Maj i czerwiec to okres wzmożonej aktywności na rynku pracy i rynku edukacyjnym. Studenci początkowych lat studiów najczęściej poszukują pracy wakacyjnej, starsi stażem już na przełomie trzeciego roku zaczynają zabiegać o praktyki i staże, a studenci kończący naukę koncentrują się na pozyskaniu pracy. Są jeszcze maturzyści, którzy posiłkując się opinią rodziców i znajomych planują kolejny etap edukacji i szukają odpowiedzi na pytanie Jaką szkołę wybrać?
Młodzi Polacy na rynku pracy byliby zadowoleni ze swojej pracy pod względem finansowym, gdyby otrzymywali średnio 1 981 PLN netto miesięcznie – wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL). Oczekiwania płacowe mężczyzn są wyższe, przeciętnie chcieliby zarabiać 2 119 PLN. Wynagrodzenie, które byłoby satysfakcjonujące dla kobiet to średnio 1 816 PLN.
Matura nazywana „egzaminem dojrzałości” jest dopiero początkiem poważnych decyzji. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym roku przed ponad 310 tys. maturzystów stanie przed wyborem kierunku studiów i specjalizacji zawodowej. Decyzje te może ułatwić najnowsza analiza Work Service podsumowująca branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Wiele z wymienionych sektorów gwarantuje nie tylko zatrudnienie, ale także atrakcyjne wynagrodzenie już na starcie.
„Dni Otwarte: Wrocław – Kraków – Warszawa Marzec 2015”. Zapraszamy w Polsce na dni otwarte, gdzie będzie można się z nami spotkać osobiście i dowiedzieć jeszcze więcej o czołowych szpitalach, z którymi współpracujemy.
Obecnie 30% młodych ludzi jest bez pracy. Za dwa miesiące przybędą kolejne tysiące bezrobotnych absolwentów. Przyczyną ich problemów z wejściem na rynek pracy jest często brak doświadczenie, ale także nieumiejętność postępowania w procesie poszukiwania pracy.. Bezkrytycznie kopiowanie ładnie brzmiących zdań do listu motywacyjnego i ślepe odtworzenie CV według wzoru z Internetu, a następnie wysyłanie dziesiątek identycznych kopii dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców to przyczyna wielu porażek. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Takich problemów nie powinny mieć osoby, które ukończyły dobrze prosperujący kierunek, jak finanse czy inżynierię lub posiadają rzadkie umiejętności, które są często poszukiwane przez pracodawców. W większości przypadków, pensje dla początkujących są z góry ustalone, a świeży absolwent nie ma jeszcze zbyt wiele do zaoferowania, aby przekonać szefa do wyższej stawki.
Firma doradcza EY rozpoczyna wiosenną rekrutację. Do 7 kwietnia kandydaci - studenci i absolwenci m.in. kierunków biznesowych, prawniczych, ścisłych i informatyki - mogą przesyłać swoje aplikacje. EY zatrudni blisko 200 osób w sześciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu we Wrocławiu oraz w Łodzi. O wyborze najlepszych nie przesądzą jedynie kwalifikacje kandydatów – będą się liczyć także kompetencje ‘miękkie’, których znaczenie w środowisku pracy jest równie ważne jak przygotowanie merytoryczne.
Absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie osiągają najwyższe zarobki w pierwszej pracy wśród absolwentów wszystkich uczelni w Polsce. Absolwenci SGH prowadzą także w rankingu zarobków niezależnie od stażu pracy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej 76,4% absolwentów AGH, którzy skończyli studia stacjonarne w 2012 r. jest zatrudniona lub prowadzi działalność gospodarczą, 7,8% kontynuuje edukację, 10,7% poszukuje pracy, 3% jest w trakcie jej zmiany, a 2,1% badanych jest bez pracy i nie poszukuje zatrudnienia.
