
Pandemia Covid-19 dotkliwie dotknęła polski rynek pracy. Wiele branż, które szczególnie ucierpiały na kryzysie jak gastronomia, hotelarstwo czy drobny handel, zdecydowało się na radykalne cięcie kosztów i redukcję zatrudnienia. W efekcie pracę z dnia na dzień straciła cała rzesza polskich studentów, którzy najczęściej dorabiają na koszty utrzymania w tych właśnie branżach.

Czy widmo kryzysu gospodarczego ominie zieloną wyspę, jaką na rynku pracy jest branża IT? Z najnowszych danych wynika, że aż jedna trzecia firm z tego sektora nie odczuwa żadnych utrudnień, a niektóre mają się nawet lepiej niż przed pandemią. Nie boją się też zatrudniać programistów z mniejszym doświadczeniem.

Zespół organizatorski najpopularniejszych wrocławskich targów pracy - Career EXPO, pomimo braku możliwości organizacji wydarzeń, wciąż tworzy i realizuje nowe projekty, wspierające osoby poszukujące pracy. Wszelkie ich działania, łącznie z ostatnią edycją targów pracy, zostały przeniesione do sieci, dzięki czemu uczestnicy zachowali szanse i perspektywy zatrudnienia, rozwoju i prowadzenia kariery zawodowej.

Co pomoże, a co zagraża przetrwaniu przedsiębiorstwa w czasie obecnego kryzysu, co robią właściciele firm, by utrzymać się na rynku – odpowiedzi na te pytania szukają naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przedsiębiorcy między sobą wymieniają się wiedzą a całość spotkania moderuje ekspert, który pokazuje optymalne rozwiązania i uwrażliwia słuchaczy na fake newsy. Właśnie tego oczekiwali przedstawiciele małego i średniego biznesu. Ruszyła dedykowana im platforma pytajeksperta.pl, której celem jest darmowe wsparcie przedsiębiorców i budowanie społeczeństwa informacyjnego w środowisku biznesowym. Projekt jest prywatną inicjatywą jednego przedsiębiorcy i wyższej uczelni.

Aż 47% Polaków irytuje się, gdy ich współpracownicy przychodzą do pracy przeziębieni. Jeszcze więcej, bo aż ponad 50% ankietowanych pracowników nie akceptuje, gdy ich współpracownicy nie myją rąk po wyjściu z toalety. Jakie jeszcze aspekty życia w biurze nas denerwują?

1. Broń boże nie szukaj pracy, dopóki nie stracisz obecnej.
Uniwersalna zasada. Grunt to się dobrze przygotować, a im mniej stresu, tym lepiej! Nie czujesz się najlepiej w swojej obecnej pracy? Czujesz, że zbliża się wielkie rozstanie? Pamiętaj! Nowej pracy warto zacząć szukać dopiero wtedy, kiedy w oczy zagląda nam widmo głodu i niezapłaconych rachunków.

W najbliższych latach na polskim rynku zabraknie ok. 3-4 milionów pracowników, szacują eksperci. Do roku 2050 ta luka może sięgnąć nawet 10 milionów osób. Firmy walczą już nie tylko o programistów, księgowych, finansistów i prawników, ale także szeregowych pracowników fizycznych. Dla kandydatów oznacza to jedno - okazję na lepsze warunki i wyższe wynagrodzenia.

W branży IT pracuje ponad 450 tys. specjalistów. Nie wszyscy to programiści z dyplomem wyższej uczelni. Sprawdź pozostałe TOP 3 najbardziej pożądanych zawodów, które gwarantują dobrą pensję i do których można przekwalifikować się nawet wtedy, gdy wcześniej z branżą IT nie miało się nic wspólnego.

Rozmowa kwalifikacyjna odgrywa kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji. Według badania Undercover Recruiter, co trzeci pracodawca (33 proc.) już po 90 sekundach wie, czy zatrudni danego kandydata. Jak zatem przygotować się na spotkanie o pracę, aby w ciągu kilku minut zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy?

Czy jest sens pisać list motywacyjny jeśli nie masz doświadczenia zawodowego? Jak najbardziej!

W dniach od 18 do 24 listopada w całej Polsce odbywać będzie się 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Tegoroczny temat to #biznesbezbarier. Podczas 12. edycji największej w Polsce inicjatywy promującej świadomy rozwój i aktywną postawę wobec życia organizatorzy chcą docenić to, jak ważną wartością jest różnorodność w biznesie, ale również zastanowić się nad tym, jakie narzędzia mogą pomóc osobom, dla których przedsiębiorczość stanowi prawdziwe wyzwanie.

Rozmowa rekrutacyjna to nie rozprawa sądowa – nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Są takie, które można pominąć nie narażając się przy tym na niepowodzenie. Eksperci z HRK wymieniają 5 z nich.

Kilkadziesiąt ofert pracy w serwisach rekrutacyjnych miesięcznie, zarobki zbliżone do pensji programistów, szybkie awanse okraszone sporymi podwyżkami, a do tego wszystkiego - znacznie niższy próg wejścia do branży. Popyt na testerów automatyzujących jest tak duży, że firmy zatrudniają nawet osoby bez doświadczenia.