
Boisz się pytań, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Niepotrzebnie. Informacje, które chce od Ciebie zdobyć rekrutujący, zamykają się przeważnie w dziesięciu kluczowych pytaniach.

Co czeka nas na rynku pracy w 2015 roku? Jakie zmiany może spowodować nowelizacja kodeksu pracy? Czy najbliższa perspektywa to rynek pracownika czy pracodawcy? Co o rynku pracy w nowym roku mogą powiedzieć specjaliści rynku pracy? Obserwacjami i wnioskami dzielą się eksperci z serwisu pracy Praca.pl.

Najnowsza edycja Barometru Perspektyw Zatrudnienia pozwala z optymizmem spoglądać na polski rynek pracy w 2015 roku. Szefowie przedsiębiorstw ze wszystkich regionów kraju deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Przewidywana poprawa sytuacji na rynku pracy to wiadomość dobra w szczególności dla młodych ludzi.

Współczesne środowiska biurowe coraz częściej rządzą się twardymi regułami. W dobie konkurencji i szybkiego rozwoju rynku, pracownicy są skłonni rywalizować między sobą w zdobyciu nie tylko silnej pozycji, ale również uznania przełożonego. Czasami ich działania przyjmują jednak formę nieuczciwych praktyk, a nawet plagiatu cudzego projektu.

Polski rynek pracy będzie jeszcze bardziej przychylny pracownikom w 2015 roku. Spodziewany jest dalszy spadek bezrobocia (nawet do 9,7%), a także wzrost zatrudnienia. Z danych firmy Work Service wynika, że najwięcej nowych ofert pracy będzie dla wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem zawodowym i technicznym.

Zmiana miejsca pracy to jedno z popularnych postanowień noworocznych. Kiedy najlepiej się na taki krok zdecydować? Czy nowy rok jest dobrym pretekstem? Jak wynika z danych Pracuj.pl, styczeń jest jednym z miesięcy z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych.

Rynek pracy jest pełen ludzi mówiących półprawdy lub wręcz kłamiących, aby dostać pracę. Zazwyczaj popycha ich do tego chęć wyolbrzymienia swoich osiągnięć lub ukrycia porażek. Jednak prawdomówność jest do pogodzenia ze sztuką autoprezentacji − trzeba tylko znać granicę i pilnować się, aby jej nie przekroczyć.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale także długo wyczekiwanego odpoczynku od całorocznych obowiązków zawodowych. Co jednak zrobić, aby nie wpaść w pułapkę myślenia o pracy i poczucia winy z powodu niedokończonych zadań? Warto dobrze wykorzystać czas przed i pomyśleć o zmianie swojego nastawienia, która zaprocentuje nie tylko podczas Świąt.

Czy w trakcie firmowych imprez z okazji Świąt Bożego Narodzenia powinien być podawany alkohol? 60% Polaków jest przeciwko. Jednocześnie 41% zauważa, że wielu pracowników w czasie firmowych imprez wigilijnych „nie wylewa za kołnierz”.

Raporty z badań rynku pracy wskazują na to, że wykwalifikowani specjaliści z branży IT nie muszą martwić się o brak propozycji zatrudnienia. Najwięcej stanowisk oferują firmy z siedzibami w dużych miastach, m.in. Warszawie, Łodzi czy Poznaniu. Czy fachowcy z sektora IT nadal będą w cenie w roku 2015?

Wiele firm podtrzymuje tradycję organizowania świątecznych spotkań. Jednak dla prawie 44 proc. pracowników takie spotkania nie mają wiele wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – stanowią obowiązek, który „trzeba” wypełnić. Mimo to ponad połowa pracowników uważa, że pracodawcy powinni podtrzymywać tradycję firmowych wigilii – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.

W listopadzie najwięcej, bo jedna piąta firm (20%), rekrutowała kandydatów do pracy w branży IT / Programowanie. Niewiele mniej, bo 18% ogłoszeń na portalu monsterpolska.pl było skierowanych do poszukujących zatrudnienia w dziale Obsługi Klienta. Podium zamyka natomiast kategoria Logistyka / Zakupy / Transport (15%).

Wspólne świętowanie to w praktykach HR uznana forma motywowania i budowania relacji z pracownikami. Przynajmniej raz w roku, w okolicach Gwiazdki,to świętowanie przybiera w firmach formę powszechnie obowiązującej tradycji.Zdecydowana większość pracodawców w Polsce deklaruje, że z tej okazji organizuje dla pracowników spotkania wigilijne lub przygotowuje świąteczne bonusy.

Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pracodawcy zastanawiają się nad dodatkowymi bonusami, jakie mogliby przyznać swoim pracownikom. Coraz popularniejsze stają się świadczenia pozapłacowe, ale już ponad połowa pracowników otrzymuje je na co dzień – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Co więc podarować pracownikowi na Święta? Jaki benefit wybrać, aby zmotywować podwładnych do jeszcze lepszej pracy w nowym roku?

Zbliżający się Nowy Rok to dla większości z nas moment refleksji nad życiem zawodowym. Kolejne 365 dni może przynieść wiele sukcesów na tym polu pod warunkiem jednak, że obrane cele będą realne, a co najważniejsze - konsekwentnie realizowane.