Praca - artykuły, informacje

Najnowszy raport „Rynek Pracy Specjalistów”, przygotowywany co kwartał przez ekspertów portalu Pracuj.pl, pokazuje, że na rynku pracy nadal mamy do czynienia ze stagnacją. Niepokojące jest to, że spowolnienie widoczne jest już w sektorach, które do tej pory, niezależnie od koniunktury w gospodarce, zawsze odnotowywały wzrost popytu na pracowników.
Rozwój sektora IT podtrzymuje popyt wśród pracodawców na specjalistów tej branży. Odwrotnie, niż ma to miejsce w innych gałęziach gospodarki, pracownicy IT rzadko korzystają z możliwości współpracy z rekruterem. Tymczasem relacja z przedstawicielem wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego może dostarczyć im konkretne korzyści.
Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej 60-70% młodych ludzi jest gotowych się przeprowadzić, by znaleźć lepszą pracę. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez wynagrodzenia powyżej średniej krajowej, a na stażu powyżej płacy minimalnej.
Kryzys na rynku pracy dotknął już większość branż, ale z pewnością nie IT. Przedstawiciele tego zawodu mogą przebierać w ofertach i mieć duże oczekiwania finansowe. Pracodawcy biją się o najlepszych, a tych brakuje. W zaspokojeniu deficytu może pomóc nauka programowania od najmłodszych lat.
Bezrobocie wynosi obecnie w Polsce ponad 14% i dotyka coraz częściej młodych ludzi, w tym absolwentów szkół wyższych. Wbrew popularnym opiniom, tzw. pokolenie Y to nie tylko osoby, które nad pracę zawodową przedkładają własny rozwój i osobiste szczęście.
Firma ASTOR zajęła trzecie miejsce w wynikach badania polskiego Instytutu Great Place to Work®, otrzymując tytuł Najlepszego Miejsca Pracy 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest przedsiębiorstwom, które potrafią zbudować wartościowe relacje z pracownikami oraz stwarzają przyjazne warunki pracy.
Aż 39% osób podczas lunchu starało się o nową posadę, a ponad 60% przy stoliku rozmawiało z potencjalnym klientem lub partnerem biznesowym, wynika z badania Lunchers.pl, serwisu społecznościowego oferującego możliwość umówienia się na lunch i nawiązania kontaktów biznesowych poza siecią. Przerwa w środku dnia pracy już nie kojarzy się tylko z kanapkami, jedzonymi przy biurku. Jednocześnie okazuje się, że Polacy rzadko umawiają się na spotkania biznesowe za pomocą internetu.
Bezrobocie w Polsce wynosi 14,2%. Bez pracy pozostaje prawie 2,3 mln osób. W najgorszej sytuacji są ludzie młodzi do 25 roku życia, których sytuacja pogarsza się nieprzerwanie od 2007 r. – tak wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy. Chociaż kolejne lata nie zapowiadają się lepiej, , aż połowa maturzystów (w stosunku do 13% 19-latków w 1990 r.) idzie na studia wierząc, że są one przepustką do lepszego świata.

Coraz chętniej pracodawcy w Polsce sięgają po rozwiązanie, jakim jest praca tymczasowa. Zmienia się także rola pracowników tymczasowych, którzy coraz częściej wchodzą w dłuższe relacje z firmą, na rzecz której wykonują pracę.
Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce (BPO) należy do jednego z najszybciej rozwijających się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Choć oferuje coraz więcej miejsc pracy, to zmaga się z mitem, że praca w nim to tylko chwilowy przystanek w karierze zawodowej i zajęcie raczej dla ludzi młodych, bez doświadczenia zawodowego. Tymczasem, jak wynika z danych zebranych przez portal Pracuj.pl, pracodawcy z tej branży poszukują też doświadczonych specjalistów, którzy mogą liczyć na rozwój zawodowy.
Bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa firmy to najważniejsze kryteria, którymi kierują się pracownicy przy wyborze przyszłego pracodawcy – wynika z najnowszego badania Randstad Award. W czasie stagnacji znaczenie wysokiego wynagrodzenia schodzi na dalszy plan.
Microsoft zają pierwsze miejsce w badaniu polskiego Instytutu Great Place to Work®, otrzymując tytuł Najlepszego Miejsca Pracy 2013. Wyróżnienie to przyznane zostało przedsiębiorstwom, które nawet w trudnych czasach potrafią z sukcesem budować i rozwijać u siebie wyjątkowe relacje z pracownikami. Microsoft został zwycięzcą w kategorii pracodawców zatrudniających do 500 osób.
W dzisiejszych czasach pracownicy coraz częściej stawiają na rozwój osobisty, spełnienie zawodowe, awans. Jedną z możliwości rozwoju jest headhunting. Rodzi się więc pytanie: czym jest headhunting widziany od strony pracownika?
Raport ManpowerGroup wskazuje na mieszane deklaracje pracodawców dotyczące perspektyw zatrudnienia. Najsilniejsze prognozy netto zatrudnienia odnotowano w branżach Instytucje sektora publicznego, oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Sektory Budownictwo i Produkcja przemysłowa już kolejny kwartał odnotowały ujemną prognozę
Kryzys oraz rosnące bezrobocie zmusiły miliony pracowników do poszukiwania nowych miejsc pracy. Pomimo tego, iż nowych ofert zatrudnienia przybywa, to stopa bezrobocia nie spada, a w niektórych krajach jeszcze rośnie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności