Praca - artykuły, informacje

tag
Według danych Eurostat tylko 7 z 28 krajów Unii Europejskiej ma niższy poziom bezrobocia niż Polska. - Teoretycznie to bardzo dobra informacja. W praktyce jednak sytuacja wygląda znacznie gorzej i realnie zdecydowanie bliżej nam do zadłużonych krajów południa niż wiodących państw północy Europy - wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.
Październik i listopad są miesiącami, które rokrocznie obfitują w rejestrację nowych pracowników tymczasowych w agencjach zatrudnienia. Dzieje się tak za sprawą studentów, którzy wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, odwiedzają je w poszukiwaniu prac dorywczych.
Rozwój sektora energetyki atomowej w Polsce rodzi zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Już w fazie projektowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej potrzebni są m.in. inżynierzy ds. oszacowania rynku, analizy infrastruktury, logistyki. Obecnie branża poszukuje nawet tysiąca pracowników – szacuje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów.
Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w I kwartale 2015 r.
Według najnowszego przeglądu kwartalnego Komisji Europejskiej dotyczącego zatrudnienia i sytuacji społecznej ożywienie gospodarcze, które rozpoczęło się wiosną 2013 r., nadal pozostaje dość niestabilne, a perspektywy w zakresie zatrudnienia są niepewne. W przeglądzie przeanalizowano także różnice nierówności dochodów w państwach członkowskich oraz podkreślono, jak ważne jest inwestowanie w umiejętności w ciągu całego życia, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie.
Publiczne służby zatrudnienia są to nowe struktury współpracy mające pomóc państwom członkowskim w dalszym koordynowaniu swojej polityki i walki z bezrobociem. Pozwolą one także wzmocnić ramy europejskiego zarządzania gospodarczego.
Główne przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej wynikające ze stosowania prawa pracy to wysokość pozapłacowych kosztów zatrudnienia (87 proc.), nieelastyczne przepisy kodeksu pracy (81 proc.) oraz konieczność zapłaty składek ZUS, gdy firma nie generuje przychodu (80 proc.) – tak wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonię na zlecenie BCC na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców w pierwszej połowie bieżącego roku.
Po raz pierwszy od 2011 r. na unijnym rynku pracy widać stopniowe ożywienie – rosną PKB, zatrudnienie i dochody gospodarstw domowych. Jednak bezrobocie długotrwałe nadal wzrasta, a sytuacja gospodarstw domowych o niskich dochodach nie poprawiła się. Tak brzmią niektóre z głównych wniosków zawartych w najnowszym kwartalnym przeglądzie zatrudnienia i sytuacji społecznej przeprowadzonym przez Komisję Europejską.
27 maja weszły w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy zakłada wdrożenie unijnego programu „Gwarancje dla młodzieży”. Ministerstwo szacuje, że w jego ramach w ciągu siedmiu lat pomoc otrzyma prawie 2,4 mln młodych ludzi.
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r. wskazuje na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dwóch lat prognozę netto zatrudnienia +9 proc., która jest najwyższym wynikiem wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura jest przewidywana dla branż Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele,
a także Handel detaliczny i hurtowy.
Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.
Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) od początku załamania gospodarczego w 2008 roku na całym świecie przybyło 31,8 mln bezrobotnych, w tym 17,3 mln w gospodarkach najbardziej rozwiniętych. W takiej sytuacji ogromnego znaczenia nabierają wszelkie działania, które stwarzają dodatkowe miejsca pracy. Jednym z rozwiązań skutecznie stosowanych na świecie są elastycznie formy zatrudniania. 63% pracodawców deklaruje, że utworzone w ten sposób miejsca pracy w innej formie nigdy by nie powstały – wynika z danych Międzynarodowej Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT).
Rynek pracy wciąż nie jest łatwym polem dla poszukującego zatrudnienia kandydata. Sposoby, które mogłyby podnieść skuteczność jego działań, są zatem bardzo cenne. Efektywną metodą poszukiwania pracy jest zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia. W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce wzrosła świadomość korzyści wynikających ze współpracy tego typu, a co za tym idzie, również zainteresowanie kandydatów tą formą poszukiwania pracy.
Okres wakacyjny oraz związane z nim urlopy to trudny czas dla wielu firm. Brak rąk do pracy może utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa i negatywnie odbić się na jego wynikach finansowych. Dobrym wyjściem z „urlopowego problemu” jest zatrudnienie w wakacje pracownika elastycznego np. studenta, który pomoże przetrwać trudniejszy okres.
Raport ManpowerGroup wskazuje na mieszane deklaracje pracodawców dotyczące perspektyw zatrudnienia. Najsilniejsze prognozy netto zatrudnienia odnotowano w branżach Instytucje sektora publicznego, oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Sektory Budownictwo i Produkcja przemysłowa już kolejny kwartał odnotowały ujemną prognozę
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności