
Podejmowanie pracy tymczasowej, w sezonie wiosenno/letnim, jest coraz bardziej popularne. Zatrudnienie oferowane przez agencję pracy tymczasowej, oprócz dodatkowego źródła dochodu, pozwala także na zgromadzenie wartościowego doświadczenia. Aplikując na tego typu stanowiska warto zapoznać się z prowadzonym przez agencje procesem rekrutacji.

Szukający pracy tracą czasem czujność i odpowiadają na wszystkie oferty po kolei, nawet na te, które powinny wzbudzić ich podejrzenia. Zdarza się, że konsekwencje takich decyzji są dotkliwe, dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie szukać pracy, szczególnie, że coraz częściej szukamy jej w Internecie. Porady w tym zakresie przygotowali eksperci serwisu Pracuj.pl.

Badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej postanowiła przeprowadzić badanie wśród polskich przedsiębiorców - właścicieli małych i średnich firm. Badanie dotyczyć będzie tego, czy postawa życiowa i sposób zachowania się wpływają na sukces zawodowy w czasie kryzysu gospodarczego.

Wiele osób odlicza już dni do długiego weekendu majowego. Wizja urlopu cieszy, ale dla niektórych ten czas oznacza również szczególną mobilizację, by ze wszystkim zdążyć i nie myśleć o pracy podczas dni wolnych. Jak jednak wynika z sondy Pracuj.pl, duża część z nas przyznaje się do tego, że przed urlopem trudno jest im się skupić w pracy i odkłada niektóre sprawy na później. W sumie deklaruje tak 42 proc. ankietowanych.

Ponad 2,5 tys. propozycji zatrudnienia opublikowanych wraz z połową kwietnia w największych polskich internetowych serwisach rekrutacyjnych przeznaczona jest do kandydatów będących absolwentami studiów podyplomowych(1) 9% to oferty pracy dla osób z wyższym tytułem naukowym, natomiast 1,5% to propozycję dla posiadających tytuł MBA bądź kwalifikację CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) czy CPA (Certified Public Accountant). Pracodawcy poszukują głównie specjalistów z takich branż jak prawo, finanse, księgowość, ekonomia, szkolenia oraz IT. Spośród wszystkich propozycji zaadresowanych do absolwentów studiów podyplomowych, 45% to oferty dotyczące stanowisk kierowniczych.

Praca kontraktowa, popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej, zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Na jej zasadach coraz częściej zatrudniani są już nie tylko pracownicy sektora IT, ale także inżynierowie. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.

W wiosenno-letnim sezonie pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Czy warto na takie ogłoszenia odpowiadać? Zapraszamy do lektury przewodnika wyjaśniającego, jak działa agencja pracy tymczasowej oraz co należy wiedzieć, zanim podejmiemy taką formę zatrudnienia.

McDonald's Polska planuje zatrudnić co najmniej tysiąc nowych pracowników do końca roku. Nowe miejsca pracy związane są przede wszystkim z dynamicznym rozwojem tej sieci restauracji w całym kraju, czego – mimo ogólnie panującego spowolnienia gospodarczego – firma nie zamierza zaprzestać. Jak podkreślają przedstawiciele McDonald’s Polska, na brak zainteresowania ze strony kandydatów do pracy nie mogą narzekać.

Według najnowszych badań, aż 82% pracowników jest motywowanych za pomocą premii finansowych. Niewiele mniej, bo 78% jest zachęcanych do pracy szkoleniami podnoszącymi ich kwalifikacje. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że już nie tylko dodatkowe gratyfikacje finansowe, ale również inwestowanie w rozwój osobisty pracowników, przynosi wymierne korzyści.

To, w jaki sposób absolwenci postrzegają swoje perspektywy pracy zależy w równym stopniu od nastawienia do rozwoju kariery zawodowej, jak i od sytuacji w kraju.

W ciągu ostatnich lat zmienił się nie tylko sposoby poszukiwania pracy, ale również to, jak kandydaci odpowiadają na wybrane oferty. Kiedyś uczyliśmy się, jak przygotować CV i list motywacyjny, dziś coraz częściej mamy do czynienia z aplikacjami on-line, bo rośnie liczba firm, które korzystają z nowych technologii w rekrutacji. Czasem wymagają większego zaangażowania kandydata niż wysłanie tradycyjnego CV, ale jak pokazuje praktyka, to się opłaca.

Ze względu na bezrobocie oraz trudną sytuację ekonomiczną, coraz więcej Polaków (w tym młodych) decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niezależnie od tego, czy to praca na stałe, czy też sezonowa, warto się do takiego wyjazdu przygotować, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów.

Wysokie bezrobocie zbiera plon w pogarszających się nastrojach Polaków – jak wynika z najnowszych wyników badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, rosną nasze obawy o możliwość utrzymania zatrudnienia oraz słabnie przekonanie, że można znaleźć nową pracę. W tych warunkach dla wielu ludzi niezmiennie trwa walka o finansowy byt. Największy ciężar zmagań o zatrudnienie uderza w młodych, dla których nie istnieje różnica między pożądaną a jakąkolwiek pracą. To oni, najczęściej z konieczności zmieniają pracodawcę. Niełatwo jest też kobietom, które dodatkowo muszą zmagać się z otoczeniem zawodowym kulturowo wspierającym mężczyzn.

Każdy bezrobotny lub osoba chcąca zmienić swoje dotychczasowe zatrudnienie może bez wychodzenia z domu zapoznać się z ofertą rekrutacyjną pracodawców. Wszystko dzięki Wirtualnym Targom Pracy, które potrwają do 19 kwietnia.

Trendy rynkowe pokazują, że liczba ofert pracy dla programistów stale rośnie. Czy jednak rzeczywiście jest to tak atrakcyjny zawód, jak się wydaje na pierwszy rzut oka? Wokół tego tematu narosło wiele utartych opinii, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wygląda praca kodera w Polsce.