
Awans na pozycję menedżera to marzenie wielu szeregowych pracowników. Wiążą się z tym nowe zadania, większa władza, lepsze zarobki, możliwość rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko przywileje, ale także obowiązki i większa odpowiedzialność. Nie wszyscy też nadają się na kierownicze stanowisko. Skuteczny menedżer w dzisiejszych czasach powinien posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że poradzi sobie na takim stanowisku. I stale się w tym kierunku doskonalić. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by odnieść sukces roli menedżera.

Jedno miejsce pracy przez całe życie? To, co kiedyś było normą, dziś odchodzi w zapomnienie. Rotacja pracowników jest w naszym kraju wysoka i jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, w 2015 roku utrzymywała się średnio na poziomie powyżej 27%. Mobilność na rynku pracy ściśle skorelowana jest z wiekiem. Najczęściej (średnio co 14 miesięcy) pracę zmieniają Polacy przed 25 rokiem życia. Polacy między 25, a 35 rokiem życia są już bardziej stali – częstotliwość zmiany pracy szacuje się w tej grupie na co cztery lata. Czy częste zmiany są dobre? Jak dbać o swój zawodowy profil, by nie budziły wątpliwości pracodawcy?

Płaca netto w Polsce może rosnąć bardziej dynamicznie. Przedsiębiorcy są gotowi podwyższyć płace pracownikom, jeśli zostaną obniżone obciążenia fiskalne, a także jeśli wzrośnie motywacja i produktywność pracowników. Tymczasem obecnie polskie prawo dopuszcza narzędzia, które przedsiębiorcy mogliby częściej wykorzystywać, aby podnieść płace pracownikom, równocześnie nie podnosząc swoich kosztów. Dzięki temu zostałoby więcej pieniędzy na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – wynika z raportu firmy doradczej EY pt. „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”.

Praca tymczasowa i praca dorywcza – na pozór dwa podobne terminy, które formalnie się różnią. Wspólnym mianownikiem obu z nich jest czas trwania takiej pracy oraz kwestia wpisywania wypracowanego w ten sposób doświadczenia do naszego CV. Odpowiednia konstrukcja życiorysu i zaakcentowanie właściwych elementów pozwoli na atrakcyjne przedstawienie pracy tymczasowej i dorywczej jako ważnej składowej posiadanego doświadczenia zawodowego.

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ponad połowa Polaków (53,3%) odczuwa stres w pracy. W Europie wyprzedzają nas tylko Grecy i Turcy. Stresujemy się przy wykonywaniu codziennych obowiązków, jak i w związku z wyjątkowymi sytuacjami, np. przed ważnym spotkaniem biznesowym. Jak radzić sobie z nerwami, by nie skompromitować się przed klientem albo szefem?

Z pewnością przyznasz rację, że w curriculum vitae najważniejszą uwagę przykłada się do treści tego dokumentu, czyli do doświadczenia i umiejętności aplikanta na stanowisko. Jako świeżo upieczony absolwent uczelni lub jeszcze student nie masz zapewne dużo treści, które mógłbyś umieścić na CV. Warto zatem dodać kilka dodatkowych punktów swojej osobie już w pierwszych chwilach rekrutacji poprzez profesjonalny wygląd dokumentu. Oryginalny, piękny i zarazem profesjonalny wzór CV pozwoli wyróżnić twoją osobę wśród innych kandydatów już na samym starcie.

To już trzeci rok znaczących wzrostów na rynku pracy. Coroczny raport, przygotowany na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl, pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć na rynek pracy. W 2015 roku wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń wyniósł 12,49%.

Koniunktura, rozwój technologii i nowe pokolenia kandydatów na rynku pracy nadają kierunek działaniom pracodawców i rekruterów. Na co w tym roku powinny postawić firmy, które chcą przyciągnąć talenty z rynku? Trendy w rekrutacji w 2016 roku prognozują eksperci LeasingTeam Group.

Część osób korzysta jeszcze z wydłużonego weekendu, który dało wypadające w środę święto Trzech Króli. Jednak za chwilę trzeba będzie wrócić do codziennych, zawodowych obowiązków. A to może nie być takie łatwe, zwłaszcza, gdy urlop trwał więcej niż 3 dni. Według badań przeprowadzonych przez portal Wirtualna Polska, aż 49% spośród 6,5 tysiąca ankietowanych Polaków nie potrafi odnaleźć się w pracy po powrocie z urlopu. Jak więc sprawnie wrócić do pracy i nie stresować się tym faktem?

Asertywność należy do tych kompetencji, które menedżerowie rozwijają najchętniej. Jest tak, ponieważ z jednej strony czują oni potrzebę, by lepiej radzić sobie z pracownikami, a z drugiej, zauważają, że ich samodzielne starania w tym obszarze napotykają wiele barier.

