
Dostałeś nową pracę. Mija dzień lub kilka godzin, a Ciebie dopada przerażenie i myśl: „Co ja narobiłem?!”. Zastanawiasz się nad odejściem. Być może już podjąłeś decyzję o rezygnacji. Czy na pewno warto? A może lepiej dać sobie czas?

Rekrutacja opiera się na ludziach i dlatego relacje interpersonalne to jeden z ważniejszych jej elementów. Rekruterzy coraz częściej zwracają uwagę na tych kandydatów, których CV pokazuje nie tylko doświadczenie zawodowe, ale także kim są jako ludzie. W jaki sposób pokazać to potencjalnemu pracodawcy? Tutaj z pomocą przychodzą media społecznościowe.

Kreatywność w pracy i biznesie bywa mylnie utożsamiana wyłącznie z kolorowymi kredkami, rysunkami na flipcharcie, krzykliwymi hasłami w reklamach, czy też z wdrażanymi przez twórczych dyrektorów usprawnieniami, które często wprowadzają do firmy jedynie chaos.

Młodzi Polacy na rynku pracy byliby zadowoleni ze swojej pracy pod względem finansowym, gdyby otrzymywali średnio 1 981 PLN netto miesięcznie – wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL). Oczekiwania płacowe mężczyzn są wyższe, przeciętnie chcieliby zarabiać 2 119 PLN. Wynagrodzenie, które byłoby satysfakcjonujące dla kobiet to średnio 1 816 PLN.

Rozrywka, miejsce kontaktów ze znajomymi oraz wygodna forma autoprezentacji – oto czym są dla nas media społecznościowe i internet. Mogą one mieć i coraz częściej mają niebagatelny wpływ na nasze życie zawodowe. Przecież nie można zapominać o budowaniu swojego profesjonalnego wizerunku w sieci, ani o zarządzaniu nim.

Najczęściej poszukiwanymi przez firmy pracownikami są specjaliści handlu i sprzedaży. W I kwartale 2015 r. w serwisie Pracuj.pl pojawiło się blisko 41 tysięcy ogłoszeń skierowanych do tej grupy. Kluczową kompetencją, którą powinni się wykazać w procesie rekrutacji, jest umiejętność prezentacji atutów oferty i skutecznej sprzedaży. Jednak na etapie poszukiwania pracy handlowcy nie zawsze potrafią odpowiednio zaprezentować swoje mocne strony w CV. Specjaliści HR podpowiadają, jak zrobić to dobrze.

Ponad połowa zapytanych kandydatów (57%) uważa, że pracodawcy w Polsce nie dbają o relacje z nimi – tak wynika z badania „Candidate Experience” przeprowadzonego przez eRecruiter. Co czwarty rekrutowany nie otrzymuje żadnej odpowiedzi o przebiegu rekrutacji (23%), a co drugi nigdy nie dowiedział się, czemu nie został zatrudniony (55%).

Automatyzacja i robotyka są już mocno osadzone w branży produkcyjnej. Fabryki samochodów, zakłady tkackie, czy rozlewnie napojów funkcjonują dzięki wykorzystaniu robotów lub zautomatyzowaniu szeregu procesów jakie w tych przedsiębiorstwach występują. Czy tak samo jak w produkcji, automatyzacja i robotyka jest także możliwa w usługach, a nawet jeszcze dalej w usługach dla biznesu, np. w procesach finansowo księgowych?

Na Zachodzie jest wiele firm, które pozwalają na pracę z dzieckiem przy biurku. Czy w Polsce będzie podobnie? Na razie na przychodzenie do pracy z dziećmi mogą sobie pozwolić głównie właścicielki małych biznesów.

Koncept – magazyn akademicki, przeprowadził dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych ankietę , z której jednoznacznie wynika, że praca w korporacji nie jest dla obecnych studentów tak atrakcyjna jak mogłoby się wydawać. Studenci obawiają się stresu, wyścigu szczurów i sztywnych reguł pracy. Z drugiej strony cenią potencjalnie wysokie zarobki i rozwój zawodowy. Co ciekawe, podobne skojarzenia dotyczą zarówno zagranicznych jaki i polskich firm.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl aż 48% osób w wieku 18-29 lat regularnie aktualizuje swoje CV. To znacznie więcej niż wśród pracowników po 30 roku życia. Rekruterzy podpowiadają, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne młodych kandydatów, aby spełniły oczekiwania pracodawców.

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, warto więc zadbać, aby był to czas spędzony w miłej atmosferze. Niestety nie zawsze jest to możliwe m.in. ze względu na spory pomiędzy współpracownikami oraz między pracownikami a ich przełożonymi. Jak pokazują badania CBOS-u z lipca 2014 roku, aż 28% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat doświadczyło szykanowania w miejscu pracy. Jak zatem dbać o zdrową i przyjazną atmosferę w pracy?

Już niedługo wielu uczniów stanie przed wyborem kierunku szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej. Wybór ścieżki kariery jest tym trudniejszy, że oczekiwania rynku pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a realia gospodarcze często zmuszają do podnoszenia kwalifikacji, zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu. Jak wygląda sytuacja pracowników i pracodawców w branży hotelarskiej? Czy szkoły hotelarskie są dobrym kierunkiem kariery? Na co zwracają uwagę pracodawcy, w jakie umiejętności warto zainwestować, a co jest mniej ważne?

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach branża medyczna przeżywa swój rozkwit. Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdują zatrudnienie, bo jest na ich usługi duże zapotrzebowanie. Jakie zawody poszukiwane są w kraju i za granicą najczęściej? Na początek: technik masażysta, opiekunka dziecięca i opiekun medyczny. Zaraz po nich, swoje miejsce znajduje opiekun osoby starszej.

Czerwiec to początek wakacyjnego sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. Zarobić można będzie nawet 14 zł za godzinę.