Bezrobocie w Polsce wynosi 14,2%. Bez pracy pozostaje prawie 2,3 mln osób. W najgorszej sytuacji są ludzie młodzi do 25 roku życia, których sytuacja pogarsza się nieprzerwanie od 2007 r. – tak wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy. Chociaż kolejne lata nie zapowiadają się lepiej, , aż połowa maturzystów (w stosunku do 13% 19-latków w 1990 r.) idzie na studia wierząc, że są one przepustką do lepszego świata.
Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce (BPO) należy do jednego z najszybciej rozwijających się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Choć oferuje coraz więcej miejsc pracy, to zmaga się z mitem, że praca w nim to tylko chwilowy przystanek w karierze zawodowej i zajęcie raczej dla ludzi młodych, bez doświadczenia zawodowego. Tymczasem, jak wynika z danych zebranych przez portal Pracuj.pl, pracodawcy z tej branży poszukują też doświadczonych specjalistów, którzy mogą liczyć na rozwój zawodowy.
Do 8 kwietnia firma doradcza Ernst & Young przyjmuje zgłoszenia kandydatów – studentów i absolwentów kierunków biznesowych, prawniczych i technicznych. Mimo obecnego spowolnienia gospodarczego oraz negatywnych informacji z rynku dotyczących bezrobocia i planowanej redukcji etatów, Ernst & Young zatrudni blisko 200 nowych osób w pięciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Ważnym kryterium, które przesądzi o wyborze najlepszych będą kompetencje osobowe i interpersonalne kandydatów.
Świeżo upieczeni absolwenci spotykają się na rynku pracy z murem tzw. „dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku” lub niedopasowaniem ich wykształcenia do wymagań pracodawców. Portal Młodych Profesjonalistów Youngpro.pl we współpracy z czołowymi agencjami pracy stworzył listę stanowisk, na które pracodawcy rekrutują aktualnie absolwentów.
Głównym powodem podjęcia studiów jest chęć zdobycia wiedzy oraz kompetencji, które pozwolą znaleźć satysfakcjonującą pracę. Wielu absolwentów spotyka rozczarowanie po pierwszym kontakcie z rynkiem pracy – co decyduje, że niektórym jednak się powodzi?
Już prawie co drugi młody Hiszpan pozostaje bez pracy, a w Polsce ponad 21 % polskich absolwentów bezskutecznie szuka zatrudnienia. Czy grozi nam hiszpański scenariusz? Czy polscy absolwenci są bez szans, a polskie uczelnie produkują bezrobotnych?
400 mln euro na badanie i rozwój, a także zmiany systemowe, które ułatwią absolwentom wejście na rynek pracy. - Nowe rozdanie europejskich środków to ogromna szansa dla wszystkich studentów - mówił Jerzy Michalak podczas trzeciego już spotkania z cyklu „Absolwenci uczelni oczami praktyków'. Sobotnia wizyta w Wyższej Szkole Handlowej połączona była z uroczystym rozdaniem dyplomów.
Weź udział w dyskusji, oceń lokalnych pracodawców i zgarnij bon podarunkowy! KarieraPlus zaprasza do udziału w badaniu fokusowym mającym na celu ocenę pracodawców z branży handlowej działających w Poznaniu i okolicach! Wnieś swój wkład w kształtowanie lokalnego rynku pracy i już dziś zadbaj o to, by w przyszłości trafiały do Ciebie idealne oferty pracy!
Sytuacja na polskim rynku pracy nie nastraja optymistycznie studentów. Świeżo upieczeni absolwenci rozważają emigrację zarobkową jako pierwszy krok do poważnej kariery. Dokąd wyjadą wykształceni Polacy?
Przeciętny student w Polsce przeznacza na pracę zarobkową 25 godz. tygodniowo, to znaczniej więcej niż jego koledzy z Europy. W przeciwieństwie jednak do innych europejskich żaków zarabia mniej.
Połowa Polaków w wieku 19 lat idzie na studia. Jednak bezrobocie wśród młodych z dyplomami jest duże. Pomóc ma m.in. współpraca z lokalnym biznesem - wynika z danych, przedstawionych przez sejmową komisję nauki.