Praca - newsy

Co trzeci kandydat kłamie lub koloryzuje w swoim CV. Nawet z pozoru niewinna półprawda może przekreślić szansę na uzyskanie zatrudnienia. Specjaliści ds. rekrutacji uzbrojeni są bowiem w wiele narzędzi, dzięki którym eliminują niewiarygodne aplikacje z procesu rekrutacyjnego. Portal Youngpro.pl opublikował zestawienie 5 historii rekruterów, w których odsłaniają nieco kulisy swojej pracy.
Informatycy w Polsce nie narzekają na brak dobrych ofert pracy. Firma Sedlak&Sedlak wykazała, że już pod koniec 2011 r. pracownicy branży IT w Polsce zarabiali średnio 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Według Komisji Europejskiej, w sektorze IT w całej Europie do 2016 r. ma powstać 700 tys. nowych wakatów.
Jeżeli chodzi o płeć branża IT jest hermetyczna. Od lat dominują w niej mężczyźni i naprawdę mało zmienia się w tym temacie. Specjaliści wciąż zastanawiają się w czym tkwi problem i próbują znaleźć jego rozwiązanie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobry zespół to taki, który jest zróżnicowany, również pod względem płci.
Do końca lutego naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz University of Colorado przeprowadzają szkolenie przez Internet na temat stresu pourazowego w pracy. Osoby, które przejdą szkolenie będą potrafiły lepiej radzić sobie ze stresem w swojej pracy.
Wybór zawodowej ścieżki jest kluczem do sukcesu. Jednak nie zawsze wiadomo, czym w tym wyborze się kierować. Dlatego przedstawiamy wam ciekawy sposób na zdobycie zawodu poprzez kwalifikacyjne kursy zawodowe w AP Edukacja. Nigdy nie wiadomo czy do naszego dyplomu po studiach nie przyda się jeszcze inny zawód...
Centra Usług Wspólnych to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na polskim rynku pracy. Branża ta obecnie zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników, a eksperci przewidują dalszy wzrost zatrudnienia w niej - nawet o 10-20 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Kogo poszukują pracodawcy w tym sektorze oraz jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat?
Po kryzysie ubiegłorocznym w branży budowlanej również najbliższe miesiące nie przyniosą niczego dobrego. - "Wyhamowały zarówno inwestycje w budynki, jak również typowo infrastrukturalne, np. w drogi. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tej branży udało się stanąć na nogi" - nie pozostawia wątpliwości Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Z budowlanką sprawa jest jasna, ale co się będzie działo w pozostałych branżach?
Pracownicy sektora finansowego posiadają umiejętności, które nie zawsze są odpowiedzią na to, czego oczekują od nich pracodawcy. Atrakcyjność pracownika działu finansowego jest uzależniona od różnych czynników. W zależności od obsadzanego stanowiska, pozwalają one na zdobycie pracy zarówno doświadczonym specjalistom, jak i osobom dopiero zaczynającym swoją karierę zawodową w tej branży.
Mimo kryzysu gospodarczego na polskim rynku są zawody, których nikt nie chce wykonywać mimo wysokich zarobków i dobrych prognoz danej branży na przyszłość. Jakie to zawody i dlaczego brakuje chętnych do ich wykonywania?
Początek roku kalendarzowego, to świetna pora na poszukiwanie nowej pracy. Swoje pięć minut powinni w tym czasie wykorzystać studenci, którzy już teraz planują wakacyjne wydatki. Z początkiem nowego roku, praktycznie w każdej firmie, planowany jest budżet, a więc istnieje ogromna szansa, że znajdą się pieniądze na nowe stanowisko pracy.
Handlowcy od lat są najbardziej poszukiwanymi pracownikami, bez względu na koniunkturę w gospodarce. Potwierdzają to też dane z cyklicznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów” – w ubiegłym roku 42 proc. wszystkich ofert opublikowanych w tym serwisie skierowanych było do tych specjalistów. Jednak mimo dużego popytu na umiejętności i wiedzę handlowców, osoby pracujące w tym zawodzie częściej niż inni rozważają jej zmianę.
W Dzisiejszych czasach odległość nie jest przeszkodą. Nie ze względu na ogromne możliwości infrastrukturalne i techniczne względem wygodnego podróżowania, a na możliwość poszerzania wiedzy, kontaktów i pracy w prawdziwie międzynarodowym środowisku, jaką daje praca w tak zwanych wirtualnych zespołach.
Do 2020 r. pracodawcy z krajów OECD będą potrzebowali około 18 mln wykształconych pracowników. Eksperci zapowiadają, że już niedługo rozwinięte gospodarki świata odczują niedobór wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem. W tym samym czasie 32-35 mln osób z wykształceniem średnim może dotknąć bezrobocie. Czy wyższe wykształcenie dla młodych osób w Polsce jest sposobem na znalezienie dobrej posady i ochroną przed bezrobociem?
Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli możesz gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?
Około 80 proc. badanych Polaków ocenia kondycję gospodarczą naszego kraju, jako złą, a blisko 30 proc. liczy się, z co najmniej umiarkowanym ryzykiem utraty pracy w nadchodzącym półroczu. Pomimo tych opinii, bardzo wysoko oceniamy sytuację swoich własnych pracodawców. 3 na 5 badanych spodziewa się w tym roku podwyżki wynagrodzenia, taka sama grupa uważa również, że znajdzie porównywalną pracę w przypadku konieczności poszukiwania nowego zatrudnienia.
Jak wynika z raportu Antal International optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17% firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości.
Wielu osobom zawód stewarda czy stewardessy wydaje się wymarzonym zajęciem. Tymczasem praca na pokładzie samolotu często odbiega od idealistycznych wyobrażeń: „oprócz pięknie wyglądających mundurów i podróży w różne zakątki świata, zawód ten wiąże się z ogromną odpowiedzialnością”. Jak wygląda praca stewardessy, co jest w niej najciekawsze, a co najtrudniejsze? Wywiadu dla portalu whynotfly.pl udzieliła Klaudia Kwoka, która na własnej skórze poczuła, jak to jest być stewardessą.
Świeżo upieczeni absolwenci spotykają się na rynku pracy z murem tzw. „dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku” lub niedopasowaniem ich wykształcenia do wymagań pracodawców. Portal Młodych Profesjonalistów Youngpro.pl we współpracy z czołowymi agencjami pracy stworzył listę stanowisk, na które pracodawcy rekrutują aktualnie absolwentów.
Kontraktowa praca zyskuje na popularności wśród osób zatrudnionych w branży IT. Takie rozwiązanie niesie z sobą wiele zalet, niedostępnych przy tradycyjnych form zatrudnienia.
Słyszymy złośliwe komentarze na temat tego, że ktoś dostał pracę przez znajomego, tatę czy wujka. Rzeczywistość pokazuje, że 75 proc. osób znajduje pracę lub zmienia ją na nową dzięki informacjom czy pomocy otrzymanej od rodziny oraz znajomych. Nie oznacza to jednak wcale, że aż 75 proc. z nas to “załatwiacze bez kompetencji”, a raczej wskazuje na fakt jak ważna jest umiejętność budowania i utrzymywania relacji, czyli tzw. networking.

Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
Podawanie pracownikowi wysokości pensji w wartości brutto, jest jak
podawanie długosci członka razem z kręgosłupem.
Polityka Prywatności