Praca - newsy

Sejm odrzucił przygotowany przez posłów PiS projekt noweli, który zakładał przywrócenie skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, m.in. radiologom. Od lipca zamiast 5 godzin, pracują oni 7 godzin 35 minut dziennie. Od 2 lipca zaczęły obowiązywać nowe normy czasu pracy dla części pracowników medycznych, m.in. radiologów, którzy korzystali dotychczas ze skróconego czasu pracy. Ich czas pracy został zrównany z czasem pracy pozostałych pracowników medycznych i wynosi 7 godzin 35 minut dziennie.
Jak zdobyć pracę w zawodzie lektora lub tłumacza?
Wygląd zewnętrzny oraz nasze zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to cechy, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na decyzję o przyjęciu do pracy. W czasach kiedy przywiązuje się tak dużą uwagę do prezencji, aby dostać wymarzone stanowisko nie wystarczą same kwalifikacje – znajomość zasad dotyczących ubioru i odpowiednie ich zastosowanie to kluczowy aspekt budowania naszego wizerunku podczas pierwszego spotkania z pracodawcą.
Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, częstotliwość przyznawania dodatkowych świadczeń przez pracodawców różni się nie tylko w branżach, ale i województwach. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim (65%). Najrzadziej Ci, którzy pracują w świętokrzyskim (45%). Z kolei najpopularniejszymi benefitami są, niezależenie od województwa, te związane ze zdrowiem.
Liczba osób biernych zawodowo zmniejszyła się o jedyne 103 tys. w II kwartale 2014, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.To pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania aktywizujące zawodowo tę grupę były nieskuteczne.Potrzebna jest większa efektywność w wykorzystywaniu nowych instrumentów, które mają poprawić sytuację osób najbardziej oddalonych od rynku pracy.

Jesień nadeszła, temperatury spadają, ale nawet przy tych niekorzystnych warunkach pod biurami można spotkać grupki pracowników zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.
O jakiej pracy marzą Polacy? Pełnej wyzwań, pozbawionej stresu, a może z wysokimi zarobkami? Z badań przeprowadzonych przez serwis pracy Praca.pl wynika, że najważniejsze dla Polaków jest stabilne zatrudnienie. Dla prawie 1/3 badanych pewność posiadania pracy wystarczy, by praca stała się tą wymarzoną!
„Co zrobiłem źle?”. To pytanie często pada z ust kandydatów uczestniczących w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, które kończą się niepowodzeniem. Wydawać by się mogło, że spotkanie z rekruterem poszło znakomicie i już jesteśmy pewni otrzymania propozycji posady, podczas gdy najczęściej słyszymy, że „znaleźliśmy kogoś z większym doświadczeniem”. Oczywiście takie stwierdzenie może być prawdą, ale z drugiej strony może to być także próba uniknięcia zakłopotania, z chwilą gdy rekruter musi nam oznajmić odmowę.
Znajomość języków obcych, obsługa komputera i wiedza merytoryczna to mocne strony studentów i absolwentów polskich uczelni. Niestety, wielu z nich nie potrafi zastosować wiedzy w praktyce. Słabo wypadają też kompetencje osobiste – wynika z Badania Potrzeb Pracodawców, przeprowadzonego przez Biuro Karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Komisja Europejska podsumowała efekty programu Erasmus w raporcie „Erasmus ImpactStudy”. Badanie wykazało, że absolwenci programu znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy, rzadziej też dotyka ich bezrobocie. Co ciekawe, 27 proc. studentów Erasmusa poznało w trakcie wyjazdu życiowego partnera. Komisja Europejska szacuje, że od 1987 r. dzięki takim znajomościom urodziło się ok. milion dzieci.
Nie jest nowością, że studenci dorabiają podczas studiów. Najczęściej znajdują zatrudnienie na umowę zlecenie. Wiąże się z tym kilka warunków, o których trzeba pamiętać.
Great Place to Work® ogłosił po raz czwarty listę Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie. Trzy pierwsze miejsca zajmują firmy z sektora IT: Google, SAS Institute i NetApp. Te same firmy i dokładnie w tej samej kolejności otwierały także ubiegłoroczną listę TOP 25 na świecie.
Blisko 78% firm ucierpiało z powodu nieuczciwych zachowań pracowników - pokazuje raport Pracodawców PR „Anomia pracownicza w Polsce 2012\\\". Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że używanie mienia pracodawcy jak swojego jest nie tylko nieetyczne, ale także równoznaczne ze złamaniem prawa, za co grożą poważne konsekwencje. Warto umieć rozdzielić strefę prywatną od zawodowej, także w tym zakresie.
Umożliwienie otrzymania wynagrodzenia za pracę szóstego dnia w tygodniu to zmiana, na której najbardziej skorzystają pracownicy. Aby tak się stało, wystarczy skrócić w tym obszarze okres rozliczeniowy z 12 do maksymalnie 4 miesięcy – twierdzą eksperci.
Jak wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, blisko 70% pracodawców szukając pracownika przedstawia znajomość języka angielskiego jako wymóg konieczny. Posługiwanie się nim jest obecnie jedną z podstawowych i niezbędnych umiejętności na rynku pracy i, jak pokazuje analiza ofert rekrutacyjnych, niemal zawsze ułatwia znalezienie zatrudnienia. Z racji rozwijającego się handlu zagranicznego na znaczeniu zyskują też mniej popularne języki obce.
Prawie połowa z nas nie otrzymuje w pracy dodatkowych świadczeń – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Najczęściej oferowane benefity to prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Samochód służbowy czy karty przedpłacone to dobra wciąż przeznaczone tylko do wybranych.
Polski rynek IT prężnie się rozwija, a najwięcej ofert z branży oferują Warszawa, Wrocław oraz Kraków - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.pl. Najbardziej poszukiwani są programiści oraz developerzy z wiedzą dotyczącą baz danych, SQL, Java oraz .NET.
Czasy się zmieniają i puste CV z wpisaną jedynie uczelnią wyższą, choćby jedną z najlepszych niestety nie robi dziś wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Jedno jest pewne, warto pracować w trakcie studiów, nie musi to być doświadczenie zdobyte w wielkiej korporacji, czy znanej firmie, bo zupełnie nie o to chodzi. Praca w bibliotece, kawiarni, czy pobliskim sklepie spożywczym też wbrew pozorom ma znaczenie dla przyszłego szefa.
Niewdzięczna, ciężka, monotonna, słabo płatna. Niedająca możliwości rozwoju, bez perspektyw… Takie stereotypy na temat pracy w call center panują wśród większości czynnych zawodowo ludzi. A jak jest naprawdę?
Rozmowa o podwyżce u 41% pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią – co piąty pracownik przyznaje, że obawa o nerwową reakcję szefa powstrzymuje go przed zainicjowaniem rozmowyo wynagrodzeniu. Co więcej, 70% z nas uważa, że aby otrzymać podwyżkę, trzeba mieć dobre relacje z szefem, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”.

Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
W przedszkolu dla VIP-ów nauczycielka pyta się dzieci, czym zajmują się ich ojcowie. Dzieci mówią, a to że tata pracuje w MSWiA w randze Sekretarza Stanu, a to że jest posłem SLD, a to że jest dyrektorem UKIE. Nagle Jasio wstaje i mówi:
- Mój tato jest zegarmistrzem.
- Jak to Jasiu? - pyta przedszkolanka.
- No bo ciągle tata mówi, że jedzie po wskazówki do Brukseli.
Polityka Prywatności