Chyba każdy, kto choć raz zmierzył się z szukaniem pracy, może powiedzieć, że to proces pełen wzlotów i upadków. Czasem długotrwały, w którym radość z telefonu od rekrutera przeplata się z poczuciem rezygnacji po otrzymaniu finansowej oferty od potencjalnego pracodawcy. Można go porównać do jazdy kolejką górską, a wygrywają Ci, którzy wytrwale dążą do swojego celu. Jak zatem nie dać się zwariować w czasie szukania pracy?

Gdy środowisko pracy przypomina pole bitwy, wcale nie musisz stać się jej częścią. Oto kilka sposobów, by zapewnić sobie komfortowe warunki w pracy i nie tracić czasu na niepotrzebne potyczki czy kłótnie.

Uczestnicy maratonu doskonale wiedzą, że kluczem do przekroczenia linii mety nie jest siła, ale wytrzymałość. To samo dotyczy poszukiwania pracy. To zawsze gra na emocjach. Nie wiesz, czy będzie to sprint, czy też długi maraton. Jeśli przyjmiesz, że będzie to maraton, możesz się nieźle zdziwić, kiedy okaże się, że stoisz na starcie sprintu.

Koniec roku to dla wielu osób moment refleksji nad życiem zawodowym. Nowy rok to bowiem doskonały moment na weryfikację postawionych sobie 12 miesięcy wcześniej celów, zastanowienie się nad obecną sytuacją i zaplanowanie nowych działań. Kolejne 365 dni może przynieść wiele sukcesów na polu zawodowym, pod warunkiem jednak, że obrane cele będą realne, a co najważniejsze - konsekwentnie realizowane. Jak się do tego zabrać?

Według badania „Prognoza HR 2016” przeprowadzonego przez HRM partners, największym wyzwaniem firm w przyszłym roku będzie pozyskanie najlepszych pracowników – 55% respondentów wskazuje to jako priorytet. To dobra wiadomość dla kandydatów, którzy zyskują mocniejszą pozycję negocjacyjną. Zmiany w systemach wynagrodzeń planuje niespełna połowa badanych.

Procesy rekrutacji i selekcji w organizacji polegają na przyciągnięciu i wyborze najlepszego pracownika. Stanowią one odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe w firmie. Michel Armstrong, jeden z największych ekspertów zarządzania, uważa, iż ogólnym celem rekrutacji i selekcji „powinno być zapewnienie – przy jak najniższych kosztach – odpowiedniej liczby pracowników zaspokajających potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie zasobów ludzkich”.

Według ankiety przeprowadzonej na stronie kampanii Oswój zmianę portalu pracy monsterpolska.pl, Polacy podchodzą do zmiany pracy rozważnie. Mają świadomość konieczności zmian, często nawet sami je inicjują, jednak nie podejmują decyzji pochopnie. Jak wynika z quizu przeprowadzonego przez serwis monsterpolska.pl na stronie kampanii
Oswój zmianę, do grona Rozważnych szaleńców zalicza się aż 78%* ankietowanych. To postawa, która jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, na zmiennym rynku pracy. Co jednak z innymi postawami? Jak będąc miłośnikiem zmian czy świętego spokoju podchodzić do zmiany zatrudnienia?

Zbliżający się okres świąteczny to nie tylko czas rodzinnych spotkań przy stole, ale także długo wyczekiwanego odpoczynku po zwykle bardzo intensywnej końcówce roku. Zdarza się jednak, że mimo świątecznej przerwy wracamy myślami o pracy, rozważamy ostatnie działania, zastanawiamy się nad kolejnymi albo przejmujemy się zawodowymi sprawami. Jak nie poddać się takim myślom i dobrze wykorzystać Święta do „naładowania baterii” na nowy rok?

Idą święta, a wraz z nimi firmowe spotkania świąteczne. Dla wielu pracodawców to jedyna chwila w roku, kiedy myślą o integracji i dobrej atmosferze w pracy. Jednak coraz więcej firm stawia na konsekwentne budowanie całej swojej kultury organizacyjnej właśnie wokół takich pojęć, jak frajda z pracy, silna więź z kolegami, okazje do wspólnej zabawy, poczucie wspólnoty. Co z tego mają? Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą: bardziej zmotywowanych pracowników oraz więcej pozytywnej energii, która wpływa zarówno na ich kreatywność, jak i produktywność.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat proces szukania pracy diametralnie się zmienił. Jeszcze kiedyś kandydaci polegali przede wszystkim na prasowych ogłoszeniach i własnej sieci kontaktów. Internet sprawił, że szukanie pracy stało się znacznie prostsze i szybsze. Dlaczego?