Praca - artykuły, informacje

W Polsce aż 10,2% młodych ludzi w wieku 15-24 lat nie podejmuje pracy, ani nie uczy się. Z badania Diagnoza Społeczna 2013 wynika, że odsetek ten wzrósł o blisko 2% w ciągu dwóch ostatnich lat. Na drugim biegunie znajdują się młodzi, których trapi tzw. „choroba dyplomu”, czyli przeświadczenie, że wyższe wykształcenie daje pewność atrakcyjnego zatrudnienia oraz wyższe stanowisko pracy.
Branża IT niezmiennie króluje pod względem liczby ogłoszeń o pracę. Drugi w kolejności był sektor sprzedaży, a podium zamykały ex aequo – ogłoszenia dotyczące zawodów technicznych oraz z kategorii finanse i bankowość z wynikiem 7 proc., wynika z analizy ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl
Instytut Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie. Światową czołówkę otwiera Google. Bezpośrednio za nim uplasowały się: SAS Institute, Netapp, Microsoft i W.L. Gore &Associates, producent Gore-Tex® i jedyna w pierwszej piątce firma spoza sektora IT.
Studia to często czas najpiękniejszego okresu w życiu, najbardziej beztroskiego, szalonego i radosnego. Problem pojawia się dopiero po ich ukończeniu, kiedy to w procesach rekrutacyjnych magistrzy nauk wszelakich biją się ze sobą o jakiekolwiek miejsce pracy.
3/4 studentów i absolwentów deklaruje, że podczas studiów brało udział w praktykach, najczęściej związanych z kierunkiem nauki – wynika z badania „Studenci na rynku pracy 2013”. Praktyka, staż a może pierwsza praca? – na te oraz inne pytania odpowiada najnowszy przewodnik „Pracodawcy 2013/2014”.
Podczas gali Top Employer for Top Management uhonorowano firmy, które zostały wskazane przez polskich menedżerów, jako najlepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Preferowani pracodawcy zostali wybrani na podstawie badania przeprowadzonego przez ICAN Institute, Harvard Business Review Polska oraz Hays Poland.
Pomimo zapowiedzi poprawy sytuacji gospodarczej, pracujący Polacy nie odczuwają rosnącego optymizmu. Według najnowszych wyników sondażu Instytutu Badawczego Randstad, poziom obaw pracowników utrzymuje się na najwyższym zanotowanym poziomie na przestrzeni minionych trzech lat. W warunkach wysokiego poczucia ryzyka utraty pracy, jesteśmy najbardziej otwartym na zmianę pracodawcy narodem Europy. Tymczasem oczekiwania firm od kandydatów do pracy wzrosły i spodziewany jest ich dalszy wzrost w przyszłości. Co trzeci badany nie wierzy, że im sprosta.
Codziennie w mediach pojawia się mnóstwo ogłoszeń rekrutacyjnych. Warto czytać je uważnie, aby znaleźć te, które rzeczywiście odpowiadają naszemu profilowi zawodowemu i opisują posiadane przez nas doświadczenie, umiejętności, cechy i wiedzę. Przy wyborze nie należy kierować się jedynie nazwą stanowiska, a raczej zakresem obowiązków i odpowiedzialności. W każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym znajdują się wymagania kluczowe, które musimy spełnić, oraz pożądane, które można potraktować bardziej elastycznie. Do tych pierwszych, należą: znajomość języka obcego, wykształcenie i doświadczenie. Z reguły nie powinno się odpowiadać na oferty pracy, jeżeli nie spełniamy więcej niż jednego wymagania.
Własna sieć kontaktów i współpraca z profesjonalnymi firmami rekrutacyjnymi to jedne z najbardziej efektywnych sposobów poszukiwania pracy w sektorze finansowym w Polsce według respondentów badania Michael Page. Co zaskakujące - media społecznościowe, takie jak Facebook czy LinkedIn, zostały uznane przez respondentów za jedną z dwóch najmniej skutecznych metod.
Według popularnych żartów krążących w Internecie, pracownik idealny powinien posiadać status studenta, mieć 20 lat oraz kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Coraz większa konkurencja na rynku pracy, rosnące oczekiwania pracodawców i doniesienia mediów o bezrobociu sprawiają, że młodzi ludzie odczuwają coraz silniejszą presję i obawiają się, czy po ukończeniu studiów znajdą pracę. Jak sobie poradzić z tym stresem? – radzą eksperci monsterpolska.pl.
Co byś zrobił, gdybyś miał dodatkowe wolne dziesięć minut? Sprawdził wiadomości, zadzwonił do przyjaciela czy zagrał w Angry Birds ? A co powiesz na znalezienie nowej pracy? Może nie jest to pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, ale skoro w dzisiejszych czasach niemal każdy z nas ma smartfona w kieszeni, znalezienie pracy może okazać się znaczenie łatwiejsze. Oto kilka najlepszych wskazówek jak za pomocą smartfona znaleźć pracę.
Według badań Eurostatu około 30 proc. obywateli Unii Europejskiej nie posiada wystarczających kompetencji w zakresie obsługi komputera, mimo iż osoby te są najliczniejszą grupą bezrobotnych. Ponad to prognozuje się, że w 2015 w całej europie będzie brakować 700 000 pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami komputerowymi.
Mylić się jest rzeczą ludzką. Wydaje się jednak, że tej opinii większość pracodawców w Polsce nie podziela i wyraźnie daje to odczuć swoim pracownikom. Jedynie 44 proc. respondentów w ogólnopolskim sondażu przeprowadzonym przez NORSTAT na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska uważa, że ma prawo popełniać błędy w pracy. Czy więc Polak jest jak saper, który może pomylić się tylko raz?
Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie. To świadczy o postępie technologicznym Polski, do czego od wielu lat zmierzaliśmy, a czego oznaki powoli zaczynamy obserwować.
Wybór właściwego kandydata na dane stanowisko pracy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Decyzja taka zaważyć nawet może na dalszych losach firmy. Główne w przypadku rekrutacji pracowników na wysokie stanowiska. W takiej sytuacji trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zatrudnione osoby godnie reprezentowały firmę. Istnieje wiele metod, które pozwalają rekruterom ocenić, czy dany kandydat będzie wypełniał swojej obowiązki zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Jedną z nich jest assessment center.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności