
Coraz więcej firm zachęca swoich pracowników do aktywności fizycznej, głównie inwestując w karty uprawniające do korzystania z różnych obiektów i zajęć sportowych. Ma to być dodatkowy, pozapłacowy benefit, który podniesie atrakcyjność firmowej oferty. Powodów, dla których warto wspierać aktywność fizyczną pracowników jest jednak znacznie więcej, podobnie jak możliwości tego wsparcia – dowodzą eksperci Well.hr, którzy przeanalizowali praktyki blisko 100 pracodawców.

Z dniem 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozporządzenie doprecyzowuje kwestie ubezpieczenia zawodowego, jakie musi posiadać każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą – zarówno w formie podmiotu leczniczego, a także jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest najważniejsze. Oczywiście, istotne są umiejętności i doświadczenie, jednak zanim będziemy mieli szansę o sobie opowiedzieć, należy pamiętać o swojej prezencji. Ekspertka zdradza jakich błędów unikać, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Czy tego chcemy, czy nie, angielski staje się globalnym językiem biznesu. Coraz więcej korporacji transnarodowych przyjmuje angielski jako wspólny język korporacyjny. Głównym celem takiego działania jest ułatwienie komunikacji i wydajności w geograficznie zróżnicowanych oddziałach i przedsięwzięciach biznesowych.

Dział HR powinien dążyć do większego zaangażowania i produktywności pracowników, co często próbuje się osiągnąć poprzez tworzenie zespołów projektowych. Jeśli jednak „haerowcy” mają rozwijać udaną współpracę, to warto zapytać o to, jak funkcjonuje ich własny zespół? Skuteczny „HR-team” może (i powinien) stanowić inspirację dla innych.

Proces rekrutacyjny to bardzo specyficzna forma relacji pomiędzy osobą, która stara się o zatrudnienie, a reprezentantami potencjalnego pracodawcy. Niestety, zdarza się, że rekruterzy podchodzą do kandydatów „taśmowo” i nawet jeśli nie naruszają prawa, to czasem przekraczają granice zachowań, które można uznać za etyczne.

Poszukiwania pracy, zwłaszcza na rynku europejskim, będą skuteczniejsze dzięki CV sporządzonym według ogólnie przyjętych standardów. Rekruterzy na analizę kandydatury poświęcają najwyżej kilka minut, często jest to jedynie kilkadziesiąt sekund, dlatego warto zrobić wszystko, by informacje zaprezentować w sposób przejrzysty i czytelny, taki który nie nastręczy odbiorcy problemów. Jeśli aplikujesz do pracy za granicą i zastanawiasz się, jak przedstawić swoją osobę, zobacz czym jest Europass CV i w jaki sposób przygotować taki dokument.

Polskie firmy nie boją się europejskiego i światowego biznesu. Świadczy o tym utrzymujący się już od kilku lat trend internacjonalizacji. Według Eurostatu w ostatnich 15 latach zaobserwować można było wyraźne otwarcie naszej gospodarki na współpracę zagraniczną: wskaźnik ten, mierzony stosunkiem wartości eksportu do PKB, wzrósł z około 29% do aż 52%. Naturalną konsekwencją tego zjawiska jest fakt, iż Polacy coraz częściej muszą swobodnie porozumiewać się z zagranicznym kontrahentem. Z jakich sposobów nauki powinni skorzystać?

Coraz więcej Polaków zainteresowanych jest poszerzeniem kwalifikacji z zakresu programowania. W tym gronie znaczący udział mają osoby z wykształceniem humanistycznym. Największą popularnością cieszą się bootcampy Data Science - zainteresowanie tym rodzajem doskonalenia zawodowego wynosi już ponad 50 proc.. Przybywa również kobiet, które chcą rozwijać umiejętności związane z IT. Ich udział w zgłoszeniach sięga już prawie 30 proc. Zdecydowana większość z nich wybiera właśnie analizę danych - wynika z najnowszego raportu Kodołamacz.pl.

Wpływ na poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy ma… sam rynek. Brak wystarczającej liczby pracowników oraz poszukiwanych kompetencji sprzyja równouprawnieniu. I choć nasza rodzima rzeczywistość jest daleka od ideału, zachodzą w niej zmiany, którym bieg nadają również pracodawcy chcący zachować konkurencyjną pozycję na rynku. Są wśród nich też tacy, którzy w tym kierunku idą od dawna, kibicują zwiększeniu się liczby pań, zarówno w zawodach technicznych, jak i na stanowiskach kierowniczych.

Ona programuje, a on jest dekoratorem wnętrz. Brzmi nietypowo? Chociaż zawody coraz rzadziej są dzielone na „męskie” i „damskie”, niektóre stereotypy trzymają się mocno. – Nie będzie lepszego czasu na walkę z etykietowaniem na rynku pracy. Kiedy firmy nie mają kim obsadzać wakatów, uprzedzenia schodzą na dalszy plan – mówi Anna Wicha, dyrektor zarządzająca Adecco Poland.

Aż 84 proc. respondentów badania Hays Poland wskazało, że najwyższe stanowiska w ich firmach zajmują mężczyźni. Wśród firm z branży finansowo-księgowej odsetek kobiet w zarządach wynosi jedynie 18 proc.

Pracują za czterech i są coraz tańsze. Nic dziwnego, że polscy pracodawcy, którzy narzekają na spore deficyty kadrowe, zaczynają sięgać po roboty. Dowodem na wzrost tego trendu jest pierwsza w Polsce agencja pracy robotów, która w tym roku rozpoczęła już realizację pierwszych zleceń.

Na początku roku ZUS poinformował pracodawców o obowiązku raportowania wyników kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przez pracowników. Dokument wywołał konsternację adresatów, a z praktyki Conperio, największej i najbardziej doświadczonej w problematyce absencji chorobowej firmy konsultingowej na polskim rynku oraz jej klientów wynika, że w swoich działaniach ZUS jest często niekonsekwentny. Podczas, gdy pracodawcy wykonują działania na rzecz weryfikacji zwolnień, a ich prace odnoszą skutki w obszarze ograniczenia absencji chorobowej, ZUS swoimi sprzecznymi decyzjami utrudnia prowadzenie efektywnych działań.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na formy rekrutacji, które pozwalają poznać różne kompetencje kandydata – nie tylko te zawodowe, ale także społeczne. Skutecznym przykładem takich działań jest warsztat dający korzyści zarówno uczestnikom, jak i organizatorom.

Nazwa firmy, usługi czy produktu, to pierwszy komunikat, jaki marka wysyła w świat. Klient, który ma do wyboru dwa produkty o zbliżonych cenach, prędzej wybierze ten, który zapamiętał i pozytywnie skojarzył. Justyna Fabijańczyk, projektantka nazw, podpowiada, w jaki sposób właściwie dobrać nazwę firmy, marki czy bloga i nie popełnić przy tym najważniejszych błędów.

Kobiety chcą robić karierę i nie boją się awansu - wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego przez Fundację Sukces Pisany Szminką
„Szanse i bariery dla Polek w biznesie i na rynku pracy”. Jedna trzecia kobiet deklaruje potrzebę jasno wytyczonej ścieżki rozwoju. Bardzo ważne okazuje się wsparcie, zarówno profesjonalne, jak i życiowe ze strony partnera.

Wiele osób pracujących na terenie Holandii nie zdaje sobie sprawy z faktu, że oprócz zwrotu podatku dochodowego, mogą liczyć na dodatkowe świadczenia oraz ulgi. Wysokość pojedynczego dodatku może sięgnąć ponad 4000 Euro! Poniżej prezentujemy informacje odnośnie holenderskich zasiłków i dodatków możliwych do uzyskania za naszym pośrednictwem.

W nowocześnie zarządzanej firmie wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe powinny opierać się na strategii – spójnej ze strategią firmy oraz adekwatnej do pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Skoro to pracownicy mają zapewnić firmie sukcesy, ich wynagrodzenie powinno być tak zaplanowane, aby we właściwy sposób motywowało do konkretnych osiągnięć.

Młody wiek nie zawsze oznacza pewność posiadania pracy. Są historie, gdzie to właśnie młodzi ludzie mają największy problem z powrotem na rynek. Jak się nie poddać i znaleźć pracę radzą eksperci firmy doradztwa personalnego HRK S.A.