Praca - artykuły, informacje

Na rynku pracy w branży inżynieryjnej od pewnego czasu obserwowany jest trend w kierunku większej specjalizacji w obrębie sprawowanych stanowisk. Sam tytuł inżyniera przestaje wystarczać. Zmienia się też sposób, w jaki inżynierowie poszukują pracy.
Ustalono, iż pracoholicy charakteryzują się specyficznymi cechami osobowości. Osiągają oni wysokie wyniki na skali ugodowości, neurotyzmu i otwartości na doświadczenie, co oznacza, że są skłonni do zachowań altruistycznych, skromni i ulegli, lecz jednocześnie impulsywni, nerwowi i pełni wrogości. Odznaczają się także dużą kreatywnością, zorientowaniem na działanie i otwartością na nowe bodźce.
W CV liczy się nie tylko Twoje doświadczenie zawodowe, kwalifikacje czy przebyte kursy i szkolenia. Możesz przykuć uwagę pracodawcy prezentując się w nim nie tylko jako dobry pracownik, ale i interesująca osoba, mająca swoje pasje i zainteresowania. Jak to zrobić? Poznaj porady ekspertów monsterpolska.pl.
Środowisko fizjoterapeutów od wielu lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.
Kilka miesięcy temu Artur Florczak opublikował na swoim blogu natemat.pl wyniki ankiety, z której jasno wynika, że ludzie cenią bardziej dobrą atmosferę i sympatycznych przełożonych od wysokiej wypłaty. Jak się okazuje znalezienie pracy jest tylko pierwszym krokiem – odnalezienie się w niej wymaga nierzadko pogodzenia wielu czynników. Nie bez znaczenia pozostaje tu poziom satysfakcji zawodowej.
Skończyłeś studia i chcesz wyjechać na wakacje, ale czujesz, że nie powinieneś zawieszać poszukiwań pracy? Dlaczego nie połączyć tych dwóch czynności? Jeśli tylko znajdziesz trochę czasu, istnieje możliwość, że nawet mało płatna wakacyjna praca rozwinie Twoje umiejętności, przysporzy kontaktów i da szansę rozwoju.
Rozmowa kwalifikacyjna może być punktem zwrotnym w twoim życiu zawodowym, dlatego warto się do niej jak najlepiej przygotować. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć zanim spotkasz się z rekruterem.
Perspektywa znalezienia bardzo dobrze płatnej pracy za granicą wciąż kusi naszych rodaków. Powoli w zapomnienie odchodzą jednak czasy, gdy pracownik emigrował „w ciemno” i pracy szukał zaraz po przyjeździe do innego państwa. Co więcej, Polacy coraz częściej pracują i chcą pracować w swoim zawodzie. Dzięki Internetowi i innym podmiotom, możemy znaleźć legalne zajęcie w praktycznie każdym państwie na świecie, nie opuszczając rodzinnych stron.
Rynek pracy jest obecnie bardzo konkurencyjny. Dostosowanie swojego życiorysu zawodowego do konkretnego ogłoszenia jest niezbędne, aby uzyskać przewagę nad konkurentami. Opis stanowiska zamieszczony w ogłoszeniu daje mnóstwo wskazówek odnośnie oczekiwań pracodawcy, umożliwiając zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.
Znalezienie wymarzonej pracy to cel każdego kandydata. Jednak nawet, gdy wydaje się, że otrzymaliśmy upragnioną posadę – rzeczywistość potrafi rozczarować. Nie zawsze nowe stanowisko oznacza długą i udaną karierę w danej firmie. Czasem należy zdecydować, czy nie odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Jak ruszyć dalej po rezygnacji z pracy, która nie okazała się tą jedyną?
Na początku wakacji wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, jak je spędzić. Czy powinny wziąć udział w praktyce lub stażu, umożliwiającym wprawdzie zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale najczęściej nie wiążącym się z otrzymaniem wynagrodzenia? Czy też może powinny podjąć pracę, dzięki której będą mogły podreperować swój budżet, ale niekoniecznie będą miały się czym pochwalić w CV? Anna Łukasiewicz – ekspert HR i mentor w programie „Do pierwszej pracy” banku Credit Agricole – przekonuje, że każdy wybór jest właściwy, pod warunkiem, że jest przemyślany.
Doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT. Co natomiast z języki obcymi? Studenci mówią tak, ale tylko językom programistycznym.
Otrzymanie propozycji pracy jest świetnym uczuciem, szczególnie po długich poszukiwaniach zatrudnienia. Czasem jednak okazuje się, że nie każda oferta jest warta rozważenia. Jakie są racjonalne powody, które mogą Cię skłonić do odrzucenia propozycji pracy? Na te pytanie odpowie Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Kontakt z rekruterem to istotny element starań o pracę. Wciąż jednak nie wszystkie poszukujące zatrudnienia osoby zdają sobie sprawę z tego, że wykonanie przez nich pierwszego ruchu wobec rekrutera jest bardzo skuteczną strategią. Zdecydowanie się na niego może nawet kilkukrotnie zwiększyć nasze szanse, skracając czas poszukiwań. Jak zatem powinien wyglądać taki właściwie przeprowadzony kontakt, a jakich błędów należy unikać?
W czasie wakacji wiele młodych osób podejmuje swoją pierwszą pracę. Credit Agricole podpowiada, na co należy zwracać szczególną uwagę przy jej wyborze, aby uniknąć niespodzianek. Tymi i innymi wskazówkami dzieli się w prowadzonym przez siebie w programie mentorskim „Do pierwszej pracy”.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności