Praca - newsy

W czasach stagnacji gospodarczej przedsiębiorcy rywalizują o najlepszych kandydatów, dzięki którym skuteczniej poradzą sobie z wyzwaniami rynku. W tej konkurencji wygrają ci pracodawcy, których wizerunek najlepiej przekona kandydata. Z badania Randstad Award 2013 wynika, że aż 68 proc. pracowników byłoby gotowych zmienić pracodawcę ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jednakże podjęcie decyzji o zmianie pracy nie sprowadza się do porównania zarobków - ważnym czynnikiem obniżającym chęć do zmiany jest stabilna sytuacja finansowa aktualnego pracodawcy. Jak wynika z badania, idealną branżą dla kandydatów jest energetyka-ciepłownictwo, kojarzona z wysokimi zarobkami oraz stabilnym zatrudnieniem.
W styczniu, wśród ofert pracy na portalu kariery monsterpolska.pl, najwięcej było tych z branży IT. Miejsce drugie zajął sektor finansowy, a trzecie branża sprzedażowa. Porównując liczbę ofert pracy minionego miesiąca z grudniem 2012 r., to była ona wyższa o 16 proc.
Branża logistyczna poszukuje pracowników z instynktem biznesowym. Efektywna logistyka to recepta wielu firm na sprawne funkcjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego. Odpowiednia wielkość produkcji i sprawna dystrybucja przy minimalnych nakładach kosztowych i maksymalnym zadowoleniu klientów to dzisiejsze wyzwania tej branży.
Za pomocą jednego kliknięcia dowiedzieć się można o człowieku naprawdę wiele, zwłaszcza w czasach mediów społecznościowych. Wiedzą o tym pracodawcy i wykorzystują social media nie tylko do celów rekrutacyjnych, np. publikując oferty pracy, ale również po to, by sprawdzić potencjalnego kandydata. Co interesuje rekruterów i gdzie poszukują oni informacji?
Jak wynika z badania Kandydat 2012, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. prawie połowa potencjalnych kandydatów nie zdecydowałaby się na podjęcie pracy w firmie o złej reputacji. Największe znaczenie opinii o pracodawcy ma znaczenie dla specjalistów z branży IT, a najmniej wizerunkiem pracodawcy przejmują się osoby zatrudnione w branżach „wizerunkowych” – w marketingu i reklamie.
Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych dostają od 3 do nawet ponad 17 tys. zł miesięcznie emerytury. Skąd taka różnica? Przede wszystkim zarówno emerytowani żołnierze, jak i policjanci, strażacy czy funkcjonariusze służb specjalnych otrzymują emerytury ze swojego branżowego ZUS-u. Jak podaje dziennik, emerytury żołnierzy zawarte są w corocznym budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Grupa Allegro, zatrudniająca w Polsce ponad 500 specjalistów IT, poszukuje nowych pracowników. Na zatrudnienie w Poznaniu, Warszawie, Toruniu i Wrocławiu mogą liczyć przede wszystkim Programiści PHP, Java, Testerzy i specjaliści do działu infrastruktury.
Co trzeci kandydat kłamie lub koloryzuje w swoim CV. Nawet z pozoru niewinna półprawda może przekreślić szansę na uzyskanie zatrudnienia. Specjaliści ds. rekrutacji uzbrojeni są bowiem w wiele narzędzi, dzięki którym eliminują niewiarygodne aplikacje z procesu rekrutacyjnego. Portal Youngpro.pl opublikował zestawienie 5 historii rekruterów, w których odsłaniają nieco kulisy swojej pracy.
Informatycy w Polsce nie narzekają na brak dobrych ofert pracy. Firma Sedlak&Sedlak wykazała, że już pod koniec 2011 r. pracownicy branży IT w Polsce zarabiali średnio 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Według Komisji Europejskiej, w sektorze IT w całej Europie do 2016 r. ma powstać 700 tys. nowych wakatów.
Jeżeli chodzi o płeć branża IT jest hermetyczna. Od lat dominują w niej mężczyźni i naprawdę mało zmienia się w tym temacie. Specjaliści wciąż zastanawiają się w czym tkwi problem i próbują znaleźć jego rozwiązanie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobry zespół to taki, który jest zróżnicowany, również pod względem płci.
