Praca - artykuły, informacje

Wielomiesięczny okres bardzo optymistycznego nastawienia polskich pracowników do własnych perspektyw na rynku pracy traci na sile. Jak wskazują wyniki najnowszego sondażu „Monitor rynku pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, w ostatnim kwartale nastąpiło pogorszenie ocen respondentów badania. Maleje przekonanie o możliwości znalezienia nowej posady, a indeks mobilności zawodowej osiągnął poziom najniższy w ciągu ostatnich dwóch lat.
Aktualna sytuacja na rynku pracy sprawia, że zazwyczaj na jedno ogłoszenie w sprawie posady ubiega się wielu kandydatów. Im większa konkurencja, tym większa radość z otrzymanego stanowiska. Eksperci monsterpolska.pl zwracają jednak uwagę, by podczas rekrutacji baczniej przyglądać się oferowanej pracy, bowiem w niektórych przypadkach należy powiedzieć rekruterowi „Nie, dziękuję”.
73% pracodawców uważa, że poziom pracowników ma wpływ na prowadzone przez ich firmy relacje biznesowe. By je wzmacniać, kładą większy nacisk na wymagania stawiane podczas rekrutacji, poszukując jak najlepiej wykwalifikowanych kandydatów.
W okresie ostatnich kilku lat, w Polsce realizowano rekordową liczbę inwestycji infrastrukturalnych. Nigdy wcześniej pieniędzy na budowę dróg w naszym kraju nie było tak dużo, a kołem napędowym do realizacji tych projektów było EURO 2012.
Ekologia jest ważna w codziennym życiu. Tak twierdzi zdecydowana większość polskich studentów. Młodzi ludzie oczekują także odpowiedzialności społecznej i ekologicznej od firm, ceniąc te atrybuty ewentualnych pracodawców wyżej niż międzynarodowe środowisko pracy czy wysoką pozycję firmy na rynku. W oparciu o wyniki najnowszego badania opinii polskich studentów nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialne działania i odpowiedzialny wizerunek stanowić mogą o przewadze konkurencyjnej firmy.
W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na rynku pracy wyraźnie się pogorszyła. Coraz więcej profesji staje się tzw. zawodami nadwyżkowymi. Firmy poszukują mniej pracowników, a ponieważ kandydatów jest wielu, warto wiedzieć czego wymagają pracodawcy. A wymagania te coraz częściej dotyczą również innych aspektów niż wiedza i doświadczenie kandydata. Jak sprawdził portal Pracuj.pl, w przypadku podobnych kompetencji zawodowych o zatrudnieniu często decydują posiadane umiejętności społeczne, dlatego
o ich rozwój powinni już zadbać bardzo młodzi ludzie.
Bez pracy w Polsce jest obecnie około 1,9 mln osób, z czego ponad milion to osoby długotrwale bezrobotne. Według autorskiej analizy firmy doradczej Deloitte, państwo ponosi z tego tytułu koszty na poziomie 10,5 mld rocznie. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów europejskich, urzędy pracy nie są w stanie walczyć z tym trudnym zjawiskiem społecznym samodzielnie. Eksperci Deloitte oraz firmy Ingeus przekonują, że dużo bardziej efektywna w tym zakresie jest współpraca administracji z wyspecjalizowanymi firmami prywatnymi.
Warszawa, Kraków i Wrocław to skupiska największej liczby studentów w Polsce. W tym roku akademickim naukę na uczelniach wyższych rozpoczęło kilkaset tysięcy żaków, a wielu z nich po wykładach będzie dorabiać w kawiarniach, pubach czy jako sprzedawca. Gdzie obecnie można znaleźć najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów? Ranking przygotował agregator ofert, GoWork.pl.
Co dziesiąty pracownik był nieobecny w pracy z powodu depresji - tak wynika z badania przeprowadzonego wśród 7 tys. pracowników w takich europejskich krajach, jak: W. Brytania, Niemcy, Dania, Turcja, Hiszpania, Włochy i Francja.
18 proc. Polaków jest przekonanych, że dobrzy pracodawcy w Polsce po prostu nie istnieją. 26 proc. ankietowanych ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Co drugi ankietowany przekonany jest jednak, że dobrzy pracodawcy, gdzieś, w naszym kraju, istnieją.
– Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku.
Atmosfera w pracy to jeden z kluczowych czynników budujących poziom zadowolenia zawodowego – potwierdzają to wyniki badań popularnego portalu rekrutacyjnego. Ponad 60 % respondentów przyznało, że relacje z współpracownikami i przełożonymi decydują o ogólnej ocenie aktualnej pracy. Jeśli pracujemy w zespole otwartych, życzliwych osób, to nasza satysfakcja systematycznie wzrasta. Jeśli jednak codzienna praca kojarzy nam się z serią złośliwości, poznawaniem kolejnych powodów do narzekania lub milczącym obserowawniem ponurych twarzy – to czas to zmienić!
Polscy pracodawcy nadal mają wiele obaw względem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wśród specjalistów odpowiedzialnych za sprawy personalne można się spotkać z przekonaniem, że niepełnosprawność wiąże się z mniejszą przydatnością do wykonywania obowiązków zawodowych. Takie wnioski płyną z badania jakie przeprowadził portal Brevio.pl w ramach kampanii społecznej „Odkryjmy potencjał osób z niepełnosprawnością”.
Już niebawem co drugi Polak przed ukończeniem 30. roku życia będzie miał wyższe wykształcenie – pod tym względem Polska wyprzedzi inne kraje europejskie. Niestety obecnie aż 38 proc. nowo rejestrowanych bezrobotnych to młodzi z dyplomem. Czy ich wykształcenie pokrywa się z zapotrzebowaniem rynku pracy? Najpopularniejsze branże przedstawia GoWork.pl.
Coraz większa grupa studentów narzeka na trudności w znalezieniu pracy, a poziom bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni cały czas rośnie. Dobrze więc, że pojawiają się nowe rozwiązania, dzięki którym studenci mogą efektywniej szukać pracy. Ich powstanie umożliwia ciągły rozwój nowych technologii i zyskujące na skali portale społecznościowe, dzięki którym świat staje się niewiarygodnie połączony. Do takich rozwiązań należy Absolvent.pl - społeczna platforma kariery dla studentów i absolwentów. Pomysł jest tak dobry, że zainteresował się nim czołowy polski fundusz venture capital.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności