
Ogłoszenia o pracę są trochę jak CV - można porównać je do reklam, bo pracodawcy zawsze chcą pokazać się w korzystny sposób, by przyciągnąć najlepszych kandydatów. Jednocześnie, zarówno CV, jak i oferty pracy wymagają, by czytający je zastanowił się głębiej, co zostało ukryte między wierszami i nienapisane wprost. Eksperci monsterpolska.pl prezentują zwroty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Uważa się, że informatyk wszędzie znajdzie pracę. Jednak według danych GUS, 45% dużych firm ma trudności z zatrudnieniem specjalisty. Przygotowania do zmiany pracy dobrze zacząć od stworzenia lub odświeżenia swojego CV. Co powinno znaleźć się w curriculum vitae dobrego informatyka, a czego w nim najczęściej brakuje?

Jeśli jesteś już absolwentem albo kończysz studia na pewno zależy Ci na odbyciu atrakcyjnego stażu lub praktyki. Może marzysz o pracy w znanej korporacji? Chcesz wiedzieć, co powinieneś zrobić aby uczynić pierwszy krok? Z pewnością znaleźć interesującą ofertę i dostarczyć swoje CV. Dobrą szansą by to zrobić jest twoja obecność na targach pracy Dni Kariery®, gdzie będziesz miał okazję wybierać spośród wielu ofert firm z różnych branż.

Międzynarodowe doświadczenie to wpis w CV, który uchyla drzwi do wymarzonej kariery. Z tego faktu zdają sobie sprawę studenci i absolwenci, którzy decydują się na praktyki i staże zagraniczne. Do pożądanych kierunków wyjazdu należą największe europejskie gospodarki, czyli Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Ze względu na wysoki poziom dobrobytu i atrakcyjne zarobki, popularnością cieszy się też Norwegia, Szwajcaria i Austria. Jednak aplikując na ogłoszenia z tych i innych krajów warto pamiętać o lokalnych standardach rekrutacyjnych. A te często różnią się od praktyk, znanych
z Polski.

Czy już za kilka lat Polska nie będzie musiała się mierzyć z bezrobociem, a z brakiem rąk do pracy? Prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń – z roku na rok rynek pracy może kurczyć się nawet ok. 200 tys. osób. Do tego wszystkiego sytuację pogarsza duża skala emigracji, której na razie nic nie jest w stanie powstrzymać.

Jeszcze nie tak dawno temu trudno było znaleźć ogłoszenie o pracę, w którym nie wymaganoby napisania listu motywacyjnego. Obecnie pracodawcy rzadziej oczekuja jego przygotowania. Fakt ten, a także wątpienie w to, czy zawsze dokument jest czytany, sprawiają, że poszukujące pracy osoby często rezygnują z jego przygotowania, nawet wtedy, gdy jest wymagany. Tymczasem brak listu motywacyjnego może decydować o tym, czy kandydat przejdzie, czy też nie do dalszego etapu rekrutacji.

Absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie osiągają najwyższe zarobki w pierwszej pracy wśród absolwentów wszystkich uczelni w Polsce. Absolwenci SGH prowadzą także w rankingu zarobków niezależnie od stażu pracy.

Wiedza o niepisanych zasadach pisania CV jest bardzo przydatna. Nikt przecież nie chce łamać określonych reguł i ryzykować tym samym niepowodzenie podczas rekrutacji. Skąd się jednak wzięły owe niepisane zasady? Czy dalej obowiązują?

Co czwarty aktywny zawodowo Polak poniżej 25. roku życia pozostaje bez pracy, a liczba młodych bezrobotnych wciąż rośnie – tak wynika z danych Eurostatu z 2013 roku. Wyniki badań oraz inne informacje na temat rynku pracy w Polsce pokazują, że dotychczasowe programy aktywizacji osób rozpoczynających działalność zawodową są mało skuteczne. Nowym pomysłem na rozwiązanie tego problemu zaproponowanym przez rząd są bony stażowe i migracyjne. Pojawia się jednak pytanie czy nie jest to kolejna nieefektywna reforma, której skutkiem będzie wyrzucenie unijnych pieniędzy w błoto?

Polacy coraz odważniej wysyłają swoje CV do zagranicznych firm i korporacji. Wykształcenie, wiedza i doświadczenie naszych specjalistów sprawiają, że są oni coraz bardziej konkurencyjni na europejskim i światowym rynku pracy. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko imponujący życiorys, ale też sposób jego prezentacji. Jak dobrze wypaść przed pracodawcą, którego oczekiwania mogą dalece odbiegać od znanych nam z Polski standardów rekrutacji?

Dane z najnowszego raportu “Młodzi na rynku pracy. Jak jej szukają? Gdzie ją znajdują?” opublikowanego przez platformę rekrutacyjną Absolvent.pl jasno wskazują na to, że połowa osób między 18 a 30 rokiem życia znajduje zatrudnienie głównie za pomocą dwóch źródeł - rodziny i znajomych oraz internetu. To cenna informacja dla firm szukających pracowników. Gdzie można wykorzystać w rekrutacji zarówno nowe technologie, jak i sieć znajomych? Odpowiedź jest prosta, na portalach społecznościowych.

Początkowi nowego roku towarzyszy poprawa nastrojów polskich pracowników. Jak wskazują wyniki najnowszego badania „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad, w ubiegłym kwartale istotnie rzadziej zmienialiśmy pracę i mamy mniej obaw o jej utratę w najbliższej przyszłości. Nie opuszcza nas również mocne przekonanie o dostępności ofert zatrudnienia, choć gotowość do zmiany pracodawcy bardzo wyraźnie spadła. Nie ma jednak mowy o euforii na rynku pracy – raczej nie wierzymy w poprawę sytuacji w tym roku, a tylko co trzeci pracownik spodziewa się podwyżki wynagrodzenia.

„Pięćset świetnych ofert na ogłoszenie o pracę, losowy wybór dziesięciu z nich a reszta lądująca w koszu, bo przecież ci, którzy nie mają szczęścia nie są w firmie potrzebni” – to scenariusz procesu standardowej rekrutacji opowiadany przez head hanterów jako anegdota sprzed kilku lat. Jak wiele się dziś zmieniło wiedzą szefowie HR odpowiedzialni za tzw. rekrutację talentów. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie jak dziś wygląda rekrutacja i jak się do niej przygotować.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach dystans między szefem a podwładnym radykalnie się zmniejsza. W wielu instytucjach normą stało się zwracanie do siebie po imieniu niezależnie od zajmowanego stanowiska, a wspólne wypady po pracy z szefem, to niemal rytuał. Czy warto "bratać się" z szefem?... tak, jeśli zachowa się umiar.

Obecny na rynku pracy kryzys, redukcja etatów i duża konkurencja sprawiają, że znalezienie zatrudnienia to dla osób kończących edukację nie lada wyzwanie. Ponadto, elementem CV, na który kładzie się szczególny nacisk jest doświadczenie zawodowe, którym niewielu świeżo upieczonych absolwentów może się pochwalić. Jednak brak kierunkowej praktyki nie musi skutkować pustą rubryką w dokumentach aplikacyjnych. Roznoszenie ulotek, opieka nad dziećmi czy praca w restauracji nie są bez znaczenia. Każdy rodzaj doświadczenia dostarcza wiedzy i kompetencji, które można wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej.