
Firmy nie awansują osób niedbających o porządek w miejscu pracy. Z badań Career Survey wynika, że aż 28 proc. pracodawców nie wyobraża sobie awansu pracownika, na biurku, którego jest brud.

Szukasz pracy. Znalazłeś ciekawą ofertę, na którą chcesz odpowiedzieć. I w tym momencie zastanawiasz się jakie wysłać CV – standardowe czy kreatywne? Badacze z SWPS podpowiadają, czym się kierować przy wyborze takiej decyzji.

Czy programy Unii Europejskiej wspierające mobilność istotnie ułatwiają karierę zawodową
i wykorzystanie własnych umiejętności? Co przeszkadza w swobodnym poruszaniu się po europejskich rynkach pracy?

Praca w godzinach nadliczbowych to w wielu firmach norma – zwłaszcza teraz, kiedy redukcje zmniejszyły ilość pracowników, a jednocześnie pracy jest tyle samo, a niekiedy nawet więcej...

Legalne zatrudnienie ma już od 8 do 10 tys. Te liczby jednak wzrosną - prognozują eksperci rynku pracy, bo Polki już nie chcą wyjeżdżać do pracy na dziko.

Jak pokazują wyniki czternastej edycji sondażu „Plany Pracodawców” prowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad, pracodawcy prognozują spadek recesji oraz wzrost gospodarczy w ciągu najbliższego półrocza.

Mimo nieznacznej przewagi liczebnej mężczyzn – to kobiety są bardziej aktywne zawodowo w internetowych społecznościach biznesowych. Panie przeważają co prawda wśród najmłodszych użytkowników – jednak to Panowie zajmują więcej stanowisk managerskich.

Odpowiednio dobrany zapach może wpływać na zapał uczniów czy pracowników do bardziej wytrwałego wykonywania zadań.

Po majowym wypoczynku wracamy do pracy, której coraz częściej towarzyszy stres. To prowadzi do mniejszej wydajności pracowników, a często – do depresji i mniejszego zaangażowania się w życie zawodowe.

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, sposób w jaki się prezentujemy ma istotny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Profesjonalny strój pomaga w codziennych kontaktach zawodowych. Dlatego o wygląd należy zadbać nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

24 Kwietnia 2012 r. wystartował nowy projekt Stowarzyszenia „Absolwenci na walizkach” finansowany przez Fundację BZ WBK, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w autoprezentacji na rynku pracy poprzez wykorzystanie niestandardowych metod: e-portfolio oraz video-CV.

Telefony komórkowe, laptopy i samochody służbowe najczęściej otrzymują osoby pracujące w sprzedaży, branży IT oraz inżynierowie. W ponad trzech czwartych firm pracownicy mają do dyspozycji telefony komórkowe.

Coraz odważniej i pikantniej. Tylko 32 proc. Polaków w ogóle nie rozmawia w pracy o seksie. Tylko, bo jeszcze niedawno wydawało się, że jest to jeden z tematów tabu.

Rekrutacja w biznesowych portalach społecznościowych staje się podstawą w procesie pozyskiwania pracowników z branży IT.

Wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe, są najczęściej poszukiwani przez pracodawców. 48,5 proc. spółek zadeklarowało chęć zatrudniania osób z takimi kwalifikacjami.

Z uwagi na koniunkturę gospodarczą trudno spodziewać się wzrostu stałego zatrudnienia. Dopóki sytuacja makroekonomiczna w Europie nie stanie się bardziej stabilna, firmy raczej będą uzupełniać kadry, albo zastępować jednych pracowników drugimi niż zwiększać zatrudnienie.

Rok 2011 był rekordowy pod względem liczby nowo zarejestrowanych pracowników z Polski w Niemczech. W stosunku do wcześniejszego roku, liczba Polaków, którzy posiadają legalne zatrudnienie, zwiększyła się o ponad 27%, natomiast nadal prawie połowa trafia do szarej strefy - wynika z danych Niemieckiego Federalnego Urzędu Pracy. Eksperci Work Service oczekują zwiększenia migracji zarobkowej w 2012 roku, sięgającej nawet 80 tysięcy Polaków, wybierających pracę za zachodnią granicą.

Sytuacja na polskim rynku pracy nie nastraja optymistycznie studentów. Świeżo upieczeni absolwenci rozważają emigrację zarobkową jako pierwszy krok do poważnej kariery. Dokąd wyjadą wykształceni Polacy?

Przeciętny student w Polsce przeznacza na pracę zarobkową 25 godz. tygodniowo, to znaczniej więcej niż jego koledzy z Europy. W przeciwieństwie jednak do innych europejskich żaków zarabia mniej.

Polska zajmuje pierwszą pozycję pośród badanych krajów ex aequo z Francją (109 pkt.). Stabilizacja mobilności zawodowej świadczy o uspokojeniu się niepewnej sytuacji na rynku, który daje więcej wiary w szansę na znalezienie zatrudnienia.