Praca - artykuły, informacje

Niewdzięczna, ciężka, monotonna, słabo płatna. Niedająca możliwości rozwoju, bez perspektyw… Takie stereotypy na temat pracy w call center panują wśród większości czynnych zawodowo ludzi. A jak jest naprawdę?
Rozmowa o podwyżce u 41% pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią – co piąty pracownik przyznaje, że obawa o nerwową reakcję szefa powstrzymuje go przed zainicjowaniem rozmowyo wynagrodzeniu. Co więcej, 70% z nas uważa, że aby otrzymać podwyżkę, trzeba mieć dobre relacje z szefem, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”.

Już długo poszukujesz pracy i nie możesz znaleźć dla siebie nic ciekawego? Może robisz coś nie tak?
Praktyka pokazuje, że rekruter poświęca zaledwie 10 sekund na każdy życiorys. To niewiele czasu, aby CV wywarło pozytywny efekt na przyszłym pracodawcy. Warto więc stworzyć dokument, który z jednej strony będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, ale z drugiej będzie nosił rys indywidualizmu i pomysłowości. To cecha, która przydaje się w każdej pracy.
Dlaczego prawie połowa Polaków nie uczestniczyła nigdy w rozmowie o podwyżce? Aż 25% nie wie, czy na ich obecnym stanowisku pracy możliwe są wyższe zarobki. Z własnej inicjatywy, z racjonalnych powodów i ostrożnie – tak Polacy rozmawiają o podwyżce, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” na podstawie badania TNS.
Liczba osób zatrudnionych w branży fitness szybko rośnie. Polskie uczelnie wyższe prześcigają się w uruchamianiu kierunków studiów o specjalizacji trener personalny a nowe sieci fitness klubów poszukują rzeszy pracowników: od trenerów po menedżerów klubów. Najbardziej zdolni trenerzy mogą liczyć na wysokie zarobki, a nawet sławę.
Według najnowszego przeglądu kwartalnego Komisji Europejskiej dotyczącego zatrudnienia i sytuacji społecznej ożywienie gospodarcze, które rozpoczęło się wiosną 2013 r., nadal pozostaje dość niestabilne, a perspektywy w zakresie zatrudnienia są niepewne. W przeglądzie przeanalizowano także różnice nierówności dochodów w państwach członkowskich oraz podkreślono, jak ważne jest inwestowanie w umiejętności w ciągu całego życia, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie.
Jak pokazują wyniki raportu ManpowerGroup, branża finansowa jest umiarkowanie optymistycznie oceniana pod względem prognoz zatrudnienia. Ofert adresowanych do finansistów przybywa, choć ich liczba zależna jest od wielkości oraz obszaru działalności firmy. Rosną też wymagania stawiane przez pracodawców z tego sektora, a wraz z nimi i świadomość kandydatów w zakresie budowania swojej kariery.
Aż 58% pracowników mieszkających w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim spodziewa się podwyżki wynagrodzenia w najbliższym czasie - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Mniejszymi optymistami są mieszkańcy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, wśród których 42% pracujących liczy na wzrost swojej płacy.
Taki wybór czeka studentów i doktorantów. Wśród nich, są także programiści, łączący ten dylemat z realiami nieustannie zmieniającej się technologii. Studia dają wiedzę teoretyczną, jednak nie pozwalają na zdobycie doświadczenia. Praca w wieloletnim projekcie IT wiąże się natomiast z ryzykiem dezaktualizacji wiedzy.
Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego portal Pracuj.pl zapytał ekspertów z agencji doradztwa personalnego, jakie, ich zdaniem, będą zawody przyszłości oraz co warto studiować, aby znaleźć pracę. Eksperci są zgodni – do zawodów przyszłości należą stanowiska z obszaru inżynierii oraz IT. Humaniści powinni zaś zainwestować w znajomość języków obcych.
Korzystanie z portali pracy jest jedną z najbardziej popularnych metod poszukiwania zatrudnienia. Portal infoPraca przyjrzał się skuteczności tych narzędzi. Wyniki są optymistyczne. Ponad połowa osób zarejestrowanych w portalach pracy umówiła się dzięki nim na rozmowę rekrutacyjną, a prawie 1/3 tych osób otrzymała pracę.
Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów - znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.
Obecnie ponad 5,5 mln młodych Europejczyków nie ma pracy. Co z tym zrobić? Wiemy przede wszystkim, czego nie należy robić - przekonuje europoseł Marek Plura.
Pisząc list motywacyjny możemy natknąć się na kilka zasadzek. Z jednej strony kandydat chce się przedstawić się w jak najlepszym świetle i wyróżnić oraz pokazać, że zależy mu na otrzymaniu właśnie tej pracy. Z drugiej jednak strony, nie powinien wydać się zbyt arogancki, a nadmierna wylewność może wywołać wrażenie bycia zdesperowanym. Najgorsze błędy, które można popełnić, opisuje ekspert portalu monsterpolska.pl
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności