Praca - artykuły, informacje

Twierdzenie, że mamy obecnie w Polsce rynek pracownika coraz częściej bywa bezrefleksyjnie przyjmowane za oczywistość. Wierzą w nie także menedżerowie wyższego szczebla, a takie przekonanie pomaga im np. podjąć decyzję o rozstaniu z obecnym pracodawcą. Niestety, często kończy się to rozczarowaniem.
Benefity dla pracowników często obejmują premie finansowe, opiekę medyczną lub np. karnety na fitness i inne aktywności. A gdyby tak zrobić inaczej i zaproponować nagrody rzeczowe dla tych, którzy starają się najbardziej? Akcja z nagrodami może stanowić ciekawe urozmaicenie w firmowej codzienności.
Ponad połowa ogłoszeń o pracę zawiera warunek znajomości języka angielskiego[1], a nadal jedynie 33 proc. Polaków zna go na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Wiemy, że języki wpływają na wysokość wynagrodzenia, ale nie uczymy się ich. Jak wynika z badań jedynie 16 proc. badanych systematycznie doskonali swój angielski.[2]
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Do pracy po godzinach, a także odbierania służbowych telefonów i maili w trakcie urlopu przyznaje się blisko połowa z nas. Wyjątkiem jest branża IT. Programiści jako jedni z nielicznych wiedzą, jak naprawdę wypocząć.
Otwarta przestrzeń biurowa, w której znikają bariery między członkami zespołu, dla jednych jest uwolnieniem umysłu z czterech ścian, dla innych udręką, wydłużającą ich pracę przez brak skupienia. Na forum różnych, międzynarodowych organizacji co jakiś czas toczy się dyskusja o zaletach i wadach zastosowania otwartej przestrzeni w miejscu pracy. Tymczasem, coraz częściej ścierają się ze sobą dwa trendy: open space i praca zdalna.
Według danych GUS co roku blisko 400 tys. absolwentów opuszcza mury szkół wyższych. Tegoroczni są przedstawicielami pokolenia Z. I choć wyróżnia się kilka pokoleń to właśnie o „Zetkach” mówi się, że są tą generacją, która zmieni świat.
Pierwszym krokiem w celu trwałego ograniczenia poziomu absencji chorobowej w firmie jest właściwe określenie skali i źródeł problemu. Istnieje kilka różnych narzędzi pomiaru, zależnych od specyfiki danego przedsiębiorstwa, a także sposobów analizy zebranych informacji. Jednak każdy etap tego procesu jest obarczony ryzykiem popełnienia błędu rzutującego na miarodajność wyników.
Programista, który zaczynał karierę w latach ’90, potrzebował aż 11 lat na zdobycie tytułu seniora. Dziś ten czas skrócił się dwukrotnie. Rekordzistom awans zajmuje nawet kilkanaście miesięcy.
Co trzeci pracownik w Polsce uważa, że automatyzacja pracy przy pomocy robotów wymusi na nim konieczność przekwalifikowania się lub zmiany pracy w ciągu najbliższych 10 lat – wynika z raportu TOP CDR – Digitally Responsible Company. Badani zdają sobie sprawę, że dotychczasowe umiejętności mogą nie wystarczyć, by utrzymać się na rynku pracy w dobie postępującej cyfryzacji. Blisko 1/3 badanych wskazuje, że w ciągu ostatnich 3 lat wdrożenie nowoczesnych technologii wymusiło redukcję etatów.
Służbowy dress code, czyli zasady ubioru, których musimy przestrzegać w miejscu pracy to temat pozornie prosty. Nie w każdej firmie zasady te są jasno wytyczone, jednak nawet jeśli nie spisane, istnieją w naszej świadomości. Zasady łatwe do zrozumienia, ale w upalne dni trudne do przestrzegania.
Coraz więcej firm zachęca swoich pracowników do aktywności fizycznej, głównie inwestując w karty uprawniające do korzystania z różnych obiektów i zajęć sportowych. Ma to być dodatkowy, pozapłacowy benefit, który podniesie atrakcyjność firmowej oferty. Powodów, dla których warto wspierać aktywność fizyczną pracowników jest jednak znacznie więcej, podobnie jak możliwości tego wsparcia – dowodzą eksperci Well.hr, którzy przeanalizowali praktyki blisko 100 pracodawców.
Z dniem 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozporządzenie doprecyzowuje kwestie ubezpieczenia zawodowego, jakie musi posiadać każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą – zarówno w formie podmiotu leczniczego, a także jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.
Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest najważniejsze. Oczywiście, istotne są umiejętności i doświadczenie, jednak zanim będziemy mieli szansę o sobie opowiedzieć, należy pamiętać o swojej prezencji. Ekspertka zdradza jakich błędów unikać, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.
Czy tego chcemy, czy nie, angielski staje się globalnym językiem biznesu. Coraz więcej korporacji transnarodowych przyjmuje angielski jako wspólny język korporacyjny. Głównym celem takiego działania jest ułatwienie komunikacji i wydajności w geograficznie zróżnicowanych oddziałach i przedsięwzięciach biznesowych.
Dział HR powinien dążyć do większego zaangażowania i produktywności pracowników, co często próbuje się osiągnąć poprzez tworzenie zespołów projektowych. Jeśli jednak „haerowcy” mają rozwijać udaną współpracę, to warto zapytać o to, jak funkcjonuje ich własny zespół? Skuteczny „HR-team” może (i powinien) stanowić inspirację dla innych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności