Praca - artykuły, informacje

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, już ponad połowa pracowników w Polsce otrzymuje benefity. Dzięki nim możemy nie tylko rozwijać swoje kompetencje, ale także zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Suma oszczędności, w przypadku hojnego pracodawcy, może wynieść nawet powyżej kilkuset złotych miesięcznie.
Niekiedy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może Cię zaskoczyć. Rekruterzy potrafią zadawać wścibskie, a nawet niegrzeczne pytania. Czasem to forma sprawdzenia cierpliwości kandydata i zbadania jego reakcji na nieprzewidziane sytuacje. To czy zachowasz zimną krew i powstrzymasz emocje, bez wątpienia wpłynie na ocenę Twojej osoby. Nie daj się więc sprowokować i zastosuj kilka prostych strategii, by przejść taką próbę pomyślnie.
Podwładni boją się poruszać z przełożonymi drażliwe tematy, członkowie zarządu są zawsze zadowoleni z odpowiedzi prezesa, a kluczowe dla firmy decyzje podejmowane są jednostkowo, bez jakiejkolwiek dyskusji na forum. Według najnowszego raportu organizacji ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) w taki właśnie sposób funkcjonuje większość organizacji, wiele przez to ryzykując.
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do pracy na podstawie zatrudnienia lub samozatrudnienia w każdym państwie członkowskim i nie muszą posiadać zezwolenia o pracę (z wyjątkiem pewnych ograniczeń dla obywateli Chorwacji chcących podjąć pracę w UE oraz obywateli Unii szukających zatrudnienia w Chorwacji). Niniejszy przewodnik zawiera informacje, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem do pracy za granicę.
Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75% osób mających takie plany to osoby poniżej 35 roku życia. Wśród chętnych do wyjazdu są też częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są nadal kraje UE, a w szczególności: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.
Ponad 60% pracowników traktuje firmowe wyjazdy integracyjne jako przyjemność - wynika z badania przeprowadzonego przez portal kariery monsterpolska.pl. Pozostała część, czyli prawie 40% respondentów nie podziela tego entuzjazmu, uważając takie wypady za przykry obowiązek. Największymi zwolennikami są mężczyźni oraz osoby z mniejszych miast.
Zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana m.in. na mocy porozumienia stron, w drodze wypowiedzenia, czyli przez oświadczenie jednej za stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bądź bez wypowiedzenia - przez oświadczenie jednej za stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pierwsza opcja może mieć miejsce w każdej sytuacji, bez spełniania żadnych szczególnych warunków dodatkowych. Jak jest w przypadku pozostałych wariantów?
Sejm odrzucił przygotowany przez posłów PiS projekt noweli, który zakładał przywrócenie skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, m.in. radiologom. Od lipca zamiast 5 godzin, pracują oni 7 godzin 35 minut dziennie. Od 2 lipca zaczęły obowiązywać nowe normy czasu pracy dla części pracowników medycznych, m.in. radiologów, którzy korzystali dotychczas ze skróconego czasu pracy. Ich czas pracy został zrównany z czasem pracy pozostałych pracowników medycznych i wynosi 7 godzin 35 minut dziennie.
Jak zdobyć pracę w zawodzie lektora lub tłumacza?
Wygląd zewnętrzny oraz nasze zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to cechy, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na decyzję o przyjęciu do pracy. W czasach kiedy przywiązuje się tak dużą uwagę do prezencji, aby dostać wymarzone stanowisko nie wystarczą same kwalifikacje – znajomość zasad dotyczących ubioru i odpowiednie ich zastosowanie to kluczowy aspekt budowania naszego wizerunku podczas pierwszego spotkania z pracodawcą.
Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, częstotliwość przyznawania dodatkowych świadczeń przez pracodawców różni się nie tylko w branżach, ale i województwach. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim (65%). Najrzadziej Ci, którzy pracują w świętokrzyskim (45%). Z kolei najpopularniejszymi benefitami są, niezależenie od województwa, te związane ze zdrowiem.
Liczba osób biernych zawodowo zmniejszyła się o jedyne 103 tys. w II kwartale 2014, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.To pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania aktywizujące zawodowo tę grupę były nieskuteczne.Potrzebna jest większa efektywność w wykorzystywaniu nowych instrumentów, które mają poprawić sytuację osób najbardziej oddalonych od rynku pracy.

Jesień nadeszła, temperatury spadają, ale nawet przy tych niekorzystnych warunkach pod biurami można spotkać grupki pracowników zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.
O jakiej pracy marzą Polacy? Pełnej wyzwań, pozbawionej stresu, a może z wysokimi zarobkami? Z badań przeprowadzonych przez serwis pracy Praca.pl wynika, że najważniejsze dla Polaków jest stabilne zatrudnienie. Dla prawie 1/3 badanych pewność posiadania pracy wystarczy, by praca stała się tą wymarzoną!
„Co zrobiłem źle?”. To pytanie często pada z ust kandydatów uczestniczących w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, które kończą się niepowodzeniem. Wydawać by się mogło, że spotkanie z rekruterem poszło znakomicie i już jesteśmy pewni otrzymania propozycji posady, podczas gdy najczęściej słyszymy, że „znaleźliśmy kogoś z większym doświadczeniem”. Oczywiście takie stwierdzenie może być prawdą, ale z drugiej strony może to być także próba uniknięcia zakłopotania, z chwilą gdy rekruter musi nam oznajmić odmowę.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności