
Rozmowa kwalifikacyjna może być punktem zwrotnym w twoim życiu zawodowym, dlatego warto się do niej jak najlepiej przygotować. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć zanim spotkasz się z rekruterem.
Perspektywa znalezienia bardzo dobrze płatnej pracy za granicą wciąż kusi naszych rodaków. Powoli w zapomnienie odchodzą jednak czasy, gdy pracownik emigrował „w ciemno” i pracy szukał zaraz po przyjeździe do innego państwa. Co więcej, Polacy coraz częściej pracują i chcą pracować w swoim zawodzie. Dzięki Internetowi i innym podmiotom, możemy znaleźć legalne zajęcie w praktycznie każdym państwie na świecie, nie opuszczając rodzinnych stron.

Rynek pracy jest obecnie bardzo konkurencyjny. Dostosowanie swojego życiorysu zawodowego do konkretnego ogłoszenia jest niezbędne, aby uzyskać przewagę nad konkurentami. Opis stanowiska zamieszczony w ogłoszeniu daje mnóstwo wskazówek odnośnie oczekiwań pracodawcy, umożliwiając zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.
Znalezienie wymarzonej pracy to cel każdego kandydata. Jednak nawet, gdy wydaje się, że otrzymaliśmy upragnioną posadę – rzeczywistość potrafi rozczarować. Nie zawsze nowe stanowisko oznacza długą i udaną karierę w danej firmie. Czasem należy zdecydować, czy nie odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Jak ruszyć dalej po rezygnacji z pracy, która nie okazała się tą jedyną?

Na początku wakacji wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, jak je spędzić. Czy powinny wziąć udział w praktyce lub stażu, umożliwiającym wprawdzie zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale najczęściej nie wiążącym się z otrzymaniem wynagrodzenia? Czy też może powinny podjąć pracę, dzięki której będą mogły podreperować swój budżet, ale niekoniecznie będą miały się czym pochwalić w CV? Anna Łukasiewicz – ekspert HR i mentor w programie „Do pierwszej pracy” banku Credit Agricole – przekonuje, że każdy wybór jest właściwy, pod warunkiem, że jest przemyślany.

Doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT. Co natomiast z języki obcymi? Studenci mówią tak, ale tylko językom programistycznym.

Otrzymanie propozycji pracy jest świetnym uczuciem, szczególnie po długich poszukiwaniach zatrudnienia. Czasem jednak okazuje się, że nie każda oferta jest warta rozważenia. Jakie są racjonalne powody, które mogą Cię skłonić do odrzucenia propozycji pracy? Na te pytanie odpowie Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Kontakt z rekruterem to istotny element starań o pracę. Wciąż jednak nie wszystkie poszukujące zatrudnienia osoby zdają sobie sprawę z tego, że wykonanie przez nich pierwszego ruchu wobec rekrutera jest bardzo skuteczną strategią. Zdecydowanie się na niego może nawet kilkukrotnie zwiększyć nasze szanse, skracając czas poszukiwań. Jak zatem powinien wyglądać taki właściwie przeprowadzony kontakt, a jakich błędów należy unikać?
W czasie wakacji wiele młodych osób podejmuje swoją pierwszą pracę. Credit Agricole podpowiada, na co należy zwracać szczególną uwagę przy jej wyborze, aby uniknąć niespodzianek. Tymi i innymi wskazówkami dzieli się w prowadzonym przez siebie w programie mentorskim „Do pierwszej pracy”.

Pośród przyczyn, dla których osoby szukające pracy przez długi czas nie mogą jej znaleźć są również i takie, na które wpływ mają nie czynniki rynkowe, a sami kandydaci. Na podstawie obserwacji uczestników programów outplacementowych, eksperci firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup wyłonili powtarzające się często przyczyny problemów w znalezieniu pracy, z których nie zawsze osoby bezrobotne zdają sobie sprawę.

Zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Gdy obowiązki służbowe uległy spiętrzeniu, urlop pomaga utrzymać efektywność, kreatywność i wigor na wysokim poziomie. Dzięki niemu wrócimy znów do formy i po powrocie będziemy mogli zdobywać kolejne szczyty.

W czerwcu pozycję lidera w comiesięcznym zestawieniu ofert pracy na portalu monsterpolska.pl utrzymała branża IT. 21% wszystkich ogłoszeń było adresowanych do kandydatów z tej kategorii. Największy wzrost ofert pracy, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowaliśmy w kategorii Technika / Inżynieria oraz Produkcja. W TOP 3 znalazły się również Logistyka / Zakupy / Transport (19%) oraz Obsługa Klienta (18%).

Rekruterzy otrzymują codziennie setki aplikacji i nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na staranne prześledzenie wszystkich nadesłanych CV. Dlatego też stosują często zasadę słów-kluczy, które decydują, czy dokument będzie brany pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji. Ekspert monsterpolska.pl przygotował zestaw zwrotów, na które trzeba szczególnie uważać, by nie przekreślić swoich szans na zatrudnienie.

Jak wynika z badania Deloitte z 2013 roku, ponad 75% badanych studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe w postaci praktyk lub stażu związanych z kierunkiem studiów, a prawie 95% z nich uznało je za użyteczne. Każda praca jest szansą na rozwijanie podstawowych kwalifikacji zawodowych, takich jak umiejętność pracy w zespole. Ekspert portalu monsterpolska.pl doradza jak znaleźć wartościowe zajęcie na wakacje i wykorzystać je w późniejszych poszukiwaniach stałej pracy zawodowej.

Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie młodych w maju wyniosło w Polsce 24 proc., co w porównaniu z kwietniem oznacza spadek o 0,5 proc. Tendencja spadkowa poziomu bezrobocia utrzymuje się od października 2013 roku. Sukcesywna poprawa sytuacji młodego pokolenia na rynku pracy jest według ekspertów rezultatem zwiększonej skali działań firm na rzecz systemu edukacji.