysłowej, ma poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Jak wskazują polscy przedsiębiorcy, główną przyczyną jest niedopasowanie systemu szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.
Wyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że ponad dwie trzecie pracowników uznaje stres za główny powód ich rezygnacji z pracy lub bezpośrednią przyczynę rozważenia decyzji o możliwym odejściu.
Wpływ pokolenia Y na kształt biznesu widocznie wzrasta. Jego reprezentanci często stanowią wyzwanie dla działów personalnych, wybierając zawodową niezależność i odrzucając tradycyjny model organizacji w firmie. Z drugiej strony już lada moment bedą musieli przejąć większą odpowiedzialność w przedsiębiorstwach, przejmując stanowiska kadry kierowniczej zajmowane dotychczas przez reprezentantów pokolenia X. Jak właściwie wykorzystać umiejętności przedstawicieli tej generacji?
Jeśli pomimo dobrych kwalifikacji, wielu odbytych rozmów i najlepszych chęci rozmowy rekrutacyjne wciąż są dla Ciebie wyzwaniem, czas na mały trening kompetencji interpersonalnych. Sukces zależy od przekonania do siebie drugiej osoby, a to wcale nie jest proste. Wiele osób próbuje stworzyć obraz kandydata idealnego, jednak takiego nikt nie szuka. Jak więc przekonać do siebie rekrutujących? Jest na to kilka sposobów.
Wyobraź sobie, że budzisz się rano; na zewnątrz jesienna, chłodna szarówka i deszcz. Wskakujesz szybko pod prysznic, później przygotowujesz śniadanie – w radio mówią o tym, gdzie dziś najdłużej stoi się w korkach i przepowiadają kiepską pogodę na kolejny tydzień. Zakładasz ciepłe skarpety, siadasz w ulubionym fotelu i włączasz komputer – w tym czasie ekspres już przygotowuje aromatyczną, czarną kawę. Z parującym kubkiem w ręku, otulona w koc rozpoczynasz swój dzień w pracy... brzmi jak bajka? Być może, ale dla wielu to rzeczywistość. Również w Polsce.
Kawa jest jednym z najbardziej powszechnych i popularnych produktów na świecie. W mniejszych bądź większych ilościach, konsumowana jest w każdym zakątku świata. Wielu z nas nie przetrwałoby prawdopodobnie jednego dnia w pracy bez chociaż jednej jej filiżanki. Dlatego też jest ona znakiem nowoczesnego społeczeństwa – zabieganego, aktywnego, pracującego. Ma wiele zalet i w rozsądnych ilościach, warto po nią sięgnąć w pracy.
Czy jesteśmy przywiązani do swojej pracy na tyle, by nie porzucić jej po wygraniu dużej kwoty pieniędzy? A może mając 1 mln złotych po prostu przestalibyśmy pracować? Serwis pracy Praca.pl postanowił sprawdzić, co zrobiłby statystyczny Polak mają do dyspozycji 1 milion złotych.
Kwiecień to miesiąc rozpoczynający nawał rekrutacji do sezonowych prac letnich. Choć do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, pracodawcy już teraz szukają wsparcia niezbędnego dla nich
w tym gorącym okresie. Poszukiwani są m.in. zbieracze owoców, hostessy, animatorzy, magazynierzy, roznosiciele ulotek, a także pracownicy biurowi.
W pierwszym kwartale najwięcej ofert pracy – 31% - dotyczyło pracy w branży IT. Największy wzrost popytu na pracowników w analizowanym okresie zanotowała kategoria Logistyka / Zakupy / Transport. Zapotrzebowanie na specjalistów tej branży wzrosło ponad 6-krotnie. Najczęściej poszukiwanymi kandydatami byli programiści, inżynierowie i przedstawiciele handlowi. Łączna liczba ofert pracy w pierwszym kwartale 2014 była większa o ponad 30% w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.
Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że kandydaci zrobią wszystko, by wyróżnić się na tle innych i zdobyć wymarzoną posadę. By osiągnąć ten cel często pozwalają sobie na puszczenie wodzy fantazji i do dokumentów aplikacyjnych wpisują rzeczy, które znacznie odbiegają od rzeczywistości. Które rubryki koloryzowane są najbardziej? Jak pokazują badania, aż 85% osób szukających pracy nie pisze prawdy w kwestii znajomości języków obcych, połowa kłamie na temat umiejętności zawodowych, a co trzeci wyolbrzymia swoje osiągnięcia lub przypisuje sobie sukcesy kogoś innego.
Szukanie pracy to ciężka praca – z tego powinien zdawać sobie sprawę każdy wkraczający na rynek zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza absolwentów uczelni, szkół średnich czy zawodowych. Właściwe przygotowanie i zaplanowanie działań zaoszczędzi nam nerwów związanych z poszukiwaniem swojego miejsca na rynku pracy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności