Polski rynek pracy staje się coraz bardziej różnorodny. Tworzą go nie tylko osoby o różnej płci, narodowości, orientacji seksualnej, ale także w bardzo zróżnicowanym wieku. Obecnie aktywne zawodowo są aż cztery pokolenia: Baby Boomers, którzy debiutowali na rynku pracy w latach 80. oraz przedstawiciele kolejnych pokoleń: X, Y i Z. Te wielopokoleniowe kadry to dla pracodawcy wyzwanie, ale także – przy umiejętnej polityce włączania – szansa, aby tworzyć świetne miejsca pracy, a jednocześnie zapewnić firmie sukces.
Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo rozwiązać umowę o pracę, wiąże się to jednak ze złożeniem stosownego wypowiedzenia. W takiej sytuacji umowa przestaje obowiązywać po upływie określonego czasu, zależnego od okresu zatrudnienia pracownika. Jednak co w sytuacji, gdy jedna ze stron zmieniła zdanie? Czy można wtedy wycofać wypowiedzenie?
Otwartość na różne sposoby myślenia, pracy i interakcji z innymi to umiejętność, której coraz częściej szukają pracodawcy – zauważają eksperci z platformy edukacyjnej Preply. Dotyczy to zwłaszcza środowisk wielokulturowych, w tym międzynarodowych korporacji. Na co jeszcze zwracają uwagę rekruterzy w 2024 roku?
Dlaczego młodzi Polacy wyjeżdżają na studia za granicę? Odpowiedź wydaje się oczywista
– wyjazd jest ogromną szansą na rozwój. Chodzi o skorzystanie z możliwości, które nie są dostępne na miejscu, tu w Polsce. Dyplom zagranicznej uczelni w kieszeni i doświadczenie zdobyte w międzynarodowym środowisku nie tylko dobrze wyglądają w CV, ale również dużo znaczą w praktyce. Więc pojawia się pytanie: po co wracać? W Polsce czeka dobrze płatna praca, perspektywy na udaną, satysfakcjonującą karierę, niższe ceny i lepsze warunki życia niż na Zachodzie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację GPW, w którym wzięli udział laureaci Programu „Go4Poland – Wybierz Polskę”, prowadzonego przez Fundację GPW1.
- Jeszcze kilka dni temu gospodarka żywo dyskutowała o tym, co się dzieje, że tak nagle wiele firm, w tym światowych gigantów prowadzi zwolnienia grupowe. Dzisiaj za to najważniejszym tematem jest skokowy wzrost płacy minimalnej i możliwość ustanowienia jej na poziomie 60% średniej płacy w Polsce. Niepokoi mnie ta niekonsekwencja. Jest bowiem oczywiste, że ewentualne zwolnienia w dużej mierze są efektem ogromnego wzrostu kosztów pracowniczych. Podbijanie ich jest podcinaniem gałęzi na której siedzimy wszyscy: pracodawcy, pracownicy i cała gospodarka – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecnie.
Badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna. W tym kontekście zaskakujący może być fakt, że brak widełek płacowych w ogłoszeniu zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. Zakorzeniona w naszej kulturze zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia, znajduje odbicie nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl1, ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.
Platforma Preply przedstawiła najskuteczniejsze programy motywacyjne, które sprawdzają się na międzynarodowym rynku pracy. Okazuje się bowiem, że połowa Polaków ma zawodowe postanowienia noworoczne. Aż 73% z nich dotyczy zmiany miejsca pracy.
Rynek IT to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie. Wraz z postępem technologicznym i coraz większą rolą cyfryzacji, zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Dzięki temu coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Zastanówmy się, na jakich stanowiskach można zarobić najwięcej i jakie czynniki wpływają na wynagrodzenie.
Światowe trendy jednoznacznie wskazują, że zaangażowanie pracowników utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Ponadto, pracownicy w Europie są jednymi z najmniej zaangażowanych, a nasz kraj wypada słabo nawet na tym tle. Powodów doszukiwać można się chociażby w tym, że Polacy w pracy czują się niedoceniani, stresują się na myśl o niej i nie są do niej szczególnie przywiązani. Udowadnia to potrzebę lepszego zrozumienia ich potrzeb i poprawienia komunikacji, co doprowadzić może, między innymi, do wyższej produktywności i zyskowności oraz mniejszej płynności kadr. A czasem wystarczy zwykłe „dziękuję”.
