Rozmowa kwalifikacyjna online

Dział: praca.studentnews.pl

Jeszcze jakiś czas temu stosunkowo niewiele firm przeprowadzało rozmowę kwalifikacyjną online. Obecnie jednak pracodawcy coraz częściej się na to decydują, na co niemały wpływ miała pandemia koronawirusa, która wymusiła zdalny tryb prowadzenia rekrutacji. Jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online, sprawdź, jak należy się do niej przygotować!

Jak się ubrać do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Zastanawiasz się, jak skompletować odpowiednią stylizację na rozmowę kwalifikacyjną online? W rzeczywistości musisz się przygotować tak samo, jak na zwykłe spotkanie z rekruterem. Nie możesz sobie pozwolić na zbyt casualowy strój, tylko dlatego, że łączysz się z rozmówcą z własnego mieszkania. Należy jednak pamiętać, aby unikać zbyt eleganckiego zestawienia - stylizacja overdressed z pewnością będzie za bardzo oficjalna. Najlepiej postawić na styl typu smart casual, sięgając po ubrania w stonowanych kolorach. Dobrym wyborem będzie koszula, marynarka lub cardigan oraz ciemne spodnie. Zadbaj również o to, aby Twój strój dobrze zaprezentował się przed kamerą. Lepiej unikaj zbędnych biżuteryjnych dodatków, które mogłyby odbijać światło, zaburzając odbiór obrazu.

Przygotuj sprzęt na spotkanie online z rekruterem

Zanim nadejdzie planowany termin rozmowy kwalifikacyjnej online, musisz przygotować swój sprzęt na spotkanie z rekruterem - dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych problemów technicznych. Zapoznaj się z obsługą platformy, za pośrednictwem której odbędzie się rozmowa. Sprawdź, czy będziesz mógł bez problemu połączyć się z rekruterem. Koniecznie zadbaj także o odpowiednie ustawienie kamerki, słuchawek oraz mikrofonu. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie dodatkowego urządzenia, na wypadek nagłej awarii laptopa. Pamiętaj też o tym, aby połączyć się z rekruterem ze swojego oficjalnego konta, które w nazwie ma Twoje imię i nazwisko. Nie zapominaj również o odpowiednim sprawdzeniu połączenia sieciowego, aby uniknąć problemów.

Zadbaj o neutralne tło

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet Twój rozmówca widzi nie tylko Ciebie, ale także otaczającą przestrzeń. Aby niepotrzebnie nie odwracać jego uwagi, najlepiej zadbaj o neutralne tło do Waszego spotkania online. Postaraj się, aby w kadrze nie znalazły się niepotrzebne przedmioty stojące na stole czy w dalszej części pokoju. Dobrym pomysłem jest ustawienie kamerki na pustą ścianę lub regał z książkami. Możesz również skorzystać z funkcji rozmycia tła, dostępnej w wielu aplikacjach do połączeń internetowych.

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online na stanowisko w IT? Odwiedź blog IT i zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi tego etapu rekrutacji!

Podtrzymuj kontakt wzrokowy

Kontakt z rekruterem online jest znacznie ograniczony, dlatego głównym środkiem wyrazu będzie Twoja mimika. Musisz postarać się, aby samym wyrazem twarzy okazać zainteresowanie swojemu rozmówcy. Ważne jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego - należy patrzeć wprost w ustawioną wcześniej kamerkę. Staraj się podtrzymywać konwersację, uważnie wsłuchując się w słowa rekrutera. Nie zapominaj o uśmiechu i unikaj niekontrolowanych grymasów. Pamiętaj, że oprócz mimiki istotną kwestią jest także gestykulacja, dlatego powstrzymaj się od nerwowych ruchów.

Interesuje Cię nowa praca? Przygotuj się na internetową rozmowę z rekruterem, która jest praktykowana w wielu firmach.

Podsumowanie

Jeśli dobrze przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej online, lepiej poradzisz sobie ze stresem. Zadbaj o sprawne działanie sprzętu oraz swoją prezencję, aby jak najlepiej wypaść na spotkaniu z rekruterem.


ostatnia zmiana: 2024-01-11
Komentarze
 
Polityka Prywatności