Do końca lutego naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz University of Colorado przeprowadzają szkolenie przez Internet na temat stresu pourazowego w pracy. Osoby, które przejdą szkolenie będą potrafiły lepiej radzić sobie ze stresem w swojej pracy.
Wybór zawodowej ścieżki jest kluczem do sukcesu. Jednak nie zawsze wiadomo, czym w tym wyborze się kierować. Dlatego przedstawiamy wam ciekawy sposób na zdobycie zawodu poprzez kwalifikacyjne kursy zawodowe w AP Edukacja. Nigdy nie wiadomo czy do naszego dyplomu po studiach nie przyda się jeszcze inny zawód...
Centra Usług Wspólnych to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na polskim rynku pracy. Branża ta obecnie zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników, a eksperci przewidują dalszy wzrost zatrudnienia w niej - nawet o 10-20 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Kogo poszukują pracodawcy w tym sektorze oraz jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat?
Po kryzysie ubiegłorocznym w branży budowlanej również najbliższe miesiące nie przyniosą niczego dobrego. - "Wyhamowały zarówno inwestycje w budynki, jak również typowo infrastrukturalne, np. w drogi. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tej branży udało się stanąć na nogi" - nie pozostawia wątpliwości Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Z budowlanką sprawa jest jasna, ale co się będzie działo w pozostałych branżach?
Pracownicy sektora finansowego posiadają umiejętności, które nie zawsze są odpowiedzią na to, czego oczekują od nich pracodawcy. Atrakcyjność pracownika działu finansowego jest uzależniona od różnych czynników. W zależności od obsadzanego stanowiska, pozwalają one na zdobycie pracy zarówno doświadczonym specjalistom, jak i osobom dopiero zaczynającym swoją karierę zawodową w tej branży.
Mimo kryzysu gospodarczego na polskim rynku są zawody, których nikt nie chce wykonywać mimo wysokich zarobków i dobrych prognoz danej branży na przyszłość. Jakie to zawody i dlaczego brakuje chętnych do ich wykonywania?
Początek roku kalendarzowego, to świetna pora na poszukiwanie nowej pracy. Swoje pięć minut powinni w tym czasie wykorzystać studenci, którzy już teraz planują wakacyjne wydatki. Z początkiem nowego roku, praktycznie w każdej firmie, planowany jest budżet, a więc istnieje ogromna szansa, że znajdą się pieniądze na nowe stanowisko pracy.
Handlowcy od lat są najbardziej poszukiwanymi pracownikami, bez względu na koniunkturę w gospodarce. Potwierdzają to też dane z cyklicznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów” – w ubiegłym roku 42 proc. wszystkich ofert opublikowanych w tym serwisie skierowanych było do tych specjalistów. Jednak mimo dużego popytu na umiejętności i wiedzę handlowców, osoby pracujące w tym zawodzie częściej niż inni rozważają jej zmianę.
W Dzisiejszych czasach odległość nie jest przeszkodą. Nie ze względu na ogromne możliwości infrastrukturalne i techniczne względem wygodnego podróżowania, a na możliwość poszerzania wiedzy, kontaktów i pracy w prawdziwie międzynarodowym środowisku, jaką daje praca w tak zwanych wirtualnych zespołach.
Do 2020 r. pracodawcy z krajów OECD będą potrzebowali około 18 mln wykształconych pracowników. Eksperci zapowiadają, że już niedługo rozwinięte gospodarki świata odczują niedobór wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem. W tym samym czasie 32-35 mln osób z wykształceniem średnim może dotknąć bezrobocie. Czy wyższe wykształcenie dla młodych osób w Polsce jest sposobem na znalezienie dobrej posady i ochroną przed bezrobociem?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
- Czy jeżeli zostaniesz burmistrzem, przyjmiesz mojego syna do pracy w magistracie?
- A co on potrafi?
- Absolutnie niczego nie umie!
- Znakomicie! Nie będziemy go więc musieli przekwalifikowywać!
Polityka Prywatności