Bezpieczeństwo w sieci jest jedną z najważniejszych kwestii, o które powinna zatroszczyć się każda firma. Hakerzy nie ustają w wysiłkach, by wykraść cenne dane i zmusić przedsiębiorstwa do zapłaty wysokich okupów. W związku z rosnącym zagrożeniem firmy zatrudniają specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Gdzie może pracować specjalista ds. IT Security? Okazuje się, że perspektywy rozwoju na tym stanowisku są imponujące!
W ostatnich latach dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii świat znacząco zmienił kierunek rozwoju w wielu dziedzinach. Z pewnością transformacja cyfrowa, jaka miała - i nadal ma - miejsce, odegrała w tej kwestii istotną rolę. Takie zmiany mają ogromy wpływ na pracę wielu osób, w tym również księgowych, którzy muszą stale dostosowywać się do zmieniających się warunków pracy i korzystać z nowych narzędzi. Spore znaczenie miała cyfryzacja, internet, automatyzacja wielu procesów czy obecnie popularna sztuczna inteligencja. Przyjrzeliśmy się, jak poszczególne zmiany wpływają na przyszłość pracy w księgowości. Jakie kompetencje będą kluczowe dla osób pracujących w tej dziedzinie i na co się przygotować w najbliższym czasie?
Jesteśmy w okresie, w którym obserwujemy dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (SI, ang. Artificial Intelligence, AI). Pojawienie się narzędzi takich jak m.in. ChatGPT zmieniło funkcjonowanie wielu pracowników, którzy gorączkowo eksplorowali nowe możliwości oraz badali użyteczność generowania treści w oparciu o sztuczną inteligencję. Obecnie tworzonych i udostępnianych jest wiele narzędzi, które dają nowe możliwości. Przykładowo, narzędzie Sora będzie wkrótce umożliwiać użytkownikom generowanie filmu na podstawie tekstu oraz grafiki.
Rosnąca zawodowa rola kobiet jest jednym z głównym trendów, jakie będą definiować przyszły rynek pracy - wynika z
Raportu Trendów 2024 - Wynagrodzenia i rynek pracy, autorstwa Manpower Group Poland we współpracy z RocketJobs.pl i Just Join IT. Globalnie współczynnik aktywności zawodowej kobiet wynosi już nieco ponad 50 proc
1. Kobiety opowiadają się za lepszym wynagrodzeniem i benefitami, a także są aktywnymi promotorkami elastycznego modelu pracy. Co chciałaby zmienić w zawodowym świecie?
Platforma Enpulse, służąca badaniu zaangażowania pracowników, we współpracy z Nais, platformą do zarządzania benefitami opublikowały raport „Czy czujesz się doceniany?”, który rzuca nowe światło na postrzeganie tak ważnej dla Polaków kwestii jak bycie docenianym w miejscu pracy. W badaniu wzięło udział 1203 respondentów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i odczuciami na temat docenienia w swoich organizacjach.
Niemal 3 na 4 przedsiębiorstwa w Polsce mają problemy z obsadzeniem stanowisk pracownikami szeregowymi, wykonującymi proste i powtarzalne czynności. Mowa m.in. o pracownikach fizycznych, kasjerach, pakowaczach czy magazynierach. W co drugiej firmie rekrutacja takiej osoby trwa ponad miesiąc, 41 proc. organizacji zamyka ten proces w miesiąc – wynika z raportu Tikrow „Rynek pracowników szeregowych”. Luki kadrowe na najniższych stanowiskach mogą wpłynąć na opóźnienia w łańcuchu dostaw. 47 proc. przedsiębiorstw obawia się, że opóźni to realizację zamówień, a 40 proc. ma większe trudności w pozyskiwaniu nowych klientów. Jednak z badania płyną także optymistyczne dla pracodawców wnioski pokazujące, że Polacy coraz chętniej podejmują się zajęć dodatkowych, które uzupełniają te braki kadrowe. Niemal 70 proc. zarabiających w ten sposób przeznacza na dorywcze zajęcia nawet 20 godzin tygodniowo, czyli pół etatu.