
Kandydaci po wysłaniu swojego CV na interesującą ofertę pracy nie mogą oderwać wzroku od telefonu. Nic dziwnego – każdy niecierpliwie czeka na kontakt i szansę nawiązania dalszej współpracy. Jednak ile raz bywa tak, że słuchawka milczy i zaczynają przychodzić myśli „co mogłem zrobić lepiej”? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie i zastanowić się, w jaki sposób można wzbogacić swoje CV i przekonać do siebie pracodawcę.

Jesteś studentem i chciałbyś zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe? A może już kończysz studia i poważnie zastanawiasz się, od czego rozpocząć swoją karierę? Interesuje Cię praca w handlu? Spróbuj zacząć od merchandisingu! Oto pięć powodów, dla których warto zdecydować się na ten rodzaj pracy.

Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ciągłego rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Ukończenie drugiego kierunku studiów daje szansę na zwiększenie swojej dotychczasowej pozycji na rynku pracy lub zupełnie nowy start. Choć do mobilności zawodowej na poziomie europejskim wiele nam jeszcze brakuje, to z roku na rok jest już coraz lepiej.

„Pracodawcy przychylniej patrzą na tych, którzy ukończyli studia nie tylko pierwszego, lecz także drugiego stopnia” – mówi Ewa Podgórska z Biura Karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kreowany przez lata wizerunek bezrobotnego z tytułem magistra nie pokrywa się z rzeczywistością. Pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają osoby po magisterce, które na dodatek, jak pokazują wyniki badań, mają wyższe zarobki, niż ich koledzy po licencjacie.

W czasach, kiedy Internet pełni funkcję podstawowego środka komunikacji i wymiany informacji, bezpieczeństwo danych staje się obecnie sporym wyzwaniem dla firm. Nie zawsze jednak dotyczy to obszaru rekrutacji. Trudno o poufność danych kandydatów do pracy, jeśli CV czy listy motywacyjne przechowywane są w segregatorach na półce lub w ogólnej skrzynce e-mail, do której dostęp mają różne osoby z firmy. Eksperci eRecruiter podpowiadają, jak pracodawca powinien postępować z dokumentami aplikacyjnymi.

Czy to możliwe, że 99% Polaków jest rozczarowanych procesem rekrutacyjnym? Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że niestety tak właśnie jest. Czym najbardziej zniechęceni w ramach rekrutacji są Polacy?

Okres wakacyjny w pełni, a wraz z nim bliższe i dalsze podróże. Dla niektórych będą to wycieczki do nadmorskich kurortów i relaks na plaży, a dla innych wyjazd z plecakiem w nieznane. Są też tacy, którzy wyruszają w podróż połączoną z pracą zarobkową. Niezależnie od celu i formy, to doświadczenie, które wzbogaca. Także zawodowo!

Polacy narzekają w internecie na słabe warunki finansowe, kierownictwo i brak wyzwań, ale rzadko decydują się na gwałtowną zmianę. Czego się obawiamy? Konsekwencji. Już sam Konfucjusz mawiał, że życie jest bardzo proste, po prostu sami je komplikujemy. Pozostając w starożytnym klimacie rozwiązanie mogą przynieść słowa rzymskiego liryka Horacego – „Carpe diem”? Taką radę dają też internauci, w końcu wszystko zależy wyłącznie od nas, a w szczególności nasze decyzje zawodowe.

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, dlatego chcemy dobrze czuć się w towarzystwie współpracowników. Nic więc dziwnego, że czasem na rozmowie kwalifikacyjnej mniej mówi się o samej pracy i doświadczeniu, a więcej czasu poświęca się na poznanie drugiej osoby. Obie strony mają nadzieję, że zaiskrzy, pojawi się między nimi chemia i uda się im dopasować.

W szybko zmieniającym się środowisku rynkowym firmy dostrzegły benefity z inwestycji w rozwój umiejętności i kompetencji swoich pracowników. Z tej potrzeby narodził się zawód trenera biznesu, którego praca polega na dzieleniu się swoim doświadczeniem i inspirowaniu innych. Zainteresowanie profesją stale rośnie, ale czy rzeczywiście każdy może podjąć wyzwanie pracy z grupą? Czas pokazać blaski i cienie jednego z zawodów przyszłości.

Latem, wraz z nadejściem ciepłych dni, po okresie zimowym oferty pracy sezonowej wróciły do łask. Są przede wszystkim szansą dla osób młodych i bezrobotnych. Dają one możliwość dodatkowego zarobku i podreperowania domowego budżetu. Dlaczego warto zdecydować się na pracę sezonową?

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że bardziej angażujemy się w wykonywanie naszej pracy. Stawiając przed sobą i realizując coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

W tym roku do wakacyjnej pracy może udać się aż 250 tys. Polaków – wynika z szacunków Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. W zależności od formy zatrudnienia pracownicy mogą liczyć na większą lub mniejszą ochronę i wsparcie w kraju docelowym.

Fundacja JWP już po raz drugi publikuje raport o zawodzie rzecznika patentowego. W Niemczech ten zawód wykonuje blisko 4000 osób, w Japonii ponad 10000 a w USA ta grupa zawodowa liczy 42000 osób. W Polsce rzeczników patentowych jest 898, a ich liczba od lat stale się zmniejsza.

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy już ponad 1500 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Większość z nich to przedsiębiorstwa produkcyjne. Nowe możliwości wykorzystało już m.in. 238 pracodawców z Katowic i 227 z Poznania[1].