Finlandia - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo: Finlandia
Języki urzędowe: fiński
Kod telefoniczny: +358
Domena internetowa: .fi / .ax

Czy rozmowa przebiega według ściśle określonego schematu?

Zwykle na rozmowę pracodawca decyduje się zaprosić 3-10 kandydatów. Może podjąć decyzję po jednym spotkaniu albo przeprowadzić dodatkowe rozmowy lub testy kompetencyjne.

Po przywitaniu następuje wprowadzenie poświęcone stanowisku i przedsiębiorstwu wygłaszane przez pracodawcę. Kandydat powinien wyraźnie się przedstawić
i nawiązać ze wszystkimi kontakt wzrokowy. Zanim padną pytania, od kandydata oczekuje się powiedzenia kilku słów na swój temat, dlaczego ubiega się o daną posadę i dlaczego, jego zdaniem, powinien zostać wybrany. Na końcu spotkania kandydat ma szansę zadać wszelkie pytania, na które odpowiedź dotychczas nie padła.

Rozmowy kwalifikacyjne są zwykle przeprowadzane w swobodnej atmosferze. Nie należy jednak dziwić się, jeżeli w trakcie spotkania nastąpią chwile ciszy - osoby prowadzące rozmowę mogą wtedy robić notatki.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej należy zachować spokój i mówić wyraźnie. Kandydat powinien wymienić swoje osiągnięcia, ale nie powinien sprawiać wrażenia osoby zbyt pewnej siebie. Ważne jest, aby wykazać zainteresowanie pracą na danym stanowisku, biorąc aktywny udział w rozmowie, uważnie słuchając i prosząc o wyjaśnienie, jeżeli niejasne jest, co pracodawca ma na myśli. Niedopuszczalne jest jednak przerywanie osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Należy przede wszystkim zachować szczerość i nie krytykować poprzednich pracodawców.

Prośba o wzięcie udziału w teście psychologicznym lub sprawdzianie umiejętności to dobry znak - oznacza, że dany kandydat znajduje się w grupie najlepszych. Tak naprawdę do testów lub sprawdzianów nie można się przygotować; najlepsza rzecz, jaką można uczynić, to dobrze się wyspać i być szczerym. Nie należy próbować udawać kogoś, kim się nie jest.

Dla pracodawcy ważne jest poznanie kwalifikacji zawodowych i umiejętności kandydata. Pracodawca pragnie jednak poznać także jego osobowość, wady i zalety, a także opinię poprzedniego pracodawcy na temat jego pracy. Najczęściej od kandydata wymaga się również opisania umiejętności radzenia sobie ze stresem, pracy pod presją czasu oraz rozwiązywania trudnych sytuacji.

Jakie pytania są uznawane za niestosowne?

Ustawa o zakazie dyskryminacji zabrania dyskryminacji ze względu na wiek, pochodzenie etniczne, narodowość, obywatelstwo, język, przynależność do grupy wyznaniowej, poglądy polityczne, stan zdrowia, niepełnosprawność, orientację seksualną lub inne cechy osobiste. Kandydat nie jest zazwyczaj zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące przekonań religijnych i politycznych, chorób, ciąży, planów rodzinnych lub działalności w związkach zawodowych. Jeżeli dobry stan zdrowia jest niezbędny do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, pracodawcy mogą zadawać konkretne pytania dotyczące tej kwestii.

opublikowano: 2014-08-27
ostatnia zmiana: 2014-08-28

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)
Polityka Prywatności