W przypadku pracy niskopłatnej lub posady przeznaczonej dla pracowników niewykwalifikowanych (w przemyśle hotelarskim lub gastronomicznym, w handlu detalicznym) do powszechnie stosowanych praktyk należy zgłoszenie drogą telefoniczną, a coraz częściej - e-mailem. W przypadku innych stanowisk normą jest przesłanie listu motywacyjnego i CV e-mailem lub pocztą. Kandydat powinien sprawdzić, czy dane osobowe, opisane doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie odpowiadają rzeczywistości.
Organizacje pośrednictwa pracy, którym przedsiębiorstwa mogą zlecać znalezienie pracowników na wolne stanowiska, dokonują na ogół wstępnej selekcji kandydatów i przedstawiają wybrane CV pracodawcy.
Jeżeli kandydat ubiega się o pracę w danym przedsiębiorstwie w sposób spontaniczny, warto by skontaktował się z działem lub z kierownikiem, który może udzielić informacji na temat wolnych miejsc. Należy opisać rozmówcy swoje plany, określić jakiego stanowiska się poszukuje oraz zapoznać go ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Następnie kandydat powinien zapytać o możliwość przesłania swojego CV oraz listu motywacyjnego. Po uzyskaniu zgody można wysłać dokumenty wskazanej osobie lub do danego działu. Takie podejście zwiększa szanse kandydata na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.