
O pracy negocjatorów telefonicznych krąży wiele mitów i stereotypowych opinii. Firmy zarządzające wierzytelnościami starają się wyjaśniać na czym polega praca na tym stanowisku i edukują, że jest ona daleka od standardowych obowiązków pracownika call center. Udowadniają też, że może być ona początkiem ciekawej kariery. A jak to wygląda w praktyce? Casus Finanse zapytał o to swoich pracowników.

W ubiegłym roku na portalu monsterpolska.pl zostało opublikowanych najwięcej ofert pracy z kategorii IT / Programowanie. Blisko co piąte ogłoszenie było skierowane do specjalistów reprezentujących tę kategorię, a ich liczba w ciągu całego roku wzrosła aż dwukrotnie. Na brak zainteresowania pracodawców nie mogli również narzekać poszukujący zatrudnienia w Obsłudze Klienta (17%) oraz Logistyce/ Zakupach/ Transporcie (15%).

List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem CV i pokazać pracodawcy, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Niektóre firmy wręcz wymagają go podczas składania aplikacji. Jeśli jednak pozostawia on wiele do życzenia i jest pełen nieścisłych, błędnych informacji - może skutecznie przekreślić naszą szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przed jego wysłaniem upewnij się więc, że nie zawiera on jednego z typowych błędów, które mogą sprawić, że rekruter szybko straci nim zainteresowanie.

Już ponad rok po wprowadzeniu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych Inspektoratów Pracy, pokazuje, że pracodawcy nie nadużywali przyznanych im przywilejów.

Co piąty pracownik traktuje awans jako główny motywator do zmiany pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl. Nadal jednak dla większości z nas ważna jest wysokość wynagrodzenia. Dla 78% respondentów czynnikiem determinującym wybór nowej firmy są właśnie atrakcyjne zarobki.

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu 2015 r. stopa bezrobocia była o 1,8 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. Tendencję tę potwierdza analiza ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców w styczniu 2015 r. w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. Ożywienie na rynku pracy jest widoczne nie tylko poprzez rosnącą liczbę ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców, lecz także poprzez wzrastające zaangażowanie w szukanie pracy samych pracowników, m.in. dynamiczny wzrost rejestracji nowych kandydatów w serwisie Pracuj.pl.

Pracownik działu windykacji telefonicznej to zawód, który daje możliwość rozwoju i awansu. Osoby na tego typu stanowiska są regularnie poszukiwane przez działy HR firm zarządzających wierzytelnościami. Jednak w Polsce temu zawodowi towarzyszy wiele stereotypowych skojarzeń, co jest wynikiem m.in. braku wiedzy na jego temat. Tymczasem, jak się okazuje, praca negocjatora niesie ze sobą wiele możliwości.

Po rozmowie z rekruterem telefon milczy, nie wiemy jak prawidłowo przygotować zadanie kwalifikacyjne… Czy wypada nam zadzwonić i zadać kilka pytań? Często rezygnujemy z tej możliwości, aby nie zostać uznanym za osobę natrętną, czy nadgorliwą. Czy słusznie? Dział HR Hicron – firmy IT – przygotował pięć pytań, których najczęściej NIE zadają kandydaci.

Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef sam zaproponuje podniesienie wynagrodzenia. Tak wyglądają nasze marzenia. A rzeczywistość?

Jaki jest największy błąd, który możesz popełnić pisząc swoje CV? Karygodnym błędem jest niedostosowanie CV do oferty pracy. Jeśli do każdego ogłoszenia i pracodawcy wysyłasz takie same dokumenty aplikacyjne, nie licz na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Ponadto pomijając słowa kluczowe tracisz swoje szanse. Narzędzia rekrutacji działają jak skaner i wyszukują tylko tych informacji, których potrzebują. Przygotuj więc listę swoich osiągnięć w taki sposób, aby czytelnik mógł szybko znaleźć to czego szuka.

Dane z raportu Pracuj.pl „Specjaliści na Rynku Pracy 2014” wskazują na ożywienie w branży budownictwo i nieruchomości. W 2014 ofert pracy z tej branży było aż o 13,4% więcej, niż w roku 2013. W 2014 r. na Pracuj.pl opublikowano z tej branży, ponad 25 tys. ogłoszeń o pracę co stawia ją na piątym miejscu pod względem liczby opublikowanych ofert.

Dostałeś pracę w korporacji? Na pewno cieszy Cię perspektywa wyższej pensji, możliwości awansu i rozwoju oraz prestiż, jaki wiąże się z pracą w dużej firmie. Z jednej strony praca w korporacji kusi, a z drugiej wymaga dostosowania się do ustalonych reguł oraz dużej elastyczności.

Rośnie rola technologii w procesach rekrutacyjnych. Jak wynika z danych eRecruitera, platformy do zarządzania procesami rekrutacji i bazą kandydatów, niemal 5 mln przesłanych aplikacji rekrutacyjnych w 2014 r. zostało zweryfikowanych przy wsparciu tego narzędzia. Dla porównania w 2010 r. liczba ta wynosiła tylko 671 tys. Zmiana w sposobie prowadzenia rekrutacji staje się faktem, szczególnie w grupie dużych firm, wśród których aż 53% korzysta z elektronicznych systemów rekrutacyjnych.

Noworoczne postanowienia to już tradycja, robi je większość z nas. Te najpopularniejsze nie zmieniają się od lat – chcemy rzucić palenie, zgubić zbędne kilogramy i zmienić pracę na lepszą, a przynajmniej dostać awans lub podwyżkę. Według różnych badań, tę ostatnią zmianę planuje co najmniej ¼ Polaków. Co zrobić, gdy pracownik rzeczywiście zechce ją zrealizować?

Niemal codziennie słyszymy, że ktoś nie ma czasu lub ma go za mało. Zdarza się, że i my sami narzekamy na ogrom obowiązków. Minuty i godziny płyną nieprzerwanie. Ucząc się zarządzania sobą w czasie, poprawimy wyniki swojej pracy oraz znacznie podniesiemy jakość życia i wypoczynku.