Praca - artykuły, informacje

tag
Po kryzysie ubiegłorocznym w branży budowlanej również najbliższe miesiące nie przyniosą niczego dobrego. - "Wyhamowały zarówno inwestycje w budynki, jak również typowo infrastrukturalne, np. w drogi. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tej branży udało się stanąć na nogi" - nie pozostawia wątpliwości Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Z budowlanką sprawa jest jasna, ale co się będzie działo w pozostałych branżach?
Z opublikowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wynika, że pracodawcy pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w I kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -1 proc., sprawiając, że już drugi kwartał z rzędu otrzymywane dla Polski wyniki znajdują się na najniższym poziomie od II kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w Polsce.
W okresie ostatnich kilku lat, w Polsce realizowano rekordową liczbę inwestycji infrastrukturalnych. Nigdy wcześniej pieniędzy na budowę dróg w naszym kraju nie było tak dużo, a kołem napędowym do realizacji tych projektów było EURO 2012.
Po raz pierwszy w historii badania w Polsce odnotowano więcej pracodawców, którzy deklarują redukcję zatrudnienia niż tworzenie nowych etatów. Najwyższe prognozy netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

Podczas gdy w branży bankowej panuje zastój, spółki faktoringowe notują rekordowe wzrosty. Ekspert Page Personnel przekonuje, że osoby, które stracą pracę w instytucjach bankowych, mogą znaleźć zatrudnienie właśnie w faktoringu.
GUS opublikował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w lipcu br. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3700 zł, co oznacza, że w porównaniu z lipcem 2011 roku było ono wyższe o 2,4 proc. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenia spadły jednak o 1,5 proc. Ekonomiści prognozowali lepsze dane. Zatrudnionych w przedsiębiorstwach w lipcu br. było 5,5 mln osób, a więc tyle samo co w czerwcu br. i przed rokiem.
Ponad połowa firm działających w Polsce zamierza w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. W niektórych sektorach odsetek takich firm przekracza 70 proc. Jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – wynika z badania Antal Global Snapshot.
W maju tego roku liczba pracowników UBS Poland Service Centre w Krakowie przekroczyła liczbę 400. Od 2007 roku oddział firmy konsekwentnie poszerza w tym mieście swoją działalność. W Krakowie pracują już m. in. zespoły zarządzania ryzykiem, analizy rynkowej, raportowania finansowego i controllingu, a także dział prawny i marketingu. Firma przewiduje, iż do końca tego roku osiągnie w krakowskim biurze UBS zatrudnienie na poziomie 650 osób.
Wyniki tegorocznego sondażu w Polsce pokazują, jak zmieniają się kryteria atrakcyjności pracodawcy w oczach potencjalnego pracownika w czasach niepewnej sytuacji gospodarczej. W trudnych czasach jako pracownicy coraz bardziej cenimy sobie stabilność zatrudnienia, a coraz mniej atrakcyjne warunki finansowe.
Elastyczne formy zatrudnienia, chociaż od dawna bardzo popularne na świecie i w Europie, w naszym kraju nadal są niedoceniane i negatywnie odbierane; czasem nawet jako forma wyzysku pracownika.
Jaki rodzaj i formę zatrudnienia preferujesz, spytał w sondzie internetowej Bank Danych o Inżynierach. Udział w ankiecie wzięło 360 osób.
Blisko połowa pracodawców (47%) planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów w nadchodzącym kwartale tego roku, a jedynie 13% zwolnienia, wynika z międzynarodowego badania „Global Snapshot” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International. Najłatwiej o pracę będzie w sektorze telekomunikacji (71%) i Bankowości (66%) oraz IT (68%)
Mimo kryzysu sytuacja pracowników się nie pogarsza - miejsc pracy wciąż przybywa. Nadal znacznie więcej jest firm, które przyjmują nowych ludzi, niż tych, które zwalniają - pisze Puls Biznesu. Ale wkrótce to się skończy - przewiduje dziennik.
Od 1 listopada 2005 r. zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która stanowi podstawę prawną Programu "Pierwsza Praca".
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności