Praca - artykuły, informacje

Jak Polacy definiują rozwój osobisty i zawodowy? Jakie działania podejmują dla rozwoju? Benefit Systems przygotował raport poświęcony rozwojowi osobistemu i zawodowemu Polaków.
Odbyłeś rozmowę kwalifikacyjną, która nastroiła Cię dość optymistycznie, a teraz z niecierpliwością oczekujesz na telefon od pracodawcy. Pamiętaj, nie musisz czekać i możesz wykazać się inicjatywą. Radzimy jak zmaksymalizować swoje szanse na sukces po rozmowie.
Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że pracodawcy publikujący ogłoszenia z ofertami pracy są zasypywani setkami życiorysów i listów motywacyjnych od potencjalnych pracowników. Liczba konkurentów ubiegających się o to samo stanowisko wzrosła w ostatnich latach diametralnie. Jak ustrzec się podstawowych błędów, nie zginąć w gąszczu ofert i nie odpaść już w przedbiegach?
Jeszcze w 2004 roku decyzja o podjęciu nowej pracy podyktowana była głównie zakresem przyszłych obowiązków i oferowanym wynagrodzeniem. Jak pokazuje badanie przeprowadzone dziesięć lat później we współpracy z portalem Monster.com, z biegiem lat oczekiwania kandydatów wobec przyszłej pracy uległy zmianie. Według najnowszych danych, większą wagę przywiązuje się dziś do aspektów społecznych, takich jak dobra atmosfera czy elastyczne godziny pracy. To wyzwanie, przed którym stają firmy – co zrobić, aby przyciągnąć do siebie najlepszych?
Rosnąca gospodarka Polski oferuje specjalistom coraz więcej możliwości zmian w życiu zawodowym. Najlepsi eksperci, posiadający cenione kompetencje nie mają problemów ze zmianą pracy, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.
Nieczęsto pracownik otrzymuje atrakcyjną propozycję przejścia do innej firmy. Decydując się na jej przyjęcie, nieuchronnie czeka go złożenie wypowiedzenia u obecnego pracodawcy. Niespodziewanie przełożony, aby nie stracić cennego członka zespołu, może złożyć atrakcyjną kontrofertę. Nie zawsze jednak warto ją przyjąć.
Polskie firmy IT coraz częściej i chętniej sięgają po narzędzia motywacyjne, oparte o mechanizmy gier. Stoi za tym żelazna logika – rynek branży informatycznej mocno chłonie przedstawicieli tzw. generacji Y, ludzi urodzonych w latach 80-tych i 90-tych, dla których Internet, nowe technologie i gry to chleb powszedni.
To właśnie on odpowiada za usprawnienie pracy magazynu i ustalenie harmonogramów floty. Ta pełna wyzwań profesja wymaga doskonałej organizacji i umiejętności logicznego myślenia. Jak pokazują statystki, logistyk jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów na rynku pracy.
CV maksymalnie na jedną stronę czy kreatywna oprawa graficzna życiorysu to jedne z najczęstszych mitów na temat CV. Nie tylko nie pomagają w znalezieniu pracy ale są zmorą samych rekruterów. Duża część poszukujących pracy zbyt dużą wagę przykłada również do zdjęcia zamiast koncentrować się na merytoryce.
Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.
Rozmowa rekrutacyjna to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w trakcie naszego życia zawodowego. Od tych kilkudziesięciu minut bardzo często zależy wiele. Nie jesteśmy być może w stanie uniknąć zdenerwowania czy stresu, jednak możemy spowodować, że niepokój towarzyszący takiej rozmowie będzie znacznie mniejszy. Pomoże nam w tym dobre przygotowanie się do spotkania.
Szybki rozwój branży IT sprawia, że z roku na rok wzrasta popyt na specjalistów w tej dziedzinie. Eksperci zgodnie podkreślają - rynek pracy IT to rynek pracownika, a proces rekrutacji pracowników nie zawsze przynosi efekty, jest kosztowny i żmudny. Odpowiedzią na potrzeby potencjalnego pracodawcy ma być serwis 67jobs, który jak twierdzą twórcy, “demokratyzuje” proces rekrutacji przez aktywowanie społeczności specjalistów IT. Na czym ma polegać tego rodzaju innowacyjność?

Matura nazywana „egzaminem dojrzałości” jest dopiero początkiem poważnych decyzji. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym roku przed ponad 310 tys. maturzystów stanie przed wyborem kierunku studiów i specjalizacji zawodowej. Decyzje te może ułatwić najnowsza analiza Work Service podsumowująca branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Wiele z wymienionych sektorów gwarantuje nie tylko zatrudnienie, ale także atrakcyjne wynagrodzenie już na starcie.
Szukanie pracy to sztuka, którą można opanować do perfekcji. Potrzebne są ćwiczenia, aby wypracować swój niepowtarzalny, a przede wszystkim skuteczny styl. Niestety, pomimo dostępu do rożnych opracowań dotyczących rekrutacji, kandydaci (bez względu na wiek, wykształcenie czy staż pracy) wciąż jeszcze popełniają wiele błędów, które znacząco wydłużają okres poszukiwań pracy a ponadto dostarczają im dodatkowej dawki stresu. Oto kilka typowych błędów.

Tak naprawdę poniedziałek dla wielu z nas rozpoczyna się już w niedzielny wieczór. W innych krajach stan ten dopracował się specjalnej nazwy - „Sunday Night Blues”, a oznacza on stres i podenerwowanie wynikające z konieczności poniedziałkowego powrotu do pracy. Według globalnej ankiety Monster.com niepokój odczuwa aż 65% badanych. To tylko potwierdza, że pierwszy dzień tygodnia stanowi dla wielu z nas spore wyzwanie – mentalne i energetyczne. Jak więc pokonać taki syndrom lub przynajmniej – nieco złagodzić jego objawy?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności