Praca - artykuły, informacje

Sesję letnią oraz świętowanie z powodu jej zakończenia, mamy już za sobą. Czas zastanowić się nad planem działania na najbliższe miesiące wakacji. Po krótkim odpoczynku polecamy coś, co wzbogaci cv i podreperuje studencki budżet: pracę tymczasową.
Studenckie miasta powoli pustoszeją, to oznacza, że wakacje już się rozpoczęły. Niestety niektórzy młodzi nie mogą wrócić do rodzinnych miejscowości, ponieważ szukają sposobu na zarobienie na własne przyjemności, wyjazd za granicę czy na utrzymanie. Duże ośrodki prezentują szerszą ofertę pracy na wakacje, niż miasteczka, z których pochodzą młodzi.
Sesja letnia dobiegła końca, więc wielu studentów i absolwentów zaczyna poszukiwać praktyk, stażu, czy pracy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego pracodawcy, nawet jeśli staramy się o pracę sezonową? Czy można sprawdzić jego rzetelność, która jest równie ważna, jak możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego? Oprócz profilu działalności firmy, czy opinii na temat atmosfery panującej w organizacji warto zwrócić uwagę na kondycję finansową firmy.
Okres wakacyjny oraz związane z nim urlopy to trudny czas dla wielu firm. Brak rąk do pracy może utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa i negatywnie odbić się na jego wynikach finansowych. Dobrym wyjściem z „urlopowego problemu” jest zatrudnienie w wakacje pracownika elastycznego np. studenta, który pomoże przetrwać trudniejszy okres.
Jak pokazują wyniki globalnej ankiety Monster, 11 proc. respondentów nie miałoby nic przeciwko pracowaniu w czasie urlopu, zaś prawie połowa z nich (45 proc.) uznaje takie prośby ze strony przełożonych za niedopuszczalne. Odczucia pracowników z całego świata są mieszane. Dla 57 proc. Europejczyków nie do przyjęcia jest bycie w ogóle proszonym o pracowanie w czasie urlopu. Tę odpowiedź zadeklarowało jedynie 37 proc. mieszkańców Ameryki Południowej.
8 mld euro w latach 2014-2020 chce przeznaczyć Unia Europejska na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi. Do Polski w ciągu najbliższych dwóch lat na ten cel może trafić nawet 2 mld złotych. Czy jednak taka kwota jest wystarczająca, aby zmniejszyć odsetek osób bez pracy, który w Polsce w grupie wiekowej 15-24 lata wynosi aż 27,4 proc.?
Według wyników globalnej ankiety Monster.com, ponad połowa respondentów chciała zmienić pracę z powodu kryzysu ekonomicznego, a jedna trzecia ankietowanych – nawet zawód i ścieżkę kariery. Jedynie 14 proc. zadeklarowało, że kryzys nie wpłynął na ich pracę. Jak mądrze zmienić swoje dotychczasowe życie zawodowe w kryzysie – radzą eksperci monsterpolska.pl.
Obecnie aplikując na dowolne stanowisko coraz częściej musimy liczyć się z faktem, że rekrutujący będą starali się uzupełnić informacje o nas na podstawie naszego profilu Facebookowego. Zapytaliśmy eksperta, jak powinniśmy dostosować ustawienia prywatności na profilu w okresie poszukiwania pracy.
Przy obecnej sytuacji na rynku pracy można pomyśleć o szerokim wyborze zawodów, które można uzyskać w ciągu jednego roku. W Centrum Nauki i Biznesu Żak jest ich ponad czterdzieści.
Mimo, że ożywiony sezon letni dopiero się rozpoczyna, już widać poprawę nastrojów na rynku pracy – jak pokazują wyniki sondażu Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad – rzadziej odczuwamy ryzyko utraty pracy oraz częściej możliwość znalezienia nowego zatrudnienia. Nie ulega jednak zmianie trudna sytuacja najmłodszych i najstarszych pracowników. Grupy te w zmaganiach na rynku pracy często podejmują się prac poniżej posiadanych kwalifikacji, ograniczając tym samym możliwości rozwoju doświadczenia zawodowego. Zdaniem respondentów punktem startowym dla stałego zatrudnienia może być praca tymczasowa.
Początek wakacji, do bardzo dobry okres dla osób, które rozglądają się za nową pracą. Osoby poszukujące pracy, w okresie letnim, to zwykle ludzie młodzi, a więc tegoroczni maturzyści oraz studenci.
Dawniej oznaką dobrze spędzonego urlopu było to, że po powrocie nie pamiętaliśmy swoich haseł. Obecnie nie zdarza się to zbyt często, ponieważ wielu urlopowiczów nie przerywa pracy nawet na wyjeździe. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad dla wszystkich, którzy muszą zabrać ze sobą pracę na urlop.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej 76,4% absolwentów AGH, którzy skończyli studia stacjonarne w 2012 r. jest zatrudniona lub prowadzi działalność gospodarczą, 7,8% kontynuuje edukację, 10,7% poszukuje pracy, 3% jest w trakcie jej zmiany, a 2,1% badanych jest bez pracy i nie poszukuje zatrudnienia.
Jak obecnie wygląda nabór w branży IT? Czego można się spodziewać? Jakich błędów nie popełniać? Na te pytania odpowiada Anna Józwik, menadżer ds. rekrutacji w Gemiusie.
Wielka Brytania to wciąż najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej dla młodych Polaków. Wielu z nich wakacje spędza właśnie na Wyspach, szlifując język i odkładając zarobione funty. Na jaką pracę może liczyć młody, polski student i jak nie stracić na przelaniu funtów na konto w Polsce?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności