
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl aż 48% osób w wieku 18-29 lat regularnie aktualizuje swoje CV. To znacznie więcej niż wśród pracowników po 30 roku życia. Rekruterzy podpowiadają, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne młodych kandydatów, aby spełniły oczekiwania pracodawców.

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, warto więc zadbać, aby był to czas spędzony w miłej atmosferze. Niestety nie zawsze jest to możliwe m.in. ze względu na spory pomiędzy współpracownikami oraz między pracownikami a ich przełożonymi. Jak pokazują badania CBOS-u z lipca 2014 roku, aż 28% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat doświadczyło szykanowania w miejscu pracy. Jak zatem dbać o zdrową i przyjazną atmosferę w pracy?

Już niedługo wielu uczniów stanie przed wyborem kierunku szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej. Wybór ścieżki kariery jest tym trudniejszy, że oczekiwania rynku pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a realia gospodarcze często zmuszają do podnoszenia kwalifikacji, zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu. Jak wygląda sytuacja pracowników i pracodawców w branży hotelarskiej? Czy szkoły hotelarskie są dobrym kierunkiem kariery? Na co zwracają uwagę pracodawcy, w jakie umiejętności warto zainwestować, a co jest mniej ważne?

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach branża medyczna przeżywa swój rozkwit. Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdują zatrudnienie, bo jest na ich usługi duże zapotrzebowanie. Jakie zawody poszukiwane są w kraju i za granicą najczęściej? Na początek: technik masażysta, opiekunka dziecięca i opiekun medyczny. Zaraz po nich, swoje miejsce znajduje opiekun osoby starszej.

Czerwiec to początek wakacyjnego sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. Zarobić można będzie nawet 14 zł za godzinę.

Jak Polacy definiują rozwój osobisty i zawodowy? Jakie działania podejmują dla rozwoju? Benefit Systems przygotował raport poświęcony rozwojowi osobistemu i zawodowemu Polaków.

Odbyłeś rozmowę kwalifikacyjną, która nastroiła Cię dość optymistycznie, a teraz z niecierpliwością oczekujesz na telefon od pracodawcy. Pamiętaj, nie musisz czekać i możesz wykazać się inicjatywą. Radzimy jak zmaksymalizować swoje szanse na sukces po rozmowie.

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że pracodawcy publikujący ogłoszenia z ofertami pracy są zasypywani setkami życiorysów i listów motywacyjnych od potencjalnych pracowników. Liczba konkurentów ubiegających się o to samo stanowisko wzrosła w ostatnich latach diametralnie. Jak ustrzec się podstawowych błędów, nie zginąć w gąszczu ofert i nie odpaść już w przedbiegach?

Jeszcze w 2004 roku decyzja o podjęciu nowej pracy podyktowana była głównie zakresem przyszłych obowiązków i oferowanym wynagrodzeniem. Jak pokazuje badanie przeprowadzone dziesięć lat później we współpracy z portalem Monster.com, z biegiem lat oczekiwania kandydatów wobec przyszłej pracy uległy zmianie. Według najnowszych danych, większą wagę przywiązuje się dziś do aspektów społecznych, takich jak dobra atmosfera czy elastyczne godziny pracy. To wyzwanie, przed którym stają firmy – co zrobić, aby przyciągnąć do siebie najlepszych?

Rosnąca gospodarka Polski oferuje specjalistom coraz więcej możliwości zmian w życiu zawodowym. Najlepsi eksperci, posiadający cenione kompetencje nie mają problemów ze zmianą pracy, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Nieczęsto pracownik otrzymuje atrakcyjną propozycję przejścia do innej firmy. Decydując się na jej przyjęcie, nieuchronnie czeka go złożenie wypowiedzenia u obecnego pracodawcy. Niespodziewanie przełożony, aby nie stracić cennego członka zespołu, może złożyć atrakcyjną kontrofertę. Nie zawsze jednak warto ją przyjąć.

Polskie firmy IT coraz częściej i chętniej sięgają po narzędzia motywacyjne, oparte o mechanizmy gier. Stoi za tym żelazna logika – rynek branży informatycznej mocno chłonie przedstawicieli tzw. generacji Y, ludzi urodzonych w latach 80-tych i 90-tych, dla których Internet, nowe technologie i gry to chleb powszedni.

To właśnie on odpowiada za usprawnienie pracy magazynu i ustalenie harmonogramów floty. Ta pełna wyzwań profesja wymaga doskonałej organizacji i umiejętności logicznego myślenia. Jak pokazują statystki, logistyk jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów na rynku pracy.

CV maksymalnie na jedną stronę czy kreatywna oprawa graficzna życiorysu to jedne z najczęstszych mitów na temat CV. Nie tylko nie pomagają w znalezieniu pracy ale są zmorą samych rekruterów. Duża część poszukujących pracy zbyt dużą wagę przykłada również do zdjęcia zamiast koncentrować się na merytoryce.

Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.