Nie obowiązuje typowy schemat rozmowy kwalifikacyjnej. Jej przebieg zależy od stanowiska i przedsiębiorstwa (jego wielkości i sektora działalności).
W związku z tym jest całkiem prawdopodobne, że osoba prowadząca rozmowę zada kandydatowi podchwytliwe pytania,w szczególności o powody, dla których odszedł z poprzedniej pracy lub odrzucił inne oferty. Należy się wcześniej przygotować na takie pytania. Można przećwiczyć odpowiedzi na te pytania z bliskimi lub przyjaciółmi, którzy powinni szczerze ocenić, czy odpowiedzi brzmią przekonująco.
Co do zasady, w przypadku pytań o negatywne doświadczenia, należy zawsze starać się pokazać wynikające z nich korzyści. Nie należy przy tym wypowiadać się negatywnie na temat poprzednich pracodawców lub współpracowników. Negatywnym doświadczeniom należy przeciwstawić przykłady sukcesów.
Jeżeli kandydat chce wywrzeć dobre wrażenie i przekonać potencjalnego pracodawcę, powinien okazywać pozytywne nastawienie, nie tracić głowy i utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą prowadzącą rozmowę.