
Czy to możliwe, że 99% Polaków jest rozczarowanych procesem rekrutacyjnym? Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że niestety tak właśnie jest. Czym najbardziej zniechęceni w ramach rekrutacji są Polacy?

Okres wakacyjny w pełni, a wraz z nim bliższe i dalsze podróże. Dla niektórych będą to wycieczki do nadmorskich kurortów i relaks na plaży, a dla innych wyjazd z plecakiem w nieznane. Są też tacy, którzy wyruszają w podróż połączoną z pracą zarobkową. Niezależnie od celu i formy, to doświadczenie, które wzbogaca. Także zawodowo!

Polacy narzekają w internecie na słabe warunki finansowe, kierownictwo i brak wyzwań, ale rzadko decydują się na gwałtowną zmianę. Czego się obawiamy? Konsekwencji. Już sam Konfucjusz mawiał, że życie jest bardzo proste, po prostu sami je komplikujemy. Pozostając w starożytnym klimacie rozwiązanie mogą przynieść słowa rzymskiego liryka Horacego – „Carpe diem”? Taką radę dają też internauci, w końcu wszystko zależy wyłącznie od nas, a w szczególności nasze decyzje zawodowe.

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, dlatego chcemy dobrze czuć się w towarzystwie współpracowników. Nic więc dziwnego, że czasem na rozmowie kwalifikacyjnej mniej mówi się o samej pracy i doświadczeniu, a więcej czasu poświęca się na poznanie drugiej osoby. Obie strony mają nadzieję, że zaiskrzy, pojawi się między nimi chemia i uda się im dopasować.

W szybko zmieniającym się środowisku rynkowym firmy dostrzegły benefity z inwestycji w rozwój umiejętności i kompetencji swoich pracowników. Z tej potrzeby narodził się zawód trenera biznesu, którego praca polega na dzieleniu się swoim doświadczeniem i inspirowaniu innych. Zainteresowanie profesją stale rośnie, ale czy rzeczywiście każdy może podjąć wyzwanie pracy z grupą? Czas pokazać blaski i cienie jednego z zawodów przyszłości.

Latem, wraz z nadejściem ciepłych dni, po okresie zimowym oferty pracy sezonowej wróciły do łask. Są przede wszystkim szansą dla osób młodych i bezrobotnych. Dają one możliwość dodatkowego zarobku i podreperowania domowego budżetu. Dlaczego warto zdecydować się na pracę sezonową?

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że bardziej angażujemy się w wykonywanie naszej pracy. Stawiając przed sobą i realizując coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

W tym roku do wakacyjnej pracy może udać się aż 250 tys. Polaków – wynika z szacunków Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. W zależności od formy zatrudnienia pracownicy mogą liczyć na większą lub mniejszą ochronę i wsparcie w kraju docelowym.

Fundacja JWP już po raz drugi publikuje raport o zawodzie rzecznika patentowego. W Niemczech ten zawód wykonuje blisko 4000 osób, w Japonii ponad 10000 a w USA ta grupa zawodowa liczy 42000 osób. W Polsce rzeczników patentowych jest 898, a ich liczba od lat stale się zmniejsza.

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy już ponad 1500 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Większość z nich to przedsiębiorstwa produkcyjne. Nowe możliwości wykorzystało już m.in. 238 pracodawców z Katowic i 227 z Poznania[1].

Z badania “Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter wynika, że w połowie firm w Polsce średni czas rekrutacji wynosi od dwóch tygodni do miesiąca (52% wskazań). Jednak aż co czwarty przedstawiciel działu HR odpowiedział, że proces ten może trwać nawet do trzech miesięcy. Ponadto, najbardziej czasochłonnymi etapami są spotkania z kandydatami (32%) i spływ aplikacji (22%).

Stopa bezrobocia konsekwentnie maleje, a pracodawcy cały czas chcą zatrudniać. Wśród firm oceniających rynek optymistycznie wyróżniającą się grupą są duże przedsiębiorstwa. Spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników najczęściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Prognoza netto zatrudnienia dla firm z tej grupy na bieżący kwartał wynosi +17%[1] . Dla porównania prognoza dla średnich i małych przedsiębiorstw również jest pozytywna, ale plasuje się na znacznie niższym poziomie, odpowiednio +5% i +4%.

Za oknem temperatury przekraczają 30 stopni. To znak, że jesteśmy w środku lata i mamy do czynienia z najgorętszym okresem roku. W takich okolicznościach praca może stać się zdwojonym wyzwaniem, ale również miejscem schronienia przed upałem. W tych dniach zarówno Polacy jak i Europejczycy mają specjalne prawa. Włosi, Grecy czy Hiszpanie korzystają ze sjesty, a polscy pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do napojów, klimatyzacji lub wentylatorów. Brak organizacji tych warunków może dla pracujących skutkować utratą zdrowia, a dla firm będzie się wiązać z karami finansowymi i odpowiedzialnością przed sądem.

Szczególnie latem wiele osób marzy o pracy związanej z podróżami. Czy oznacza ona wyłącznie karierę w turystyce? Jak wynika z analizy portalu Pracuj.pl, pracę związaną z częstymi podróżami służbowymi oferowano przede wszystkim specjalistom ds. sprzedaży, ale także specjalistom ds. obsługi klienta, inżynierom czy specjalistom IT.

Z najnowszych badań Hay Group wynika, że kompetencje społeczne i emocjonalne mają kluczowe znaczenie dla sukcesu w biznesie. Współczesnym absolwentom może ich jednak brakować.