
Czy drugi kwartał 2015 roku przyniósł zmiany w zakresie ilości i rodzaju ofert pracy? Analiza ofert pracy opublikowana w serwisie pracy Praca.pl między 1 kwietnia a 30 czerwca 2015 roku ujawnia trudną sytuację Podkarpacia i rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a tym, jakiej pracy szukają kandydaci. Jakie obszary rynku pracy są stabilne, a które przyniosły zmiany?

Kompetentni i efektywni pracownicy uważani są obecnie za największą wartość firmy. W procesach rekrutacji czy alokacji zasobów ludzkich olbrzymią wagę przykłada się więc do jak najlepszego dopasowania pracownika do stanowiska. Narzędziami, które wydatnie wspomagają ten proces, są nowoczesne testy psychologiczne.

Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl, nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.

Polacy są drugim najbardziej zapracowanym narodem w Europie, ze średnią 42,5 godzin pracy tygodniowo. Jak wynika z danych Eurostatu wyprzedzają nas jedynie Grecy. Specjaliści podkreślają jednak, że bardziej niż wysoka liczba przepracowanych godzin pracy liczy się efektywność, a ta rośnie jeśli zadbamy o równowagę między pracą i odpoczynkiem. Firma Work Service sprawdziła zatem, ile godzin musimy pracować, żeby zarobić tego lata na wymarzone, zagraniczne wakacje. Statystyczny Polak na tygodniowy wypoczynek w Egipcie musi przepracować obecnie 11,5 dnia.

Dla niektórych z nas aktualizowanie swojego CV jest równie przyjemne, co wyrywanie bolącego zęba. Jednak zapewniamy, że jest ono nieprzyjemne tylko wtedy, kiedy odświeżamy je raz na bardzo długi czas. Ekspert monsterpolska.pl radzi: jeśli będziesz aktualizować swój życiorys na bieżąco, będzie to dla Ciebie bułka z masłem. Poniżej kilka powodów, dla których warto odświeżyć swoje CV.

Z badań Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że Polacy raczej nie narzekają na brak zajęć zawodowych. Na temat „Nuda w pracy”, w social mediach, w ciągu dwóch miesięcy pojawiło się zaledwie 400 wzmianek. Z jednej strony może to świadczyć o tym, że cały czas lubimy stawiać przed sobą wyzwania, a z drugiej, że pracodawcy dokładnie realizują działania employer brandingu.

Firma Amadeus, wiodący światowy dostawca rozwiązań informatycznych podnoszących efektywność podróży, opublikowała wyniki badania o zarządzaniu wyjazdami służbowymi w polskich firmach i instytucjach. Wyniki wskazują na chęć ograniczania kosztów delegacji. Menedżerowie preferują przy tym rozwiązania, które nie zmuszają do zmniejszenia liczby czy częstotliwości wyjazdów, ale raczej obniżą ich średnie koszty jednostkowe. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie delegacjami chcą też usprawnić proces ich organizacji, tak aby był on prostszy, bardziej przejrzysty i mniej czasochłonny.

Urlop macierzyński to niezwykły czas w życiu każdej, świeżo upieczonej mamy. Jednak w pewnym momencie się kończy i część z nich decyduje się na zostawienie dziecka pod opieką niani oraz powrót do pracy. Bardzo często wiąże się to z niepokojem. Młode mamy dysponują jednak zestawem nowo nabytych cech i umiejętności, które mogą podnieść ich wartość na rynku pracy i zniwelować powstałe zaległości.

Aż 15-20% inżynierów to freelancerzy – wynika z szacunków firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering. Wśród elastycznych form współpracy, szczególnie popularne stają się kontrakty.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal jedna trzecia bezrobotnych w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia. Często są to osoby z dyplomem uczelni wyższej. Młodych i wykształconych, czyli teoretycznie pożądanych przez pracodawców kandydatów, nie brakuje, a mimo to, rekrutacja nowego pracownika nie jest zadaniem łatwym i stanowi duże wyzwanie dla bardzo wielu firm. Aby sprostać oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i samych kandydatów, rekruterzy muszą bardzo dobrze przygotować się do tego zadania. Eksperci eRecruiter podpowiadają, jak uniknąć najważniejszych grzechów rekrutacyjnych.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku na portalu Pracuj.pl oblikowano 28 000 ogłoszeń o pracę dla ekspertów odpowiedzialnych za finanse. Największe zapotrzebowanie odnotowano na specjalistów odpowiedzialnych za księgowość, analityków finansowych oraz specjalistów ds. bankowości detalicznej. Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży finansowej, handel i sprzedaż oraz przemysł ciężki.

Jesteś studentem i chcesz bez większych problemów wkroczyć na rynek pracy. Zobacz sposoby na zwrócenie na siebie uwagi pracodawcy. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia jakie kompetencje powinna mieć osoba na Twoim wymarzonym stanowisku. Pomogą Ci w tym portale z ofertami pracy. Ułóż listę kompetencji, które powinieneś nabyć. Jak możesz je zdobyć? Czas przejść do konkretnych działań.

Badanie na zlecenie Pracuj.pl* pokazało, że aż 74% aktywnych zawodowo Polaków nie ma aktualnego CV. Jednocześnie 68% badanych uważa, że pokazanie swoich mocnych stron w CV nie jest wcale takie trudne. Jednak rekruterzy często wskazują, że dokumenty, które otrzymują od kandydatów, są źle przygotowane. Przedstawiamy 10 porad, na co zwrócić uwagę, przygotowując dobre CV.

Nareszcie powstała strona internetowa, na której możesz potrenować rozmowę o pracę z żywym człowiekiem. Dwie przyjazne profesjonalne doradczynie personalne na dopierwszejpracy.pl oswajają z rekrutacją.

Od trzech lat następuje sukcesywny wzrost zainteresowania modelem pracy w przestrzeniach coworkingowych. Według danych z platformy Best2Invest w Polsce w chwili obecnej istnieje 145 biur oferujących wynajem biurek na godziny. Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim i pomorskim. W czym tkwi siła coworkingu?