
Jeszcze do niedawna mobilny styl pracy stanowił przywilej jedynie freelancerów, osób samozatrudnionych lub obejmujących stanowiska zarządzające. Dziś, w odpowiedzi na rozwój technologii i styl życia współczesnego pokolenia, taka forma pracy jest coraz częściej uwzględniana w strategiach organizacyjnych firm. Mobilny styl pracy, znany także pod nazwą home office lub pracy zdalnej, przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 88% organizacji zapewnia swoim pracownikom możliwość pracy w domu, a 34% z nich oferuje pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin.

Dobra passa w IT trwa. Liczba ofert pracy opublikowanych na portalu monsterpolska.pl w tej kategorii wciąż rośnie i w II kwartale była wyższa aż o 24% w stosunku do I kwartału. Duży wzrost (11%) zanotowały także HRy w wyniku wzmożonych poszukiwań rekruterów specjalizujących się w pozyskiwaniu kandydatów IT. Całkowita liczba opublikowanych ofert pracy w porównaniu do ubiegłego kwartału wzrosła o 6%.

W organizacji polskich firm widać deficyt zaufania. Odtwarzamy role przypisane nam w hierarchii, często jesteśmy zestresowani i bierni. Efektywniejsza jest kultura szacunku, pozytywnej motywacji i elastyczna organizacja. Na czym polega? Jak ją zbudować?

Maj i czerwiec to okres wzmożonej aktywności na rynku pracy i rynku edukacyjnym. Studenci początkowych lat studiów najczęściej poszukują pracy wakacyjnej, starsi stażem już na przełomie trzeciego roku zaczynają zabiegać o praktyki i staże, a studenci kończący naukę koncentrują się na pozyskaniu pracy. Są jeszcze maturzyści, którzy posiłkując się opinią rodziców i znajomych planują kolejny etap edukacji i szukają odpowiedzi na pytanie Jaką szkołę wybrać?

Kelner, sprzedawca, merchandiser, recepcjonista czy hostessa – w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Coraz częściej młodzi ludzie poświęcają część wakacyjnego okresu na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych funduszy. Sezonowe oferty pracy można znaleźć szczególnie w branży handlowej, usługowej, turystycznej, a także podczas zbiorów owoców. Czy warto podejmować pracę sezonową? Gdzie i jak szukać ofert? Ile można zarobić?

Co piąty Polak uważa, że w jego miejscu pracy matki mają gorsze warunki rozwoju kariery niż inni pracownicy. W Polsce wciąż są także pracodawcy, którzy nie zapewniają równych szans kobietom i mężczyznom - wynika z badań Work Service. Jak podkreślają eksperci to szkodliwe podejście dla całej gospodarki.

Jak pokazują obserwacje ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, około 20% kandydatów przychodzących na rozmowę rekrutacyjną nie reprezentuje swoimi umiejętnościami lub doświadczeniem opisu, który zamieścili w swoim CV. Najczęściej spotykane różnice dotyczą stopnia znajomości języka angielskiego. Na kolejnym miejscu znajdują się dysproporcje między opisanymi w CV umiejętnościami obsługi danego programu, a rzeczywistymi możliwościami jego obsługi.

Poszukując pracy, liczymy na kontakt ze strony pracodawców, bez względu na to, jakim wynikiem zakończy się postępowanie rekrutacyjne. Tymczasem z odpowiedzią pracodawcy mają duży problem, co jest bardzo rozczarowujące dla kandydatów.

Czy drugi kwartał 2015 roku przyniósł zmiany w zakresie ilości i rodzaju ofert pracy? Analiza ofert pracy opublikowana w serwisie pracy Praca.pl między 1 kwietnia a 30 czerwca 2015 roku ujawnia trudną sytuację Podkarpacia i rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a tym, jakiej pracy szukają kandydaci. Jakie obszary rynku pracy są stabilne, a które przyniosły zmiany?

Kompetentni i efektywni pracownicy uważani są obecnie za największą wartość firmy. W procesach rekrutacji czy alokacji zasobów ludzkich olbrzymią wagę przykłada się więc do jak najlepszego dopasowania pracownika do stanowiska. Narzędziami, które wydatnie wspomagają ten proces, są nowoczesne testy psychologiczne.

Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl, nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.

Polacy są drugim najbardziej zapracowanym narodem w Europie, ze średnią 42,5 godzin pracy tygodniowo. Jak wynika z danych Eurostatu wyprzedzają nas jedynie Grecy. Specjaliści podkreślają jednak, że bardziej niż wysoka liczba przepracowanych godzin pracy liczy się efektywność, a ta rośnie jeśli zadbamy o równowagę między pracą i odpoczynkiem. Firma Work Service sprawdziła zatem, ile godzin musimy pracować, żeby zarobić tego lata na wymarzone, zagraniczne wakacje. Statystyczny Polak na tygodniowy wypoczynek w Egipcie musi przepracować obecnie 11,5 dnia.

Dla niektórych z nas aktualizowanie swojego CV jest równie przyjemne, co wyrywanie bolącego zęba. Jednak zapewniamy, że jest ono nieprzyjemne tylko wtedy, kiedy odświeżamy je raz na bardzo długi czas. Ekspert monsterpolska.pl radzi: jeśli będziesz aktualizować swój życiorys na bieżąco, będzie to dla Ciebie bułka z masłem. Poniżej kilka powodów, dla których warto odświeżyć swoje CV.

Z badań Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że Polacy raczej nie narzekają na brak zajęć zawodowych. Na temat „Nuda w pracy”, w social mediach, w ciągu dwóch miesięcy pojawiło się zaledwie 400 wzmianek. Z jednej strony może to świadczyć o tym, że cały czas lubimy stawiać przed sobą wyzwania, a z drugiej, że pracodawcy dokładnie realizują działania employer brandingu.

Firma Amadeus, wiodący światowy dostawca rozwiązań informatycznych podnoszących efektywność podróży, opublikowała wyniki badania o zarządzaniu wyjazdami służbowymi w polskich firmach i instytucjach. Wyniki wskazują na chęć ograniczania kosztów delegacji. Menedżerowie preferują przy tym rozwiązania, które nie zmuszają do zmniejszenia liczby czy częstotliwości wyjazdów, ale raczej obniżą ich średnie koszty jednostkowe. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie delegacjami chcą też usprawnić proces ich organizacji, tak aby był on prostszy, bardziej przejrzysty i mniej czasochłonny.