
Taki wybór czeka studentów i doktorantów. Wśród nich, są także programiści, łączący ten dylemat z realiami nieustannie zmieniającej się technologii. Studia dają wiedzę teoretyczną, jednak nie pozwalają na zdobycie doświadczenia. Praca w wieloletnim projekcie IT wiąże się natomiast z ryzykiem dezaktualizacji wiedzy.

Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego portal Pracuj.pl zapytał ekspertów z agencji doradztwa personalnego, jakie, ich zdaniem, będą zawody przyszłości oraz co warto studiować, aby znaleźć pracę. Eksperci są zgodni – do zawodów przyszłości należą stanowiska z obszaru inżynierii oraz IT. Humaniści powinni zaś zainwestować w znajomość języków obcych.

Korzystanie z portali pracy jest jedną z najbardziej popularnych metod poszukiwania zatrudnienia. Portal infoPraca przyjrzał się skuteczności tych narzędzi. Wyniki są optymistyczne. Ponad połowa osób zarejestrowanych w portalach pracy umówiła się dzięki nim na rozmowę rekrutacyjną, a prawie 1/3 tych osób otrzymała pracę.

Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów - znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.

Obecnie ponad 5,5 mln młodych Europejczyków nie ma pracy. Co z tym zrobić? Wiemy przede wszystkim, czego nie należy robić - przekonuje europoseł Marek Plura.

Pisząc list motywacyjny możemy natknąć się na kilka zasadzek. Z jednej strony kandydat chce się przedstawić się w jak najlepszym świetle i wyróżnić oraz pokazać, że zależy mu na otrzymaniu właśnie tej pracy. Z drugiej jednak strony, nie powinien wydać się zbyt arogancki, a nadmierna wylewność może wywołać wrażenie bycia zdesperowanym. Najgorsze błędy, które można popełnić, opisuje ekspert portalu monsterpolska.pl

Rynek pracy bezustannie ewoluuje, jest dynamiczny i coraz częściej wymaga od pracowników ciągłego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności i elastycznego podejścia do otoczenia. Niejednokrotnie stawia nawet przed koniecznością zmiany profesji. Dla wielu pracodawców niezwykle istotne stały się wąskie specjalizacje. Sposobem na dostosowanie się do wymagań rynku są różnego rodzaju kursy, szkolenia czy studia podyplomowe.

Młodzi ludzie, którzy studiowali lub odbyli szkolenie za granicą dużo lepiej radzą sobie na rynku pracy, niż osoby bez takiego doświadczenia. Według raportu Komisji Europejskiej w przypadku absolwentów z doświadczeniem międzynarodowym ryzyko długotrwałego bezrobocia jest o połowę mniejsze w porównaniu z absolwentami, którzy nie studiowali ani nie odbywali stażu poza granicami swego kraju. Natomiast pięć lat po ukończeniu studiów stopa bezrobocia wśród osób, które studiowały bądź szkoliły się za granicą jest niższa o 23 proc.

Publiczne służby zatrudnienia są to nowe struktury współpracy mające pomóc państwom członkowskim w dalszym koordynowaniu swojej polityki i walki z bezrobociem. Pozwolą one także wzmocnić ramy europejskiego zarządzania gospodarczego.

Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność. Tylko dzięki temu młodzi zdobędą doświadczenie oraz kompetencje potrzebne do znalezienia solidnej pracy po studiach.Według danych Work Service studenci najczęściej znajdują pracę w callcenter, gdzie mogą liczyć na wynagrodzenie od 12 zł do 16 zł brutto za godzinę.

Według analizy Pracuj.pl wymóg znajomości języka angielskiego pojawia się w 44% ogłoszeń o pracę. Osobom, które nie mówią po angielsku, najtrudniej będzie znaleźć posadę w branżach takich jak administracja biurowa, badania i rozwój oraz IT. Wymóg znajomości języka angielskiego wpisany jest w ponad 60% ogłoszeń o pracę dla tych stanowisk.

Uczelnie zamiast kończyć kształcenie tradycyjnym dyplomem, powinny wyposażyć absolwenta w swego rodzaju biznesplan, dzięki któremu uruchomi własną działalność gospodarczą - ocenił podczas czwartkowej debaty nt. zatrudnienia młodych wiceminister pracy Jacek Męcina.

Zatrudnienie: mobilność pracowników pomoże sprostać wyzwaniom związanym z kwalifikacjami siły roboczej i wyzwaniom demograficznym w UE.

Brak perspektywy awansu, chęć samorealizacji oraz słabe warunki finansowe – takie powody zmiany pracy wskazali Polacy zapytani przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Z badania wynika także, że najczęściej kandydaci zamierzają szukać nowego miejsca zatrudnienia przez znajomych (73%), przeglądając ogłoszenia (62%) oraz samodzielnie wysyłając aplikacje do firm (60%). Z kolei aż 64% zapytanych pracodawców planuje prowadzić rekrutacje przez własny dział HR, 43% przez Urzędy Pracy, a co piąta firma zamierza skorzystać z usług agencji doradztwa personalnego.

Ambitni pracoholicy czy ludzie z aspiracjami? Oszczędni materialiści czy świetni rynkowi gracze? Rozważni inwestorzy czy rekiny biznesu? Opinie o Poznaniakach bywają kontrowersyjne, ale ekonomiści nie mają wątpliwości – w stolicy Wielkopolski kwitnie przedsiębiorczość. Prawdziwą perłą w koronie staje się sektor IT. Czy Poznań aspiruje do miana rynkowych liderów?