Praca - artykuły, informacje

Temat zmiany dotyczy każdego aspektu naszego życia. Jednym z nich jest życie zawodowe. Zmiana w jego obszarze jest dla jednych motywatorem do dalszego działania, a dla drugich czynnikiem blokującym, który nawet mimo niezadowolenia z obecnej pracy trzyma nas w dotychczasowym miejscu. Warto sprawdzić jakie jest nasze podejście do zmian, aby wprowadzać je w życie dobrze i z korzyścią dla naszego rozwoju zawodowego.
Najwięcej ofert zatrudnienia w sprzedaży, obsłudze Klienta i IT. Znajomość niemieckiego lub czeskiego jako dodatkowy atut zwiększający szansę na dobre stanowisko. Ponad 1/3 ofert pracy po znajomości. Praca.pl na podstawie analizy publikowanych w serwisie ofert zatrudnienia oraz zrealizowanego badania „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, podsumowuje sytuację na rynku pracy po trzecim kwartale 2015 roku.
Pracodawcy sprawdzają jakie treści udostępniamy na swoich profilach społecznościowych, jakim słownictwem się posługujemy w komentarzach, i czy wyrażane przez nas poglądy nie obrażają uczuć innych grup społecznych.
Stworzenie i wysłanie niebanalnych i zapadających w pamięć dokumentów aplikacyjnych z pewnością pomoże Ci znaleźć lepszą pracę. Może nawet skłonić przyszłego pracodawcę do stworzenia stanowiska specjalnie dla Ciebie. Musisz go tylko przekonać, że jesteś najlepszy w tym co robisz i przyniesiesz firmie korzyści. Poza dobrym CV, może Ci w tym pomóc list motywacyjny.
Jeśli rekomendujemy do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, kiedy mają odpowiednie kompetencje. Obecnie coraz rzadziej postrzegamy polecanie do pracy jako zjawisko nieetyczne lub nadużywanie kontaktów. Prawie 1/3 z nas otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
Czy Polacy czują się docenieni w pracy? Z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl wynika, że aż 84% Polaków słowa uznania słyszy tylko okazjonalnie lub nie słyszało ich nigdy. Biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze przestają być głównym motywatorem trzymającym nas w firmie, a coraz bardziej liczą się takie elementy jak dobra atmosfera czy właśnie poczucie bycia docenianym, wyniki są niepokojące dla pracodawców.
Firma Amadeus, wiodący światowy dostawca rozwiązań informatycznych podnoszących efektywność podróży, opublikowała wyniki badania opinii pracowników polskich firm i instytucji na temat delegacji służbowych. Wskazują one, że pracownicy są gotowi samodzielnie organizować sobie wyjazdy, ale jednocześnie oczekują, że proces ten będzie przebiegać w sposób szybki i prosty. W czasie podróży cenią taki dobór miejsca noclegu i środków transportu, który pozwoli im w efektywny sposób wykorzystać czas wyjazdu na spotkania służbowe. Jednocześnie przyznają, że nie zawsze przestrzegają wymaganej przez pracodawcę polityki podróży. Lubią też łączyć służbowe i prywatne cele wyjazdów oraz przedłużać delegacje, żeby mieć czas na zwiedzanie.
Wertowanie ogłoszeń, pisanie CV, rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych do firm. Coraz częściej proces rekrutacyjny wygląda wręcz odwrotnie. To pracownik czeka na ofertę od pracodawcy. Co zrobić, aby rekruter sam „pukał” do naszych drzwi?
Jeśli rekomendujemy do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, kiedy mają odpowiednie kompetencje. Obecnie coraz rzadziej postrzegamy polecanie do pracy jako zjawisko nieetyczne lub nadużywanie kontaktów. Prawie 1/3 z nas otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
Wielu studentów podczas nauki marzy, aby uniezależnić się od rodziców. Dlatego żacy coraz częściej decydują się na podjęcie pracy w czasie studiów. To doskonała okazja do zdobycia środków na drobne przyjemności, a także rozpoczęcia przygody z obowiązkami zawodowymi.

O tym, że pracownicy korzystają z portali społecznościowych w godzinach pracy wie większość pracodawców. W związku z tym bardzo często decydują się oni na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych nie tylko po to, aby zwiększyć produktywność, lecz również po to, aby zapobiec wyciekom informacji z firmy.
Wydawać by się mogło, że młody, wykształcony człowiek ma u swoich stóp cały świat. Czy aby na pewno? Według danych Wydziału Analiz i Statystyki Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w IV kwartale 2014 roku aktywnymi zawodowo pozostawało 56,3% ludności w wieku 15 lat i więcej. Jak przyznają analitycy w raporcie „Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2014 roku” – wysoki poziom bierności zawodowej warunkowany jest przede wszystkim niską aktywnością młodzieży (33,1%), co wynika z przedłużania wejścia na rynek pracy przez osoby młode z uwagi na kontynuowanie nauki. Co ciekawe, według przytoczonego wyżej raportu aktywność osób w wieku 25-34 lat wynosiła 86,1%, a w wieku 35-44 lat aż 87,5%.
Korytarze uczelni wyższych lada moment wypełnią się studentami. Dla jednych będzie to początek uniwersyteckiej przygody, inni zaczną swój ostatni rok zmagań o stopień naukowy, a jeszcze inni wrócą do auli, aby uzupełnić swą wiedzę lub zdobyć nowe kwalifikacje. Niezależnie od grupy, coraz częściej studenci to także osoby pracujące. Jak pogodzić pracę ze studiami, aby nie zaniedbać żadnej z tych sfer?
Sytuacja na rynku pracy coraz bardziej skłania się w kierunku pracownika. Rośnie nie tylko liczba ofert, ale i stawki płac. Firmy częściej oferują dodatki pozapłacowe, również pracownikom na niższych stanowiskach. Chętniej też obniżają swoje wymagania, co ułatwia zdobycie zatrudnienia i daje szanse na jego otrzymanie osobom bez doświadczenia. Jak wskazują wyniki raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia[1], nowe miejsca pracy szykują pracodawcy w każdym regionie Polski. Najwyższa w skali całego kraju prognoza zatrudnienia na nadchodzący kwartał została odnotowana w regionie Centralnym[2]. Jednak i na pozostałych terenach kraju wyniki są dodatnie, wskazując na trend w kierunku zwiększania liczby miejsc pracy.
Znajomość języków obcych to jedna z bardziej liczących się umiejętności na rynku pracy. Polacy wiedząc, że jest to jeden z koniecznych warunków do zrobienia kariery zawodowej, coraz chętniej doskonalą swoje umiejętności i korzystają z kursów oferowanych przez szkoły językowe. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która już w sierpniu br. odnotowała 75% wzrost zapytań o szkoły językowe i 108% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy[1].
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności