
Twój samolot rozbija się na środku pustyni. Nie masz z nikim łączności. Przed Tobą perspektywa mroźnej nocy we wraku lub wędrówki w nieznane w poszukiwaniu pomocy. To nie scenariusz nowego filmu z Tomem Cruisem, ale typowe zadanie z assessment center, czyli jednej z metod rekrutacji, która pozwala na wszechstronne sprawdzenie kandydata do pracy.

Programista, urzędniczka, czy pracownik call center, są tak samo narażeni na choroby krążenia nóg, jak pracownicy „stojący”: ekspedientka, czy operator frezarki. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zmianę zawodu powinniśmy pamiętać o wspomaganiu naszych nóg w trakcie pracy – radzą eksperci

Zazwyczaj większość dobrze płatnych prac wymaga gruntownego wykształcenia, dużego talentu oraz ogromnego wysiłku. Niestety, nie każdy dysponuje tymi cechami. Wejdź na dobrą ścieżkę w kierunku intratnej posady, podążając za radami ekspertów.

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w okresie świątecznym. Dla kandydatów to możliwość zyskania dodatkowego wynagrodzenia, ale też poszerzenia swoich kwalifikacji i łatwiejszego zdobycia pracy. Stanowiska, na które prowadzi się rekrutacje są dość zróżnicowane. Rekruterzy poszukują zarówno osób pomagających przy sprzedaży i pakowaniu prezentów, jak i chętnych do przebrania się za Śnieżynkę lub Świętego Mikołaja podczas akcji promocyjnych w sklepach.

Gdyby Mikołaj Kopernik żył w naszych czasach, prawdopodobnie zrewidowałby swoją teorię heliocentryczną. Prawda jest bowiem taka, że świat kręci się dziś wokół nowych technologii. Stan ten odzwierciedla sytuacja na rynku pracy, który potrzebuje coraz większych ilości inżynierów. Karierę w IT warto więc zacząć programować jak najwcześniej – jak to zrobić, podpowiada specjalista firmy Mobica.

Jeszcze nie tak dawno temu głównym benefitem, na jaki mógł liczyć polski pracownik była otrzymywana przed Bożym Narodzeniem paczka świąteczna. Dziś blisko połowa wszystkich pracowników może liczyć na wiele innych dodatków – od pakietów medycznych, przez kupony zniżkowe, po masaż w miejscu pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony to forma zatrudnienia, która dla etatowych pracowników często jest tą wymarzoną. Z drugiej strony, w opinii pracodawców jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy takiej formy zatrudnienia?

W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy?

Ostatni kwartał roku to moment, który firmy często wykorzystują na kompleksowe podsumowanie wyników przedsiębiorstwa oraz pracy zespołów, managerów i poszczególnych pracowników. Sięgają wówczas po pomoc audytorów, dokonujących realnej diagnozy kondycji oraz zasobów przedsiębiorstwa. Jednym z elementów kontroli jest wywiad z pracownikami. Ten jednak dla wielu zatrudnionych wiąże się ze stresem czy lękiem przed jego konsekwencjami.

Zdecydowana większość polskich rekruterów wybiera kandydatów do pracy na podstawie analizy CV (77%) oraz rozmowy kwalifikacyjnej (74%) – wynika z ankiety „Narzędzia w rękach rekrutera” przeprowadzonej wśród specjalistów ds. HR przez eRecruiter. Choć o ostatecznym wyborze nowych pracowników zdają się decydować głównie narzędzia tradycyjne, to firmy coraz chętniej sięgają po nowe technologie – niemal co piąta decyduje się na videorozmowę z kandydatem.

Optymizmem napawają dane z ponad 40 krajów świata, zgromadzone przez Great Place to Work® w ciągu ostatnich 5 lat.Wszędzie tam, gdzie organizowane są konkursy na Najlepsze Miejsca Pracy, mimo wysoko ustawionej poprzeczki, ich laureatom udaje się co roku poprawić dotychczasowe wyniki. Dlaczego firmom tak zależy na zaufaniu i dobrej opinii pracowników?

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, najczęstszym argumentem jaki podają pracodawcy, odmawiając podwyżki, jest trudna sytuacja finansowa firmy. Dla większości aktywnych zawodowo Polaków podwyżka jest motywatorem do dalszej i bardziej efektywnej pracy. Odmowa przyznania podwyżki jest zaś dla części pracowników powodem do rozpoczęcia poszukiwań nowego miejsca pracy.

Powiedzieć dziś o informatyku, że pracuje jako programista, to nie powiedzieć nic. Pole manewru na rynku pracy jest ogromne, sam sektor z każdym dniem zdobywa zaś kolejne gałęzie biznesu. Drapieżna ekspansja, jaką przeżywa w ostatnich latach branża IT i związany z nią rynek zatrudnienia, każe zredefiniować pozycje łowcy i zdobyczy w układzie pracodawca-pracownik. Jak zostać królem polowania?

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, już ponad połowa pracowników w Polsce otrzymuje benefity. Dzięki nim możemy nie tylko rozwijać swoje kompetencje, ale także zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Suma oszczędności, w przypadku hojnego pracodawcy, może wynieść nawet powyżej kilkuset złotych miesięcznie.

Niekiedy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może Cię zaskoczyć. Rekruterzy potrafią zadawać wścibskie, a nawet niegrzeczne pytania. Czasem to forma sprawdzenia cierpliwości kandydata i zbadania jego reakcji na nieprzewidziane sytuacje. To czy zachowasz zimną krew i powstrzymasz emocje, bez wątpienia wpłynie na ocenę Twojej osoby. Nie daj się więc sprowokować i zastosuj kilka prostych strategii, by przejść taką próbę pomyślnie.

Podwładni boją się poruszać z przełożonymi drażliwe tematy, członkowie zarządu są zawsze zadowoleni z odpowiedzi prezesa, a kluczowe dla firmy decyzje podejmowane są jednostkowo, bez jakiejkolwiek dyskusji na forum. Według najnowszego raportu organizacji ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) w taki właśnie sposób funkcjonuje większość organizacji, wiele przez to ryzykując.

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do pracy na podstawie zatrudnienia lub samozatrudnienia w każdym państwie członkowskim i nie muszą posiadać zezwolenia o pracę (z wyjątkiem pewnych ograniczeń dla obywateli Chorwacji chcących podjąć pracę w UE oraz obywateli Unii szukających zatrudnienia w Chorwacji). Niniejszy przewodnik zawiera informacje, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem do pracy za granicę.

Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75% osób mających takie plany to osoby poniżej 35 roku życia. Wśród chętnych do wyjazdu są też częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są nadal kraje UE, a w szczególności: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

Ponad 60% pracowników traktuje firmowe wyjazdy integracyjne jako przyjemność - wynika z badania przeprowadzonego przez portal kariery monsterpolska.pl. Pozostała część, czyli prawie 40% respondentów nie podziela tego entuzjazmu, uważając takie wypady za przykry obowiązek. Największymi zwolennikami są mężczyźni oraz osoby z mniejszych miast.

Zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana m.in. na mocy porozumienia stron, w drodze wypowiedzenia, czyli przez oświadczenie jednej za stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bądź bez wypowiedzenia - przez oświadczenie jednej za stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pierwsza opcja może mieć miejsce w każdej sytuacji, bez spełniania żadnych szczególnych warunków dodatkowych. Jak jest w przypadku pozostałych wariantów?