Praca - artykuły, informacje

Wyobraź sobie, że rozmowa z rekruterem powoli dobiega końca. Czujesz, że zrobiłeś dobre wrażenie i masz realne szanse na zatrudnienie. Tuż przed pożegnaniem pada jednak klasyczna formuła: „Czy ma Pan/ Pani jakieś pytania dodatkowe?”. Rezygnując z dopytania o kilka nurtujących kwestii, możemy stracić realną szansę na dowiedzenie się o np. stylu zarządzania, misji czy wizji organizacji. Brak pomysłu na pytania to też znak, że nie przygotowaliśmy się odpowiednio do wywiadu, a co za tym idzie – możemy zostać postrzegani jako bierni.
Koniec roku to tradycyjny czas organizowania przez firmy różnego rodzaju przyjęć i spotkań świąteczno-noworocznych dla pracowników. Istnieje wiele uniwersalnych zasad dotyczących organizacji takich spotkań. Przede wszystkim pracodawca powinien postarać się, aby było ono dostosowane do wielkości firmy, jej kultury organizacyjnej i oczywiście sytuacji finansowej. Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę by odbyły się one wyłącznie w miłej atmosferze?
Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w I kwartale 2015 r.
Przełom roku w wielu firmach to czas, w którym rusza machina ocen okresowych pracowników – dystrybucja formularzy, spotkania z przełożonymi, analizy i podsumowania, wreszcie ważne decyzje kadrowe. Jak ją efektywnie przeprowadzić?
Do rozwijania działalności firmy na arenie międzynarodowej niezbędni są pracownicy biegle posługujący się językami obcymi. Jak wskazuje raport opracowany przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury (wydział Komisji Europejskiej), tacy pracownicy mają znaczny wpływ na wzrost eksportu oraz powodzenie transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Pracodawcy poszukują zatem specjalistów z dobrą znajomością języków lub dofinansowują szkolenia językowe. Niezwykle istotna jest trafna ocena kompetencji językowych pracowników lub kandydatów do pracy, a to stanowi niemałe wyzwanie dla działów HR.
Okres przedświąteczny to jedyna okazja do zorganizowania przez pracodawców firmowej Wigilii, popularnie nazywanej „Christmas Party”. Według ankiety monsterpolska.pl dla prawie 70% pracowników jest ona nagrodą za rok pracy*. Jak jednak zachować się podczas tej uroczystości, by nie popełnić gafy i co powinien zrobić pracodawca, by uatrakcyjnić jej formę?
Okres studiów to czas kiedy większość z nas podejmuje pierwszą pracę. Jest to też czas, kiedy poraz pierwszy musimy złożyć deklarację PIT, aby rozliczyć podatek od dochodów. W jaki sposób to zrobić, czy każdy musi złożyć PIT, który formularz wybrać i jak go wypełnić – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat rozliczania PIT.
Aż 80% polskich studentów kojarzy farmaceutę z pracą w aptece – wynika z badania „Aspiracje zawodowe pokolenia Z” wykonanego na zlecenie firmy Gedeon Richter , a przecież ukończenie tak prestiżowego kierunku otwiera drzwi nie tylko do apteki, ale i do firmy farmaceutycznej oraz placówki naukowej. Czy rzeczywiście tak znacząca większość absolwentów tego kierunku najlepiej będzie się czuła, pracując w aptece? Czy pokolenie Z, które właśnie wkracza na rynek pracy ma dostęp do odpowiednich narzędzi, które pomogą mu w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej? Co wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o przyszłej pracy? Na te pytania odpowiada psycholog biznesu, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”.
Benefit Systems wspólnie z HRNews zbadał, jak naprawdę polskie firmy motywują zespół oraz co o świadczeniach pozapłacowych sądzą pracownicy. Wyniki ogólnopolskiego badania są dostępne w raporcie „Motywacja – jak wyjść poza standard”. Poza wynikami badania raport zawiera porady i opinie specjalistów HR, wypowiedzi praktyków biznesu oraz eksperta w dziedzinie motywacji.
W wielu firmach szkolenia pracowników, o ile w ogóle są realizowane, nie opierają się na żadnych strategicznych założeniach. Trudno jednak mówić o skutecznym i konsekwentnym rozwoju pracowników, jeśli decyzje dotyczące szkoleń podejmowane są w sposób przypadkowy.
W dzisiejszych czasach ukończenie studiów na renomowanej uczelni nie gwarantuje sukcesu w poszukiwaniach wymarzonej pracy. Pracodawcy szukają nie tylko wykształconych ludzi, ale też, a może przede wszystkim,ludzi zdeterminowanych, nastawionych na karierę i rozwój zawodowy. Jak więc przekonać rekrutera podczas rozmowy o pracę o swojej wysokiej motywacji?
W ostatnim czasie coraz bardziej modne jest tworzenie nietypowych, oryginalnych CV. Ich głównym celem jest wyróżnienie się z ogromu napływających aplikacji na tyle, by zapaść w pamięć rekruterowi. Takie podania o pracę mają też być dowodem na kreatywność kandydata. Jednak czy takie podejście gwarantuje sukces?
Z analizy ogłoszeń umieszczonych na portalu Pracuj.pl, wynika, że pracodawcy zaczynają wymagać od potencjalnych pracowników umiejętności, które często wykraczają poza podstawowy obszar ich specjalizacji. Od programistów wymagane są umiejętności miękkie, od humanistów zaś znajomość narzędzi analitycznych i wybranych programów komputerowych.
Twój samolot rozbija się na środku pustyni. Nie masz z nikim łączności. Przed Tobą perspektywa mroźnej nocy we wraku lub wędrówki w nieznane w poszukiwaniu pomocy. To nie scenariusz nowego filmu z Tomem Cruisem, ale typowe zadanie z assessment center, czyli jednej z metod rekrutacji, która pozwala na wszechstronne sprawdzenie kandydata do pracy.
Programista, urzędniczka, czy pracownik call center, są tak samo narażeni na choroby krążenia nóg, jak pracownicy „stojący”: ekspedientka, czy operator frezarki. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zmianę zawodu powinniśmy pamiętać o wspomaganiu naszych nóg w trakcie pracy – radzą eksperci
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności