
Kawa jest jednym z najbardziej powszechnych i popularnych produktów na świecie. W mniejszych bądź większych ilościach, konsumowana jest w każdym zakątku świata. Wielu z nas nie przetrwałoby prawdopodobnie jednego dnia w pracy bez chociaż jednej jej filiżanki. Dlatego też jest ona znakiem nowoczesnego społeczeństwa – zabieganego, aktywnego, pracującego. Ma wiele zalet i w rozsądnych ilościach, warto po nią sięgnąć w pracy.

Czy jesteśmy przywiązani do swojej pracy na tyle, by nie porzucić jej po wygraniu dużej kwoty pieniędzy? A może mając 1 mln złotych po prostu przestalibyśmy pracować? Serwis pracy Praca.pl postanowił sprawdzić, co zrobiłby statystyczny Polak mają do dyspozycji 1 milion złotych.

Kwiecień to miesiąc rozpoczynający nawał rekrutacji do sezonowych prac letnich. Choć do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, pracodawcy już teraz szukają wsparcia niezbędnego dla nich
w tym gorącym okresie. Poszukiwani są m.in. zbieracze owoców, hostessy, animatorzy, magazynierzy, roznosiciele ulotek, a także pracownicy biurowi.

W pierwszym kwartale najwięcej ofert pracy – 31% - dotyczyło pracy w branży IT. Największy wzrost popytu na pracowników w analizowanym okresie zanotowała kategoria Logistyka / Zakupy / Transport. Zapotrzebowanie na specjalistów tej branży wzrosło ponad 6-krotnie. Najczęściej poszukiwanymi kandydatami byli programiści, inżynierowie i przedstawiciele handlowi. Łączna liczba ofert pracy w pierwszym kwartale 2014 była większa o ponad 30% w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.

Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że kandydaci zrobią wszystko, by wyróżnić się na tle innych i zdobyć wymarzoną posadę. By osiągnąć ten cel często pozwalają sobie na puszczenie wodzy fantazji i do dokumentów aplikacyjnych wpisują rzeczy, które znacznie odbiegają od rzeczywistości. Które rubryki koloryzowane są najbardziej? Jak pokazują badania, aż 85% osób szukających pracy nie pisze prawdy w kwestii znajomości języków obcych, połowa kłamie na temat umiejętności zawodowych, a co trzeci wyolbrzymia swoje osiągnięcia lub przypisuje sobie sukcesy kogoś innego.

Szukanie pracy to ciężka praca – z tego powinien zdawać sobie sprawę każdy wkraczający na rynek zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza absolwentów uczelni, szkół średnich czy zawodowych. Właściwe przygotowanie i zaplanowanie działań zaoszczędzi nam nerwów związanych z poszukiwaniem swojego miejsca na rynku pracy.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wśród osób młodych, Unia Europejska kładzie duży nacisk na tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Z racji tego, że te działania stanowią priorytet unijnej polityki społecznej, Komisja Europejska i Euridice sprawdziły, jak w poszczególnych państwach wspierana jest mobilność studentów oraz absolwentów. Jak pokazało badanie, choć Polska wciąż ma sporo do zrobienia, na tle innych państw prezentuje się dobrze.

W dzisiejszych czasach do większości firm aplikuje się online. W świecie nowych technologii CV jest zatem Twoim paszportem – może otworzyć wiele ekscytujących możliwości, jak i zamknąć przed Tobą wiele drzwi. Musisz pamiętać, że pokazuje ono Ciebie nie tylko jako kandydata, ale i jako osobę. Dlatego zobacz, co świadczy o tym, że Twoje CV jest złe lub dobre. Przeczytaj poniższe wskazówki ekspertów monsterpolska.pl i uniknij błędów.

Nowy szef, obowiązki czy utrata stabilizacji w życiu? Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie elementy zmiany pracy są dla pracowników najbardziej stresujące – czego boją się najbardziej idąc do nowej firmy?

Długie dojazdy do biura, wymagający szef czy trudności w skupieniu się w drugiej połowie dnia, to nie jedyne problemy, z którymi możemy się spotkać w pracy. Każdy z nas stara się sobie z nimi radzić na swój sposób. A co zrobić, gdy nasze problemy dotyczą kontaktów z innymi ludźmi?

Sytuacja na rynku pracy poprawia się. W I kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały o 9% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie 2013 roku. Lepsza koniunktura oznacza jednak, że trudniej będzie znaleźć odpowiednich pracowników, dlatego firmy szukają nowych metod dotarcia do najlepszych kandydatów. Jedną z nich są Dni Pracodawców, organizowane online w dniach 7 - 11 kwietnia, podczas których ponad 120 firm zaprezentuje siebie jako atrakcyjne miejsca pracy.

Najbogatszy człowiek w Polsce na liście Forbesa to… absolwent nauk społecznych. W wielu firmach najbardziej pożądanym pracownikiem jest… wszechstronny humanista. Badania uczelni pokazują, że ścieżki kariery zawodowej humanistów nie różnią się także od losów ich kolegów z kierunków ścisłych. Dlaczego więc cały czas są niedoceniani? O tym, jak humaniści mogą odnosić wielkie sukcesy zawodowe, rozmawiać będą eksperci rynku pracy podczas debaty organizowanej przez SWPS i Edulandia.pl w ramach akcji „Humaniści kontratakują”.

Dojście do gabinetu za rękę z rekruterem, pomoc mdlejącemu rozmówcy oraz ewakuacja i rozłożenie ze strażakami skokochronu – taki sposób na wyselekcjonowanie najlepszego kandydata spośród 1734 aplikacji wybrała firma Heineken. Nie jest to odosobniony przykład niestandardowej rekrutacji. By uniknąć przygotowanych wcześniej odpowiedzi na szablonowe pytania, firmy coraz częściej stawiają aplikujących przed niekonwencjonalnymi sprawdzianami.

Wyjazd do pracy za granicę z rodziną to sposób na dobry zarobek, ale także inwestycja w jakość życia i związku małżeńskiego. Badania SWPS pokazały, że polskie pary małżeńskie w Wielkiej Brytanii bardziej cieszą się z życia, a kobiety odczuwają większą satysfakcję ze związku, niż Polacy w kraju.

Rekordowe liczby nadgodzin, prawie 90 dni niewykorzystanego urlopu, ciągłe myślenie o nowych projektach, pełna gotowość na telefon i zacieranie się granic między życiem prywatnym a zawodowym – taki jest powszechny obraz pracoholika. Jednak czy prawdziwy? Okazuje się, że pracoholizm nie ma nic wspólnego z czasem pracy, lecz z nastawieniem do niej – pokazują badania realizowane między innymi w SWPS Sopot.

Wysokie wynagrodzenie - to najbardziej poszukiwana cecha atrakcyjnego pracodawcy. Jak pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad Award 2014, po dwóch latach skupienia pracowników na poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia, obecnie Polacy chcą przede wszystkim dobrze zarabiać. Zdaniem 8000 respondentów firmą, która najlepiej łączy te kryteria jest Mercedes-Benz Polska, który uzyskał tym samym tytuł najbardziej atrakcyjnego pracodawcy w Polsce. Kolejne miejsca na podium zajęły Toyota Motor Manufacturing Polska oraz Samsung Electronics Polska.

W lutym najwięcej - prawie jedna trzecia firm (31 proc.) – poszukiwała kandydatów do pracy w branży IT. Pracodawcy rekrutowali również do finansów / księgowości / controllingu oraz sprzedaży. W obu przypadkach stanowiły one 11 proc. ogółu opublikowanych ofert pracy. W poprzednim miesiącu największą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w kategorii logistyka / zakupy / transport. Całkowita liczba ofert pracy w porównaniu do stycznia tego roku wzrosła o 17 proc., natomiast w stosunku do lutego ubiegłego roku zwiększyła się o prawie 26 proc.

Nowy szef, obowiązki czy utrata stabilizacji w życiu? Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie elementy zmiany pracy są dla pracowników najbardziej stresujące – czego boją się najbardziej idąc do nowej firmy?

Większość firm korzysta z technologii informatycznych i potrzebuje wsparcia wykwalifikowanych pracowników z dziedziny IT. Ta zależność powoduje, że aktualnie ponad 8 tysięcy firm zatrudnia specjalistów IT. W jakim regionie Polski najczęściej zatrudniany jest informatyk i w jakiej branży może liczyć na pracę?

Pytania dotyczące tego co zrobić, by zdobyć dobrą pracę i rozpocząć karierę zawodową, trapią wielu studentów oraz ich rodziców. Od kilku lat są ku temu obiektywne powody. Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w raporcie „Szkolnictwo wyższe w Polsce (2013)” , rokrocznie polskie uczelnie opuszcza prawie dwa miliony absolwentów.