Praca - artykuły, informacje

Z badania “Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter wynika, że w połowie firm w Polsce średni czas rekrutacji wynosi od dwóch tygodni do miesiąca (52% wskazań). Jednak aż co czwarty przedstawiciel działu HR odpowiedział, że proces ten może trwać nawet do trzech miesięcy. Ponadto, najbardziej czasochłonnymi etapami są spotkania z kandydatami (32%) i spływ aplikacji (22%).
Stopa bezrobocia konsekwentnie maleje, a pracodawcy cały czas chcą zatrudniać. Wśród firm oceniających rynek optymistycznie wyróżniającą się grupą są duże przedsiębiorstwa. Spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników najczęściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Prognoza netto zatrudnienia dla firm z tej grupy na bieżący kwartał wynosi +17%[1] . Dla porównania prognoza dla średnich i małych przedsiębiorstw również jest pozytywna, ale plasuje się na znacznie niższym poziomie, odpowiednio +5% i +4%.
Za oknem temperatury przekraczają 30 stopni. To znak, że jesteśmy w środku lata i mamy do czynienia z najgorętszym okresem roku. W takich okolicznościach praca może stać się zdwojonym wyzwaniem, ale również miejscem schronienia przed upałem. W tych dniach zarówno Polacy jak i Europejczycy mają specjalne prawa. Włosi, Grecy czy Hiszpanie korzystają ze sjesty, a polscy pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do napojów, klimatyzacji lub wentylatorów. Brak organizacji tych warunków może dla pracujących skutkować utratą zdrowia, a dla firm będzie się wiązać z karami finansowymi i odpowiedzialnością przed sądem.
Szczególnie latem wiele osób marzy o pracy związanej z podróżami. Czy oznacza ona wyłącznie karierę w turystyce? Jak wynika z analizy portalu Pracuj.pl, pracę związaną z częstymi podróżami służbowymi oferowano przede wszystkim specjalistom ds. sprzedaży, ale także specjalistom ds. obsługi klienta, inżynierom czy specjalistom IT.
Z najnowszych badań Hay Group wynika, że kompetencje społeczne i emocjonalne mają kluczowe znaczenie dla sukcesu w biznesie. Współczesnym absolwentom może ich jednak brakować.

Jeszcze do niedawna mobilny styl pracy stanowił przywilej jedynie freelancerów, osób samozatrudnionych lub obejmujących stanowiska zarządzające. Dziś, w odpowiedzi na rozwój technologii i styl życia współczesnego pokolenia, taka forma pracy jest coraz częściej uwzględniana w strategiach organizacyjnych firm. Mobilny styl pracy, znany także pod nazwą home office lub pracy zdalnej, przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 88% organizacji zapewnia swoim pracownikom możliwość pracy w domu, a 34% z nich oferuje pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin.
Dobra passa w IT trwa. Liczba ofert pracy opublikowanych na portalu monsterpolska.pl w tej kategorii wciąż rośnie i w II kwartale była wyższa aż o 24% w stosunku do I kwartału. Duży wzrost (11%) zanotowały także HRy w wyniku wzmożonych poszukiwań rekruterów specjalizujących się w pozyskiwaniu kandydatów IT. Całkowita liczba opublikowanych ofert pracy w porównaniu do ubiegłego kwartału wzrosła o 6%.
W organizacji polskich firm widać deficyt zaufania. Odtwarzamy role przypisane nam w hierarchii, często jesteśmy zestresowani i bierni. Efektywniejsza jest kultura szacunku, pozytywnej motywacji i elastyczna organizacja. Na czym polega? Jak ją zbudować?
Maj i czerwiec to okres wzmożonej aktywności na rynku pracy i rynku edukacyjnym. Studenci początkowych lat studiów najczęściej poszukują pracy wakacyjnej, starsi stażem już na przełomie trzeciego roku zaczynają zabiegać o praktyki i staże, a studenci kończący naukę koncentrują się na pozyskaniu pracy. Są jeszcze maturzyści, którzy posiłkując się opinią rodziców i znajomych planują kolejny etap edukacji i szukają odpowiedzi na pytanie Jaką szkołę wybrać?
Kelner, sprzedawca, merchandiser, recepcjonista czy hostessa – w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Coraz częściej młodzi ludzie poświęcają część wakacyjnego okresu na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych funduszy. Sezonowe oferty pracy można znaleźć szczególnie w branży handlowej, usługowej, turystycznej, a także podczas zbiorów owoców. Czy warto podejmować pracę sezonową? Gdzie i jak szukać ofert? Ile można zarobić?
Co piąty Polak uważa, że w jego miejscu pracy matki mają gorsze warunki rozwoju kariery niż inni pracownicy. W Polsce wciąż są także pracodawcy, którzy nie zapewniają równych szans kobietom i mężczyznom - wynika z badań Work Service. Jak podkreślają eksperci to szkodliwe podejście dla całej gospodarki.
Jak pokazują obserwacje ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, około 20% kandydatów przychodzących na rozmowę rekrutacyjną nie reprezentuje swoimi umiejętnościami lub doświadczeniem opisu, który zamieścili w swoim CV. Najczęściej spotykane różnice dotyczą stopnia znajomości języka angielskiego. Na kolejnym miejscu znajdują się dysproporcje między opisanymi w CV umiejętnościami obsługi danego programu, a rzeczywistymi możliwościami jego obsługi.
Poszukując pracy, liczymy na kontakt ze strony pracodawców, bez względu na to, jakim wynikiem zakończy się postępowanie rekrutacyjne. Tymczasem z odpowiedzią pracodawcy mają duży problem, co jest bardzo rozczarowujące dla kandydatów.
Czy drugi kwartał 2015 roku przyniósł zmiany w zakresie ilości i rodzaju ofert pracy? Analiza ofert pracy opublikowana w serwisie pracy Praca.pl między 1 kwietnia a 30 czerwca 2015 roku ujawnia trudną sytuację Podkarpacia i rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a tym, jakiej pracy szukają kandydaci. Jakie obszary rynku pracy są stabilne, a które przyniosły zmiany?
Kompetentni i efektywni pracownicy uważani są obecnie za największą wartość firmy. W procesach rekrutacji czy alokacji zasobów ludzkich olbrzymią wagę przykłada się więc do jak najlepszego dopasowania pracownika do stanowiska. Narzędziami, które wydatnie wspomagają ten proces, są nowoczesne testy psychologiczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności