Praca - artykuły, informacje

Pracownicy, którzy muszą pożegnać się z wieloletnią pracą, często upatrują przyczyny takiej sytuacji w sobie. Dobry program outplacementu pomoże im przyjąć bardziej realistyczną perspektywę oraz sprawi, że zmiana pracy stanie się szansą na rozpoczęcie nowego i interesującego etapu w życiu.
Ponad 30 proc. najważniejszych umiejętności, które dziś ceni się u pracowników, zmieni się w ciągu kilku lat. Rynek pracy wciąż ewoluuje. Sprawdź, na kogo będzie czekać praca w 2020 roku.
Tylko w zeszłym roku na rynku pojawiło się 74 680 ogłoszeń na stanowisko specjalisty IT. Tymczasem studia informatyczne zaczęło 26 234 nowych studentów, a ok. 3 000 osób, chcąc nauczyć się programowania, zdecydowało się na szybki bootcamp informatyczny.
CV jest wizytówką kandydata, która decyduje o jego udziale w procesie rekrutacji. Dotyczy to również specjalistów IT, którzy mimo bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, wciąż muszą konkurować o najciekawsze oferty. Stosowanie się do ogólnych zasad tworzenia CV oraz zamieszczenie informacji poświadczających wiedzę i doświadczenie w IT mogą zwiększyć szansę kandydata na zdobycie wymarzonej pracy.
Jak powszechnie wiadomo, CV jest jednym z najczęściej redagowanych dokumentów – zmieniamy je wraz ze zmianą miejsca pracy, stanowiska, wraz nabyciem nowych certyfikatów lub podczas aplikacji do pracodawców z różych branż. Warto wiedzieć, że CV przedkładane angielskojęzycznemu pracodawcy powinno wyglądać nieco inaczej niż standardowy szablon, którym posługujemy się w Polsce. Jeśli więc zamierzasz aplikować na stanowisko w zagranicznej firmie lub chcesz, by Twoje CV wyglądało atrakcyjnie dla pracodawców na rynku międzynarodowym, zwróć uwagę na poniższe kwestie.
Jak rozpoznać najlepszą ofertę pracy i wartościowego pracodawcę? Wizytówką każdej firmy są jej pracownicy – ci obecni, ale również byli. Warto zwrócić uwagę też na to, jakie warunki zatrudnienia proponuje dany pracodawca. By ustalić kulturę pracy w danej organizacji, można wspomóc się rankingami oraz przejrzeniem mediów społecznościowych.
Testy psychologiczne są obowiązkowym elementem rekrutacji w policji, wojsku czy na lotniskach. Ostatnio stały się też modne podczas rekrutacji na stanowiska menadżerskie i wymagające pracy w zespole. Źle przeprowadzone mogą jednak odstraszyć kandydatów do pracy.
CV może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi w drodze do wymarzonej pracy. To wizytówka, która ma zachęcić do kontaktu z nami. Ale i ono potrzebuje wiosennego przeglądu.
Kiedy szukasz pracy, powinieneś być kreatywny, musisz wyróżnić się z setek aplikacji, tylko wtedy masz szansę. Ile razy to słyszałeś? Setki. Jednak to nie zawsze najlepsza droga.
Trzymanie się sztywno CV i listu motywacyjnego może przypominać przesłuchanie. Może więc lepiej czasem je odrzucić i skupić się na osobie, którą mamy przed sobą?
Praca w IT kusi wysokimi zarobkami, możliwością rozwoju, szeregiem benefitów. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę branży i rozwój ukierunkowany na zdobycie umiejętności w zakresie programowania. Jakie predyspozycje trzeba posiadać, od czego zacząć, ile czasu poświęcić? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zmianie specjalizacji, warto poznać odpowiedzi na te pytania.
W Internecie nie brakuje wzorów pisania CV, w dużym stopniu są to jednak stare i nieprzystające do nowych zasad formularze. Istnieją nowe standardy, według których należy tworzyć dokumenty aplikacyjne.
Aż 70 proc. studentów kierunków medycznych bardzo dobrze ocenia swoje szanse na zatrudnienie. O pracę nie martwią się również absolwenci studiów inżynierskich jak pokazują pierwsze wyniki raportu Start na Rynku Pracy. Czy niegdyś popularne kierunki jak prawo czy ekonomia przestały być dobrą inwestycją w przyszłość?
Blisko połowa zawodów (40%) obecnych na dzisiejszym rynku pracy w ciągu najbliższych 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny. Najbardziej pożądanymi kompetencjami będą natomiast umiejętności programistyczne i te związane z przetwarzaniem danych. Polacy nie są świadomi tych prognoz – aż 70% z nich nie przewiduje zmiany zawodu i tylko co dziesiąty śledzi zmiany na rynku pracy. Jakie jeszcze prognozy wynikają z najnowszego raportu Gumtree.pl, pt. „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy”[1]?
Co roku na polski rynek pracy wchodzą kolejni absolwenci szkół wyższych. Niektórzy pracodawcy starają się usprawnić ten trudny proces, tak aby był bardziej korzystny i przyjazny zarówno dla nich samych, jak i dla młodych ludzi stojących u progu kariery zawodowej. Czy studenci tyle samo uwagi poświęcają wykształceniu co doświadczeniu zawodowemu, które coraz częściej decyduje o przewadze konkurencyjnej na rynku pracy?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności